Մեր համագործակցությունը չի սահմանափակվում միայն TRIPP-ով. Մարկո Ռուբիո
Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև համապարփակ ռազմավարական հարաբերություններն այսօր առավել ամուր են, քան՝ երբևէ. Երևանում ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ համատեղ փաստաթղթեր ստորագրելուց հետո հայտարարեց ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Չափազանցություն չի լինի ասել, որ մենք թևակոխել ենք պատմականորեն աննախադեպ մի փուլ»,-ասաց Միրզոյանը։
Նա նշեց, թե բոլոր պայմանավորվածությունները շահեկան են Հայաստանի համար և աննախադեպ հնարավորություններ են բացելու երկրի համար։
«Այս համաձայնությունն ամենախոշոր քայլերից մեկն է այս պատմական ուղին իրականություն դարձնելու ուղղությամբ։ Սա Հայաստանում և տարածաշրջանում խաղաղության և բարգավաճման ճանապարհ է։ Մեր համագործակցությունը չի սահմանափակվում միայն TRIPP-ով։ Մենք շարունակում ենք զարգացնել մեր համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով»,-հայտարարեց Մարկո Ռուբիոն։
Նա նշեց, թե հիմնարար աշխատանքներ են իրականացնում, որոնք հիմք կհանդիսանան, որպեսզի հայերն ու ամերիկացիները կարողանան միասին աշխատել։

Наше сотрудничество не ограничивается только TRIPP: Марко Рубио
Всеобъемлющие стратегические отношения между Арменией и США сегодня являются более прочными, чем когда-либо прежде. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян после подписания совместных документов с государственным секретарем США Марко Рубио в Ереване.
«Не будет преувеличением сказать, что мы вступили в исторически беспрецедентный этап», — заявил Мирзоян.
По его словам, все достигнутые договоренности выгодны для Армении и откроют перед страной беспрецедентные возможности.
«Это соглашение является одним из крупнейших шагов на пути к воплощению этой исторической перспективы в реальность. Это путь мира и процветания для Армении и всего региона. Наше сотрудничество не ограничивается только TRIPP. Мы продолжаем развивать взаимодействие по различным направлениям», — заявил Марко Рубио.
Он отметил, что стороны проводят фундаментальную работу, которая станет основой для совместной деятельности армян и американцев в будущем.