Որևէ օլիգարխի հետ կոմպրոմիս չի կարող լինել. Գևորգ Պապոյանն իշխանության՝ «Արարատցեմենտ»-ի պետականացման մտադրության մասին
21/05/2026 13:59
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը վստահեցնում է՝ «Արարատցեմենտ» գործարանի մասին միայն հիմա չի, որ հիշել են: Նա կառավարության նիստից հետո լրագրողնեի հետ ճեպազրույցում ասաց, որ դատախազությունն ընդամենը հիմա է գտել իրավական հիմքերը։
«Եթե 2018 թվականին գտնեինք այդ հիմքերը, այդ ժամանակ կանեինք։ Եթե որևէ մեկին թվում է, թե իր ապօրինի գույքի հետևից դեռ չենք գնացել, իրեն երաշխավորում է, որ իր հետևից, օրինակ, 2028–ին չենք գնալու, սխալվում է, քանի որ բոլոր ապօրինի գույքերի հետևից էլ գնալու ենք»,-նշեց նա:
Պապոյանը պնդեց, որ որևէ օլիգարխի հետ կոմպրոմիս չի կարող լինել:
Հիշեցնենք՝ քարոզարշավի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է «Արարատցեմենտ» գործարանը պետականացնելու մտադրության մասին: Նա նշել է, որ այդ ձեռնարկությունը լինելու է Հայաստանի Հանրապետության սեփականությունը։

«Никакого компромисса с олигархами быть не может»: Геворг Папоян о намерении национализировать «Араратцемент»
21/05/2026 14:18
Министр экономики Армении Геворг Папоян заявил, что вопрос завода «Араратцемент» не является новым и что прокуратура лишь сейчас выявила соответствующие правовые основания.
По его словам, если бы эти основания были обнаружены в 2018 году, меры были бы приняты тогда.
«Если кому-то кажется, что мы ещё не занялись незаконным имуществом, то он заблуждается. Нет никаких гарантий, что мы не займёмся этим, например, в 2028 году. Мы будем последовательно возвращать всё незаконное имущество», — отметил он.
Папоян подчеркнул, что никакого компромисса с олигархами быть не может.
Напомним, в ходе предвыборной кампании премьер-министр Никол Пашинян заявил о намерении национализировать завод «Араратцемент», отметив, что предприятие должно стать собственностью Республики Армения.