Իրավիճակը կառավարելի է, մեծ հաշվով Հայաստանից ՌԴ ծաղկի արտահանման խնդիրներ չենք ունենա. Գևորգ Պապոյան
21/05/2026 12:48
Ռուսաստանի Դաշնությունից պաշտոնական գրություն չենք ստացել Հայաստանից ծաղիկների ժամանակավորապես արտահանման արգելքի մասին, այս պատճառով էլ չեմ կարող մեկնաբանել, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը:
Նախարարի խոսքով՝ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ից մասնագետներ են եկել Հայաստան, որոնք կոնկրետ այդ ընկերություններում ուսումնասիրություններ են անցկացնում։ Դրանք, ըստ նախարարի, այն ընկերություններն են, որոնց մուտքը ՌԴ արգելված է, ու եթե դրական եզրակացություն լինի, ապա նրանց համար կբացվի արտահանման հնարավորությունը։
«Կարծում եմ՝ ընթացիկ աշխատանքային իրավիճակներ են, իհարկե, չեմ բացառում, որ հայաստանյան որոշ ուժեր կան, որոնք փորձում են այնպիսի իրավիճակ ստեղծել, որ հայ արտադրողները ՌԴ-ում խնդիրների առաջ կանգնեն: Մենք այդպիսի տեղեկատվություն պարբերաբար ստանում ենք: Բայց նաև զուգահեռ կարողանում ենք այդ խնդիրները լուծել»,- պարզաբանեց նախարարը՝ մատնանշելով «Wildberries»-ի և «Ozon»-ի դեպքերը, որոնց խնդիրները, Պապոյանի հավաստիացմամբ, լուծվել են:
Գևորգ Պապոյանը վստահեցրեց` իրավիճակը կառավարելի է և ռուս գործընկերների հետ ակտիվ աշխատանքներ են ընթանում, մեծ հաշվով՝ խնդիրներ չենք ունենա։
Հիշեցնենք՝ Ռուսաստանի սննդի անվտանգության վերահսկող ծառայությունը՝ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը մայիսի 22-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ կմտցնի Հայաստանից ծաղիկների ներմուծման հարցում:
«Սկսած 2026 թվականի մայիսի 22-ից՝ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը ժամանակավոր սահմանափակումներ կսահմանի Հայաստանից և Հայաստանից ծագող ծաղկային արտադրանքի ներմուծման վրա մինչև ջերմոցային տնտեսությունների տեսչական ստուգումների ավարտը և դրանց արդյունքների վերլուծության ամփոփումը»,- նշված է ընկերության տարածած հայտարարությունում:

The situation is manageable; we will by and large not have problems with flower exports from Armenia to Russia – Gevorg Papoyan
We have not received an official letter from the Russian Federation regarding a temporary ban on the export of flowers from Armenia, therefore I cannot comment on it, Minister of Economy Gevorg Papoyan said during a briefing with journalists after the government session.
According to him, specialists from Rosselkhoznadzor have arrived in Armenia and are currently conducting inspections at several companies. These are enterprises whose export to Russia has been restricted, and a positive conclusion would restore export opportunities for them.
“These are current working issues. I do not exclude that there are forces in Armenia trying to create a situation where Armenian producers face problems in Russia. We receive such information regularly. But we are also able to solve these problems in parallel,” the minister said, referring also to previous issues involving Wildberries and Ozon, which he said have been resolved.
Gevorg Papoyan assured that the situation is manageable, that active work is ongoing with Russian partners, and that by and large there should be no major problems.
It should be recalled that the Russian phytosanitary watchdog Rosselkhoznadzor announced that it would impose temporary restrictions on flower imports from Armenia starting May 22, 2026, pending completion of inspections and analysis of greenhouse facilities.