Իշխանությունն է եկեղեցին ներքաշել քաղաքականության մեջ՝ խոտորյալներին ներգրավելով «բարենորոգման» ծրագրում. Գևորգ Դանիելյան (տեսանյութ)
Միածնաէջ Մայր Տաճարում, ձեռամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, երեկ տեղի ունեցավ եպիսկոպոսական ձեռնադրություն և օծում:
Եպիսկոպոսության աստիճան շնորհվեց Գեղարքունյաց թեմի առաջնորդական տեղապահ Հոգեշնորհ Տ․ Իսահակ վարդապետ Պողոսյանին, Մասյացոտնի թեմի առաջնորդական տեղապահ Հոգեշնորհ Տ․ Ռուբեն վարդապետ Զարգարյանին, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի լուսարարապետ Հոգեշնորհ Տ․ Անանիա վարդապետ Ծատուրյանին և Մայր Աթոռի Քարոզչական կենտրոնի տնօրեն Հոգեշնորհ Տ․ Զաքարիա ծայրագույն վարդապետ Բաղումյանին։
Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամ, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Գևորգ Դանիելյանը վստահ է՝ նորաօծ եպիսկոպոսները մեծ նվիրումով ավելի մեծ ջանքեր կգործադրեն, որ եկեղեցին կարողանա դուրս գալ այս իրավիճակից էլ ավելի ամուր։
«Եկեղեցին ապրում է բավականին ծանր ժամանակներ, մեր հոգևորականները նվիրված ու անդավաճան մնացին եկեղեցուն ու այս չորս Սրբազանները, որոնք մինչ այդ վարդապետներ էին, իսկապես արժանի էին, համոզված եմ՝ իրենք ավելի մեծ նվիրումով ջանքեր կգործադրեն, որ կարողանանք դուրս գալ այս իրավիճակից էլ ավելի ամուր»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց Դանիելյանը։
Նա վստահ է՝ եկեղեցին բոլոր դեպքերում պատվով է դուրս գալու՝ անկախ ամեն ինչից. «Թեպետ իշխանությունները եկեղեցու դեմ գործում են ոչ քաղաքակիրթ, ոչ ժողովրդավարական մեթոդներով, բայց դա էլ հոգ չէ»։
Ինչ վերաբերում է մեղադրանքներին, թե, իբր, եկեղեցին քաղաքականությամբ է զբաղվում՝ Դանիելյանն ասաց, որ այս թեզով իշխանությունները պարզապես արդարացնում են իրենց հակասահմանադրական քայլերը։
«Հիմա, համեմատաբար, պասիվ դիրք են ընդունել, բայց դա զուտ քաղաքական նկատառումներով է»,- ընդգծեց Գերագույն հոգևոր խորհրդի անդամը։
Պրոֆեսոր Դանիելյանը պնդում է՝ հենց այս իշխանությունն է եկեղեցին ներքաշել քաղաքականության մեջ, երբ խոտորյալներին ներքաշել է, իբրև թե, «բարենորոգման» ծրագրի մեջ, դասական իմաստով քաղաքականություն է։
«Շուտով տվյալներ կհրապարակվեն, բոլորը կիմանան, որ եթե քաղաքականության մեջ ներքաշվելու փորձեր են եղել, ապա բացառապես եղել են իշխանության կողմից, եկեղեցին այդ խնդիրը չունի, եկեղեցին իր համոզմունքների, իր կրոնական հարթության մեջ է ու բացարձակ կարիք չունի ներքաշվելու քաղաքականության մեջ»,- հավելեց Գևորգ Դանիելյանը։

Именно власти втянули церковь в политику, вовлекая заблудших в программу «реформ» — Геворг Даниелян (видео)
25/05/2026 15:56
Накануне в Первопрестольном Святом Эчмиадзине, под предстоятельством Католикоса всех армян Гарегин II, состоялись епископская хиротония и миропомазание.
Сан епископа был присвоен местоблюстителю Гегаркуникской епархии архимандриту Исааку Погосяну, местоблюстителю Масиацотнской епархии архимандриту Рубену Заргаряну, ключарю Первопрестольного Эчмиадзина архимандриту Анании Цатуряну и директору Проповеднического центра Первопрестольного Эчмиадзина архимандриту Захарии Багумяну.
Член Высшего духовного совета, доктор юридических наук, профессор Геворг Даниелян выразил уверенность, что новоназначенные епископы с еще большей преданностью будут служить церкви и помогут ей выйти из нынешней ситуации еще более сильной.
«Церковь переживает достаточно тяжелые времена, однако наше духовенство осталось преданным церкви. Эти четыре священнослужителя действительно заслуживали епископского сана, и я убежден, что они приложат еще больше усилий, чтобы церковь вышла из этой ситуации окрепшей», — заявил Геворг Даниелян в беседе с Aysor.am.
Он подчеркнул, что церковь в любом случае с честью преодолеет нынешние испытания, несмотря на то, что, по его словам, власти действуют против нее «нецивилизованными и недемократическими методами».
Комментируя обвинения в том, что церковь якобы занимается политикой, Геворг Даниелян заявил, что подобными тезисами власти лишь оправдывают свои антиконституционные действия.
«Сейчас они заняли сравнительно пассивную позицию, однако это обусловлено исключительно политическими соображениями», — отметил он.
По словам профессора, именно действующая власть втянула церковь в политические процессы, вовлекая «заблудших» в так называемую программу «реформ», что, по его мнению, и является классическим проявлением политического вмешательства.
«В ближайшее время будут опубликованы данные, и все увидят, что попытки втянуть церковь в политику исходили исключительно от властей. У церкви такой задачи нет — она действует в рамках своих убеждений и религиозной миссии и абсолютно не нуждается в участии в политике», — добавил Геворг Даниелян.