Չենք կարող թույլ տալ, որ մեր ճակատագիրը որոշեն ուրիշները. Նարեկ Կարապետյան
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը հարցազրույցում անդրադարձել է արտագաղթի, ազգային ինքնության և երկրի ապագայի թեմաներին։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը լքելու մասին մտածող մարդիկ պետք է հիշեն, թե ինչ դժվարությունների միջով են անցել իրենց նախնիները, որպեսզի հայ ժողովուրդը հասնի այսօրվան։
«Պատմականորեն հարյուրավոր, հազարավոր տարիներ մեր նախնիները տանջանքների, հալածանքների ու ճնշումների միջով եկել են, գենը հասցրել մեզ, ու չի կարելի, որ հենց մեր սերնդի վրա դա կտրվի»,- ասել է նա։
Նարեկ Կարապետյանն անդրադարձել է նաև իշխանությունների քաղաքականությանը՝ նշելով, որ նախկինում հերքվում էին հարևան ազգերի ներկայացուցիչներին Հայաստան բերելու վերաբերյալ մտահոգությունները, մինչդեռ այժմ այդ թեման արդեն բաց քննարկվում է։
Նրա գնահատմամբ՝ մեկ հոգին չպետք է որոշի ժողովրդի ճակատագիրը։
«Ինչպես կարող է մի մարդ փոխել մեր բոլորի ճակատագիրը վատ իմաստով, էլ մենք ինչի՞ համար ենք այստեղ։ Մենք պետք է փոխենք մեր ճակատագիրը, ինքը չպետք է որոշի՝ մենք ինչպես պետք է ապրենք»,- նշել է նա։

Мы не можем позволить, чтобы нашу судьбу решали другие: Нарек Карапетян
Член совета партии Сильная Армения Нарек Карапетян в интервью затронул темы эмиграции, национальной идентичности и будущего страны.
По его словам, люди, думающие о том, чтобы покинуть Армению, должны помнить, через какие трудности прошли их предки, чтобы армянский народ дошёл до сегодняшнего дня.
«Исторически сотни и тысячи лет наши предки прошли через страдания, преследования и давление, чтобы сохранить этот ген и передать его нам. Нельзя допустить, чтобы на нашем поколении эта цепь прервалась», — сказал он.
Нарек Карапетян также прокомментировал политику властей, отметив, что ранее отрицались опасения по поводу возможного переселения представителей соседних народов в Армению, тогда как сейчас эта тема уже открыто обсуждается.
По его оценке, судьбу народа не должен определять один человек.
«Как может один человек в негативном смысле менять судьбу всех нас? Тогда зачем мы здесь? Мы должны сами определять свою судьбу, а он не должен решать, как нам жить», — отметил он.