Փաշինյանն ուզում է ՀՀ-ն կախվածության մեջ դնել ադրբեջանական էներգակիրներից. Քաղաքագետ
Քաղաքագետ Բենիամին Մաթևոսյանը հնարավոր է համարում, որ ՌԴ-ն կդադարեցնի կամ կթանկացնի գազի սակագինը ՀՀ-ի համար։
«Ի վերջո, իրենք են այդ ամենի սեփականատերը ու կապված ՀՀ իշխանությունների դիրքորոշումներից, նրանք կարող են վերանայել ՀՀ-ի հետ տնտեսական հարաբերությունները, ինչը տեղի է ունենում»,-Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետը։
Մաթևոսյանի խոսքով՝ դա աշխարհում ընդունված տարբերակ է. «Տեսեք՝ Դոնալդ Թրամփը ԵՄ-ի հետ տնտեսական հարաբերությունները ինչպես է վերանայում, բոլոր ոլորտներում՝ մատակարարումներից մինչև էներգակիրների վաճառք, միրգ-բանջարեղենի վաճառք։ Քանի որ ԵՄ-ն այս վարչակարգի օրոք ԱՄՆ-ում դադարել է ընկալվել որպես դաշնակից, իրենք իրենց համապատասխան ձև են պահում։ Հիմա նույնն էլ մեր պարագայում է կատարվում։ ՌԴ-ն նոր հեծանիվ չի հնարում»։
Իսկ թե մենք որտեղի՞ց կարող ենք շահավետ գազ կամ այլ էներգակիր ստանալ՝ մասնագետը նշեց. «Մենք հիմա էլ գազ և այլ էներգակիրներ Իրանից ստանում ենք, ուղղակի Իրանում, պայմանավորված արտադրական ծավալներով, որակով, իրենք ամբողջությամբ չեն կարող փոխարինել ՌԴ-ին։ Սակայն Նիկոլ Փաշինյանին դա պետք էլ չէ, քանի որ ինքն ուզում է ադրբեջանական էներգակիրներից ՀՀ-ն կախվածության մեջ դնել»։
Մաթևոսյանը հիշեցրեց երեկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, թե «մենք մեր սեփական գազն ենք ունենալու»՝ այն որակելով որպես ցնդաբանություն. «Դա պարզ մարդկային հաշվարկի էլ չի դիմանում։ «Գազպրոմ Արմենիա»-ն 2024 թվականից սկսած՝ 150մլդ դրամի գազ է գնում ՌԴ-ից և ՀՀ-ում բաշխում, մենք տրանզիտից, որը ԹՐԻՓՓ-ի շրջանակներում է լինելու, 150մլդ չենք ստանալու։ Այդ մարդն ուղղակի խաբում է, նա պարզապես ուզում է, որ մենք Ադրբեջանից գնենք գազ և էներգետիկ առումով ևս կախվածության մեջ լինենք Ադրբեջանից»։
Հարցին՝ ադրբեջանական գազն էժա՞ն է ռուսականից՝ մասնագետը պատասխանեց. «Էժան չի, եթե նույնիսկ էժան էլ լինի և գնում ես նրանից ու քեզ կախվածության մեջ ես գցում ադրբեջանական էներգակիրներից, դու Ադրբեջանի ձեռքը քաղաքական ճնշման գործիք ես տալիս։ Ադրբեջանը կարող է ասել՝ լավ, ուզու՞մ եք ռուսական գնով գազ վաճառենք, բայց այդ դեպքում 300 հազար ադրբեջանցիները, պայմանականորեն մինչև տարեվերջ, պետք է գան Հայաստան։ Սա է հիմնական խնդիրը»։
Բենիամին Մաթևոսյանն ընդգծեց՝ ո՛չ Հայաստանից, ո՛չ Ռուսաստանից այս հայտարարությունները զուտ հայտարարություններ չեն. «ՌԴ-ն հստակ ցույց է տալիս, որ իրենք Նիկոլ Փաշինյանի՝ որպես ՀՀ ղեկավարի հետ չեն աշխատելու։ Հայաստանի հետ կաշխատեն, թե չէ՝ կախված է ընտրությունների արդյունքից։ Իսկ ինչ վերաբերում է հայաստանյան հայտարարություններին, ապա իրենք վերադարձել են իրենց բազային կարգավորումներին։ Մի հատ հիշեք, թե Նիկոլ Փաշինյանն 2008 թվականին ինչեր էր ասում արցախցիների, ՌԴ-ի վերաբերյալ։ Այդ մարդը 2000-ականների սկզբներին հոդված է գրել՝ «Մենք ենք, մեր շահերը», որտեղ ասում է, թե ինչի ՀՀ տարածքով միջանցք չպետք է լինի, որից կօգտվեն ԱՄՆ-ն և Թուրքիան։ Հիմա այդ միջանցքը ստանալու համար պետք է հանձնվեր Արցախը, պետք է ՌԴ-ին «վռնդել» մեր տարածաշրջանից, ինչը ինքը շատ վստահ քայլերով իրականացնում է»։
Հիշեցնենք՝ երեկ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Ռուսաստանը միակողմանիորեն կդադարեցնի կամ կչեղարկի Հայաստանի հետ գազի, նավթամթերքի և չմշակված ադամանդների մատակարարման վերաբերյալ համաձայնագիրը, եթե Հայաստանի՝ Եվրամիության անդամակցության գործընթացը շարունակվի։

Pashinyan wants to make Armenia dependent on Azerbaijani energy sources – political analyst
Political analyst Beniamin Matevosyan considers it possible that Russia will suspend or increase the gas tariff for Armenia.
“After all, they are the owners of all this and, depending on the positions of the Armenian authorities, they can review economic relations with Armenia, which is happening,” the political analyst said in an interview with Aysor.am.
According to Matevosyan, this is an accepted option in the world: “Look at how Donald Trump is reviewing economic relations with the EU in all areas – from supplies to energy exports, and even to agricultural products. Since the EU is no longer perceived as an ally in the US under this administration, they are being treated accordingly. The same is now happening in our case. Russia is not inventing anything new.”
As for alternative energy sources, the expert noted: “We are currently receiving gas and other energy resources from Iran, but due to production volumes and quality, Iran cannot fully replace Russia. However, Nikol Pashinyan does not need this, because he wants to make Armenia dependent on Azerbaijani energy sources.”
Matevosyan also referred to Prime Minister Nikol Pashinyan’s statement that “we will have our own gas,” calling it nonsense. “That does not even stand up to basic calculations. Starting from 2024, Gazprom Armenia will purchase 150 billion drams worth of gas from Russia and distribute it in Armenia, while we will not receive that 150 billion in transit revenues, which would fall under the TRIPP framework. This person is simply lying – he wants us to buy gas from Azerbaijan and become dependent on it in terms of energy.”
On whether Azerbaijani gas would be cheaper than Russian gas, the expert said: “Even if it is cheaper, if you buy it and make yourself dependent on Azerbaijani energy carriers, you are giving Azerbaijan a tool of political pressure. Azerbaijan can say: fine, do you want gas at Russian prices? Then, for example, 300,000 Azerbaijanis must come to Armenia by the end of the year. This is the core problem.”
Matevosyan emphasized that recent statements both from Armenia and Russia are not accidental: “The Russian Federation clearly shows that it will not work with Nikol Pashinyan as the leader of the Republic of Armenia. Whether it will work with Armenia depends on the outcome of elections. As for Armenian statements, they have returned to their basic logic. Just recall what Nikol Pashinyan said about the people of Artsakh and Russia in 2008. He also wrote an article in the early 2000s titled ‘We and Our Interests,’ where he argued against a corridor through Armenia that would benefit the US and Turkey. Now, in order to obtain that corridor, Artsakh had to be surrendered and Russia ‘expelled’ from the region – which he is now implementing step by step.”
Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova stated that Russia would unilaterally suspend or cancel its agreements with Armenia on gas, oil products, and rough diamonds if Armenia’s EU integration process continues.