Մեր համագործակցությունը չի սահմանափակվում միայն TRIPP-ով. Մարկո Ռուբիո
Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև համապարփակ ռազմավարական հարաբերություններն այսօր առավել ամուր են, քան՝ երբևէ. Երևանում ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ համատեղ փաստաթղթեր ստորագրելուց հետո հայտարարեց ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Չափազանցություն չի լինի ասել, որ մենք թևակոխել ենք պատմականորեն աննախադեպ մի փուլ»,-ասաց Միրզոյանը։
Նա նշեց, թե բոլոր պայմանավորվածությունները շահեկան են Հայաստանի համար և աննախադեպ հնարավորություններ են բացելու երկրի համար։
«Այս համաձայնությունն ամենախոշոր քայլերից մեկն է այս պատմական ուղին իրականություն դարձնելու ուղղությամբ։ Սա Հայաստանում և տարածաշրջանում խաղաղության և բարգավաճման ճանապարհ է։ Մեր համագործակցությունը չի սահմանափակվում միայն TRIPP-ով։ Մենք շարունակում ենք զարգացնել մեր համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով»,-հայտարարեց Մարկո Ռուբիոն։
Նա նշեց, թե հիմնարար աշխատանքներ են իրականացնում, որոնք հիմք կհանդիսանան, որպեսզի հայերն ու ամերիկացիները կարողանան միասին աշխատել։

Our cooperation is not limited to TRIPP alone – Marco Rubio
The comprehensive strategic relationship between Armenia and the United States is stronger today than ever, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said after signing joint documents with U.S. Secretary of State Marco Rubio in Yerevan.
“It would not be an exaggeration to say that we have entered a historically unprecedented stage,” Mirzoyan stated.
He noted that all the agreements are beneficial for Armenia and will create unprecedented opportunities for the country.
Marco Rubio, in his turn, stated that the signed agreement is one of the biggest steps toward making this historic path a reality. He added that it is a path to peace and prosperity for Armenia and the region. U.S. Secretary of State noted that Armenia-US cooperation is not limited to TRIPP alone and that the two countries continue to expand cooperation in various directions.
Rubio added that fundamental work is being carried out that will serve as a basis for Armenians and Americans to work together more closely.