Եթե ընտրություններին մասնակցությունը լինի 60 տոկոսին մոտ, այսօրվա իշխանությունները վերարտադրվելու որևէ շանս չունեն. Քաղտեխնոլոգ
Հայաստանում նախընտրական պայքարը թևակոխել է ակտիվ փուլ, և քաղաքական հիմնական ուժերը փորձում են առավելագույնս աշխատել իրենց ընտրազանգվածի հետ, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղտեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ ներկայում ընթանում է անզիջում մրցակցություն, որտեղ յուրաքանչյուր քաղաքական ուժ փորձում է ընդգծել սեփական առավելություններն ու ազդեցություն ունենալ իր թիրախային խմբերի վրա։
Հակոբյանի կարծիքով՝ առաջիկա խորհրդարանում ներկայացված լինելու իրական հնարավորություն ունի 4-5 քաղաքական ուժ։
«Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը, ըստ նրա, անպայման կհաղթահարի անցողիկ շեմը, սակայն դժվար թե կարողանա ապահովել խորհրդարանական մեծամասնություն։
«Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ ՔՊ-ն կանցնի խորհրդարան, բայց 50+1 չի հավաքի»,- նշեց նա։
Քաղտեխնոլոգի խոսքով՝ խորհրդարան անցնելու հավակնություններ ունեն նաև «Ուժեղ Հայաստան»-ը, «Հայաստան» դաշինքը, «Բարգավաճ Հայաստանը», ինչպես նաև «Միասնության թևերը»։
Նրա գնահատմամբ՝ յուրաքանչյուր քաղաքական ուժ աշխատում է իր առանձնահատուկ ընտրազանգվածի հետ։ Եթե «Հայաստան» դաշինքը հիմնականում դիմում է ավելի արմատական տրամադրություններ ունեցող ընտրողներին, ապա «Ուժեղ Հայաստան»-ը փորձում է ավելի լայն շրջանակների հետ խոսել՝ շեշտը դնելով երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման, արդյունաբերության և ապագայի տեսլականի վրա։
Հակոբյանի համոզմամբ՝ ընտրությունների ելքի վրա վճռորոշ ազդեցություն կարող է ունենալ մասնակցության մակարդակը։
«Եթե իսկապես, ինչպես սոցիոլոգիական հարցումներն են ցույց տալիս, մասնակցությունը լինի թեկուզ 60 տոկոսին մոտ, ես կարծում եմ, որ այսօրվա իշխանությունները վերարտադրվելու որևէ շանս չունեն։ Հիմա կարևորը մասանակցությունն ապահովելն է»,-հավելեց նա։
Քաղտեխնոլոգը հատկապես կարևոր է համարում ընտրողների ակտիվությունը Երևանում, որտեղ, նրա խոսքով, կենտրոնացած է ավելի քան 840 հազար ընտրող։
Նրա կարծիքով՝ հենց այդ պատճառով էլ ընդդիմադիր ուժերի մեծ մասը քարոզարշավի ընթացքում կենտրոնացել է ոչ միայն սեփական ծրագրերի ներկայացման, այլև քաղաքացիներին ընտրատեղամասեր բերելու խնդրի վրա։
Անդրադառնալով ընտրական գործընթացի գնահատականներին՝ Հակոբյանը նշել է, որ ընտրությունների լեգիտիմությունը պետք է գնահատել ոչ միայն քվեարկության օրվա, այլ ամբողջ նախընտրական շրջանի համատեքստում։
Նրա խոսքով՝ նախընտրական շրջանում արձանագրվել են ձերբակալություններ, կալանավորումներ, քաղաքական սուր հայտարարություններ և ճնշումների մասին խոսակցություններ, ինչը, ըստ նրա, հարցեր է առաջացնում ընտրական գործընթացի հավասար պայմանների վերաբերյալ։
Քաղտեխնոլոգը պնդում է՝ վարչական ռեսուրսի ահռելի չարաշահում է տեղի ունենում. «Այս ընթացքում ունեցել ենք բամաթիվ ձերբակալություններ, կալանավորումներ, ճնշումներ, իշխանության ղեկավարի կողմից սպառնալիքներ՝ «կզցնել, նստացնել»։ Նրա բառապաշարը գերազանցեց այս 8 տարվա իր ստանդարտները, իսկ դա ուղղակիորեն սպառնալիք է՝ վախ է սերմանում։ Այս առումով, ընտրություններն արդեն իսկ լեգիտիմության առումով, կասկածելի են»։

Если явка на выборах составит около 60%, действующие власти не имеют никаких шансов на переизбрание — политтехнолог
Предвыборная борьба в Армении перешла в активную фазу, и основные политические силы стремятся максимально работать со своим электоратом, в беседе с Aysor.am заявил политтехнолог Виген Акопян.
По его оценке, в настоящее время идет бескомпромиссная конкуренция, в рамках которой каждая политическая сила пытается подчеркнуть свои преимущества и повлиять на целевые группы избирателей.
По мнению Акопяна, реальный шанс быть представленными в следующем парламенте имеют 4–5 политических сил.
Он отметил, что партия «Гражданский договор», вероятнее всего, преодолеет проходной барьер, однако вряд ли сможет обеспечить парламентское большинство.
«Исследования показывают, что «Гражданский договор» пройдет в парламент, но 50+1 не наберет», — заявил он.
По словам политтехнолога, на прохождение в парламент также претендуют «Сильная Армения», блок «Армения», «Процветающая Армения», а также «Крылья единства».
Он считает, что каждая политическая сила работает со своей специфической электоральной базой. Если блок «Армения» в основном обращается к избирателям с более радикальными настроениями, то «Сильная Армения» пытается работать с более широкими слоями общества, делая акцент на социально-экономическом развитии страны, промышленности и видении будущего.
По убеждению Акопяна, решающее влияние на исход выборов может оказать уровень явки.
«Если действительно, как показывают социологические опросы, явка составит хотя бы около 60%, я считаю, что у действующих властей нет никаких шансов на переизбрание. Сейчас главное — обеспечить явку», — добавил он.
Политтехнолог особенно важным считает активность избирателей в Ереване, где, по его словам, сосредоточено более 840 тысяч избирателей.
По его мнению, именно поэтому большинство оппозиционных сил в ходе кампании сосредоточились не только на представлении своих программ, но и на задаче мобилизации граждан для участия в голосовании.
Оценивая избирательный процесс, Акопян отметил, что легитимность выборов следует рассматривать не только в контексте дня голосования, но и всего предвыборного периода.
По его словам, в ходе кампании фиксировались задержания, аресты, резкие политические заявления и разговоры о давлении, что, по его мнению, вызывает вопросы относительно равенства условий избирательного процесса.
Политтехнолог утверждает, что имеет место значительное злоупотребление административным ресурсом: «За это время у нас было множество задержаний, арестов, давления, угроз со стороны руководства страны — "сломить, посадить". Его лексика превзошла его же стандарт за последние 8 лет, и это напрямую создает атмосферу страха. В этом смысле выборы уже сейчас вызывают сомнения с точки зрения легитимности».