Մենք ասում ենք, որ ադրբեջանցին Հայաստանում հող գնելու, բնակարան գնելու իրավունք չի ունենալու. Նարեկ Կարապետյան
30/05/2026 09:51
Ադրբեջանի քաղաքացին իրավունք չի ունենալու հող գնել Հայաստանում, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը։
«Այսօր կա հնարավորություն, որ Ադրբեջանի քաղաքացիները Հայաստանում կարող են աճուրդի մասնակցել, ես դրա մասին ասել էի, իշխանություններն արձագանքեցին, թե դա շուտ է դրվել։ Դրանից հետո էլ տարածքային կառավարման նախարարն ասաց, թե գործարկել են աճուրդների նոր կայք, որի միջոցով Ադրբեջանի քաղաքացին իրավունք ունի գնում անել ՀՀ-ում՝ «Խաղաղության պայմանագրի» ստորագրումից հետո։
Մենք ասում ենք, որ ադրբեջանցին իրավունք չի ունենալու հող գնելու, բնակարան գնելու և նույնիսկ Հայաստանում գույք նվեր ստանալու։ Ադրբեջանցին Հայաստանում 10 օրից ավելի գտնվելու իրավունք չի ունենալու»,-ասաց Նարեկ Կարապետյանը։
Նշենք, որ Նարեկ Կարապետյանը հայտնել է, թե իրենց ձեռքի տակ են հայտնվել տվյալներ այն մասին, որ Ադրբեջանը մշակել է Հայաստան վերադարձի կոնցեպտ։

Мы говорим, что гражданин Азербайджана не будет иметь права покупать землю или квартиру в Армении — Нарек Карапетян
30/05/2026 11:05
Гражданин Азербайджана не будет иметь права покупать земельные участки в Армении. Об этом в беседе с журналистами заявил член совета партии «Сильная Армения» Нарек Карапетян.
«Сегодня существует возможность для граждан Азербайджана участвовать в аукционах в Армении. Я уже говорил об этом, и власти отреагировали, заявив, что соответствующая норма была введена давно. После этого министр территориального управления сообщил, что запущен новый сайт аукционов, посредством которого граждане Азербайджана смогут совершать покупки в Армении после подписания Мирного договора.
Мы считаем, что гражданин Азербайджана не должен иметь права покупать землю, жильё и даже получать недвижимость в Армении в дар. Кроме того, граждане Азербайджана не должны иметь права находиться в Армении более десяти дней», — заявил Нарек Карапетян.
Напомним, ранее Нарек Карапетян сообщил, что в распоряжении его политической силы оказались данные о разработанной Азербайджаном концепции возвращения в Армению.