Երբ ասում եմ, որ կարելի է աշխատել Բելառուսի հետ և բազմաթիվ օգուտներ ստանալ, ինձ իշխանությունները կոչում են «օլիգարխ, բելառուսական շպիոն». Ծառուկյան
25/05/2026 11:03
Պակիստանի ակտիվ միջնորդությամբ մեր բարեկամ, հարևան Իրանի և մեր լավ գործընկեր ԱՄՆ միջև կարծես թե հնարավոր է դառնում խաղաղության հաստատումը։ Սա չափազանց կարևոր է Հայաստանի համար, Facebook-ում գրել է Գագիկ Ծառուկյանը։
«Երբ ես երաշխավորված խաղաղության համատեքստում, ի թիվս այլ երկրների, նշում եմ Պակիստանի անունը, ինձ իշխանությունները սկսում են վիրավորել։
Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը, երկար դադարից հետո, երեկ զանգահարում է Լուկաշենկոյին` քննարկելու հարաբերությունների լավացման և այլ կարևոր հարցեր։ Երբ ես ասում եմ, որ կարելի է և պետք է աշխատել Բելառուսի հետ, և Հայաստանը բազմաթիվ հարցերում լուրջ օգուտներ կարող է ստանալ, ինձ իշխանությունները կոչում են «օլիգարխ, բելառուսական շպիոն»։
Երբ ես ասում եմ, որ Ռուսաստանի քաղաքական ուժերի և բոլոր ազդեցիկ շրջանակների հետ պետք է ունենալ նորմալ, հարգալից աշխատանքային հարաբերություններ, որ լուծենք մեր երկրի հարցերն ու խուսափենք անիմաստ, վնասակար թշնամանքից, ինձ պիտակավորում են որպես ռուսամետի։
Այսօր ամբողջ աշխարհը` սկսած ԱՄՆ-ից, ուզում է կարգավորել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ` իրենց անվտանգության և սեփական ժողովուրդների բարեկեցության ապահովման նպատակով։ Մենք աչքներիս առաջ հայտնվում ենք Ռուսաստանի հետ տնտեսական պատերազմի մեջ, որի հետևանքները մեզ համար աննկարագրելի ծանր են լինելու։ Եվ ամենամեծ վնասները կրելու է մեր ժողովուրդը` հասարակ, ապրող, արդար քրտինքով ստեղծող մարդիկ։
Վերջը, ի՞նչ եք ուզում էս երկրից, էս ժողովրդից։ Էսքան պատերազմ ու կորուստ բերելուց հետո էլ ի՞նչ վնաս եք ուզում տալ։ Աշխարհի մասին ձեր պատկերացումներով ինչի՞ եք ուզում հասցնել մեր երկիրը։ Ձեր մանր քաղաքական շահի համար էլ ի՞նչ վտանգների եք պատրաստ ենթարկել մեր ժողովրդին»,-գրել է Ծառուկյանը։

Когда я говорю о возможности сотрудничества с Беларусью и получении от этого значительных выгод, власти называют меня «олигархом и белорусским шпионом» — Гагик Царукян
25/05/2026 11:32
По словам Гагика Царукяна, при активном посредничестве Пакистана в отношениях между дружественным и соседним Ираном и стратегическим партнером — США, кажется появляется возможность установления мира, что, по его мнению, имеет важное значение для Армении.
В публикации в Facebook Гагик Царукян заявил, что всякий раз, когда он упоминает Пакистан в контексте обеспечения мира, власти подвергают его критике.
Он также отметил, что, по его словам, президент Франции Эммануэль Макрон после долгого перерыва провел телефонный разговор с Александром Лукашенко для обсуждения вопросов нормализации отношений.
Гагик Царукян подчеркнул, что выступает за возможность сотрудничества с Беларусью и считает, что Армения могла бы извлечь значительные выгоды из такого взаимодействия, однако за эти заявления его, по его словам, называют «олигархом» и «белорусским шпионом».
Он добавил, что выступает за нормальные и уважительные рабочие отношения с политическими силами и влиятельными кругами России, чтобы решать внутренние проблемы страны и избегать «вредной враждебности».
По словам Гагика Царукяна, в настоящее время многие страны мира, включая США, стремятся к нормализации отношений с Россией в интересах безопасности и благосостояния своих народов.
Он также заявил, что Армения втягивается в экономическое противостояние с Россией, последствия которого могут быть крайне тяжелыми для населения.
В завершение Гагик Царукян задался вопросом о том, какие цели преследуются такой политикой и к каким рискам она может привести страну и её граждан.