Հայաստան-ԵՄ համատեղ աշխատանքային խումբ կստեղծվի. նոր մանրամասներ Փաշինյան-Ուրսուլա ֆոն դեր Լայեն հեռախոսազրույցից
04/06/2026 15:16
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի առջև ծառացած տնտեսական մարտահրավերներին արձագանքելուն և երկկողմ համագործակցության հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցեր։
Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը վերահաստատել է Եվրոպական միության հանձնառությունը՝ աջակցելու Հայաստանի տնտեսական դիմակայունության ամրապնդմանը և զարգացման ծրագրերին։ Նա տեղեկացրել է, որ ԵՄ-ն պատրաստում է աջակցության փաթեթ, որը ներառում է ավելի քան 50 միլիոն եվրոյի անհապաղ ֆինանսական աջակցություն, ինչպես նաև լրացուցիչ միջոցառումներ՝ հայկական արտադրանքի արտահանման հնարավորությունների ընդլայնման և առևտրի դյուրացման նպատակով։
Քննարկվել են նաև տարբեր՝ այդ թվում, գյուղատնտեսության և ծաղկաբուծության ոլորտներին տրամադրվելիք գործնական աջակցության ծրագրերը։ Այդ համատեքստում, ընդգծվել է հայկական արտադրանքի համար եվրոպական շուկաներում նոր հնարավորությունների ստեղծման կարևորությունը։
Զրուցակիցները կարևորել են բիզնես կապերի խորացումը և Երևանում կայացած Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողովում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հետևողական իրականացումը, ՀՀ–ԵՄ ռազմավարական օրակարգի առաջմղումը։ Նշվել է, որ ԵՄ աջակցությունը «Դիմակայունություն և աճ» ծրագրի շրջանակում արդեն նպաստել է հազարավոր ձեռնարկությունների զարգացմանն ու նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը Հայաստանում։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-ԵՄ Կապակցվածության գործընկերության շրջանակում իրականացվող նախաձեռնություններին։ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը վերահաստատել է ԵՄ պատրաստակամությունը՝ աջակցելու ենթակառուցվածքային նախագծերի և տարածաշրջանային հաղորդակցությունների զարգացմանը։
Կողմերը պայմանավորվել են ստեղծել Հայաստան-ԵՄ համատեղ աշխատանքային խումբ, որը կհամակարգի ընթացիկ ծրագրերի իրականացումը և կքննարկի համագործակցության նոր ուղղությունները։

Будет создана совместная рабочая группа Армения—ЕС: новые подробности телефонного разговора Пашиняна и Урсулы фон дер Ляйен
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен.
Стороны обсудили вопросы, связанные с реагированием на экономические вызовы, стоящие перед Арменией, а также дальнейшим развитием двустороннего сотрудничества.
Урсула фон дер Ляйен подтвердила приверженность Европейского союза поддержке экономической устойчивости Армении и реализации программ развития. Она сообщила, что ЕС готовит пакет поддержки, включающий более 50 млн евро срочной финансовой помощи, а также дополнительные меры, направленные на расширение экспортных возможностей армянской продукции и упрощение торговли.
Собеседники также обсудили программы практической поддержки различных отраслей, в том числе сельского хозяйства и цветоводства. В этом контексте была подчеркнута важность создания новых возможностей для армянской продукции на европейских рынках.
Пашинян и фон дер Ляйен отметили значимость углубления деловых связей, последовательной реализации договорённостей, достигнутых на саммите Армения—ЕС в Ереване, а также продвижения стратегической повестки сотрудничества между Арменией и Европейским союзом.
Было отмечено, что поддержка ЕС в рамках программы «Устойчивость и рост» уже способствовала развитию тысяч предприятий и созданию новых рабочих мест в Армении.
Стороны также затронули инициативы, реализуемые в рамках партнёрства Армения—ЕС. Урсула фон дер Ляйен вновь подтвердила готовность Евросоюза содействовать развитию инфраструктурных проектов и региональных коммуникаций.
По итогам разговора стороны договорились создать совместную рабочую группу Армения—ЕС, которая будет координировать реализацию текущих программ и рассматривать новые направления сотрудничества.