Անարդար ընտրությունների դեպքում փողոցային պայքարին կողմ է հարցվածների կեսից ավելին
«GALLUP International Association»-ի Հայաստանում լիիրավ անդամ «Էմ Փի ՋԻ» ՍՊԸ-ի անցկացրած վերջին հեռախոսային հարցման արդյունքներով՝ քաղաքացիների զգալի մասը պատրաստակամություն է հայտնել մասնակցել փողոցային պայքարի, եթե խորհրդարանական ընտրությունները, իրենց գնահատմամբ, անցկացվեն անարդար։
Հունիսի 2-3-ը անցկացված հարցմանը մասնակցել է 1104 քաղաքացի։ Հարցվածներին տրվել է հետևյալ հարցը․ «Եթե խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվեն անարդար, պատրա՞ստ եք արդյոք դուրս գալ փողոցային պայքարի՝ արդարություն հաստատելու համար»։
Արդյունքների համաձայն՝
- 39.8%-ը պատասխանել է՝ «միանշանակ պատրաստ եմ»,
- 10.4%-ը՝ «ավելի շուտ այո»,
- 9.7%-ը՝ «ավելի շուտ ոչ»,
- 35.7%-ը՝ «միանշանակ ոչ»,
- 5.3%-ը դժվարացել է պատասխանել։
Այսպիսով, հարցվածների ընդհանուր 50.2 տոկոսը տարբեր աստիճաններով պատրաստակամություն է հայտնել մասնակցել փողոցային պայքարի, մինչդեռ 45.4 տոկոսը նշել է, որ նման քայլի չի գնա։ Իսկ 5.3 տոկոսը հստակ դիրքորոշում չի հայտնել։

More than half of respondents support street protests in case of unfair elections
According to the latest telephone survey conducted by MPG LLC, the full member of the GALLUP International Association in Armenia, a significant share of citizens say they would be prepared to take part in street protests if they believe the parliamentary elections are conducted unfairly.
The survey was conducted on June 2-3 and included 1,104 respondents. Participants were asked: “If the parliamentary elections are held unfairly, are you ready to take to the streets to establish justice?”
The results were as follows:
•    39.8% said they were “definitely ready”;
•    10.4% answered “rather yes”;
•    9.7% said “rather no”;
•    35.7% answered “definitely no”;
•    5.3% found it difficult to answer.
Overall, 50.2% of respondents expressed varying degrees of willingness to participate in street protests, while 45.4% said they would not take such a step. Another 5.3% did not express a clear position.