Անարդար ընտրությունների դեպքում փողոցային պայքարին կողմ է հարցվածների կեսից ավելին
«GALLUP International Association»-ի Հայաստանում լիիրավ անդամ «Էմ Փի ՋԻ» ՍՊԸ-ի անցկացրած վերջին հեռախոսային հարցման արդյունքներով՝ քաղաքացիների զգալի մասը պատրաստակամություն է հայտնել մասնակցել փողոցային պայքարի, եթե խորհրդարանական ընտրությունները, իրենց գնահատմամբ, անցկացվեն անարդար։
Հունիսի 2-3-ը անցկացված հարցմանը մասնակցել է 1104 քաղաքացի։ Հարցվածներին տրվել է հետևյալ հարցը․ «Եթե խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվեն անարդար, պատրա՞ստ եք արդյոք դուրս գալ փողոցային պայքարի՝ արդարություն հաստատելու համար»։
Արդյունքների համաձայն՝
- 39.8%-ը պատասխանել է՝ «միանշանակ պատրաստ եմ»,
- 10.4%-ը՝ «ավելի շուտ այո»,
- 9.7%-ը՝ «ավելի շուտ ոչ»,
- 35.7%-ը՝ «միանշանակ ոչ»,
- 5.3%-ը դժվարացել է պատասխանել։
Այսպիսով, հարցվածների ընդհանուր 50.2 տոկոսը տարբեր աստիճաններով պատրաստակամություն է հայտնել մասնակցել փողոցային պայքարի, մինչդեռ 45.4 տոկոսը նշել է, որ նման քայլի չի գնա։ Իսկ 5.3 տոկոսը հստակ դիրքորոշում չի հայտնել։

Более половины опрошенных готовы выйти на уличные акции протеста в случае несправедливых выборов
Согласно результатам последнего телефонного опроса, проведённого армянским полноправным членом GALLUP International Association — компанией MPG LLC, значительная часть граждан заявила о готовности принять участие в уличных акциях протеста, если парламентские выборы, по их мнению, будут проведены с нарушением принципов справедливости.
Опрос проводился 2–3 июня среди 1104 респондентов. Участникам был задан следующий вопрос: «Если парламентские выборы будут проведены несправедливо, готовы ли вы выйти на улицу для борьбы за восстановление справедливости?»
Результаты распределились следующим образом:
• 39,8% ответили: «однозначно готов(а)»;
• 10,4% — «скорее да»;
• 9,7% — «скорее нет»;
• 35,7% — «однозначно нет»;
• 5,3% затруднились с ответом.
Таким образом, в общей сложности 50,2% опрошенных в той или иной степени выразили готовность принять участие в уличных протестных акциях в случае, если сочтут выборы несправедливыми. В свою очередь, 45,4% респондентов заявили, что не готовы к подобным действиям, а 5,3% не смогли определиться с ответом.