Չենք կարող թույլ տալ, որ մեր ճակատագիրը որոշեն ուրիշները. Նարեկ Կարապետյան
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը հարցազրույցում անդրադարձել է արտագաղթի, ազգային ինքնության և երկրի ապագայի թեմաներին։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը լքելու մասին մտածող մարդիկ պետք է հիշեն, թե ինչ դժվարությունների միջով են անցել իրենց նախնիները, որպեսզի հայ ժողովուրդը հասնի այսօրվան։
«Պատմականորեն հարյուրավոր, հազարավոր տարիներ մեր նախնիները տանջանքների, հալածանքների ու ճնշումների միջով եկել են, գենը հասցրել մեզ, ու չի կարելի, որ հենց մեր սերնդի վրա դա կտրվի»,- ասել է նա։
Նարեկ Կարապետյանն անդրադարձել է նաև իշխանությունների քաղաքականությանը՝ նշելով, որ նախկինում հերքվում էին հարևան ազգերի ներկայացուցիչներին Հայաստան բերելու վերաբերյալ մտահոգությունները, մինչդեռ այժմ այդ թեման արդեն բաց քննարկվում է։
Նրա գնահատմամբ՝ մեկ հոգին չպետք է որոշի ժողովրդի ճակատագիրը։
«Ինչպես կարող է մի մարդ փոխել մեր բոլորի ճակատագիրը վատ իմաստով, էլ մենք ինչի՞ համար ենք այստեղ։ Մենք պետք է փոխենք մեր ճակատագիրը, ինքը չպետք է որոշի՝ մենք ինչպես պետք է ապրենք»,- նշել է նա։

We cannot allow others to determine our fate – Narek Karapetyan
Narek Karapetyan, a member of the board of the Strong Armenia Party, addressed issues of emigration, national identity, and the country’s future in an interview.
According to him, those considering leaving Armenia should remember the hardships endured by their ancestors so that the Armenian people could reach the present day.
“Historically, for hundreds and thousands of years, our ancestors endured torture, persecution, and oppression, and passed on their legacy to us. It is unacceptable for this to end in our generation,” he said.
Narek Karapetyan also commented on government policy, stating that concerns previously raised about bringing representatives of neighboring nations to Armenia were once denied, but are now being openly discussed.
In his view, no single individual should decide the fate of the people.
“How can one person change the fate of all of us for the worse, and why are we here? We should shape our own destiny; no one should decide how we live,” he noted.