Քվեարկությունն ավարտվեց. ընտրատեղամասերի դռները փակվեցին
Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցան հերթական խորհրդարանական ընտրությունները: Ժամը 20:00-ի դրությամբ փակվեցին բոլոր 2005 ընտրատեղամասերը, որոնք բացվել էին ժամը 08:00-ին։
Այնուհետև կսկսվի ձայների հաշվարկը:
Ըստ ԿԸՀ-ի հրապարակած տվյալների՝ քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների ընդհանուր թիվը 2 մլն 485 հազար 851 է։
Ժամը 17։00-ի դրությամբ, ըստ ԿԸՀ-ի տվյալների, ՀՀ-ում ընտրություններին մասնակցել է 1 մլն 224 հազար 957 մարդ կամ ընտրողների 48,92 %-ը:
Ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է Սյունիքի մարզում՝ 59,215 ընտրող (55.36 %), իսկ ամենացածր ակտիվությունը՝ Արմավիրում 101,408 ընտրող (44.80 %)
Համեմատության համար նշենք, որ 2021 թվականի հունիսի նախորդ ընտրություններին մասնակցությունը 17։00-ին կազմել է 38.17%։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 7-ի Ազգային ժողովի ընտրություններին մասնակցում է 18 քաղաքական ուժ՝ 16 կուսակցություն և 2 դաշինք։

Today, the Republic of Armenia held its regular parliamentary elections. As of 20:00, all 2,005 polling stations, which opened at 08:00, have been closed.
The vote-counting process will now begin.
According to data published by the Central Election Commission, the total number of eligible voters is 2,485,851.
As of 17:00, 1,224,957 citizens, or 48.92% of eligible voters, had participated in the elections, according to the Central Election Commission.
The highest turnout was recorded in the Syunik Province, where 59,215 voters cast their ballots, representing 55.36% of eligible voters. The lowest turnout was recorded in Armavir Province, with 101,408 voters participating, or 44.80%.
For comparison, voter turnout in the previous parliamentary elections held in June 2021 stood at 38.17% as of 17:00.
A total of 18 political forces are participating in the June 7 National Assembly elections: 16 parties and 2 electoral blocs.