«Ուժեղ Հայաստան»-ը զբաղված է ընտրողների կամարտահայտության իրական պատկերը ճշգրտելու աշխատանքներով. կներկայացնենք հետագա քայլերը. խոսնակ
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության մամուլի խոսնակ Մարիաննա Ղահրամանյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել։
«Ընտրական գործընթացի ամբողջ ընթացքում «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը գործել է իշխանական համակարգի կողմից կազմակերպված աննախադեպ ու զանգվածային ճնշումների և հետապնդումների պայմաններում։
Նախընտրական փուլը ուղեկցվել է մեր առաջնորդի, թեկնածուների, համակիրների և թիմակիցների նկատմամբ նպատակային գործողություններով, զանգվածային ապօրինի ձերբակալություններով ու քրեական հետապնդումներով, որոնք միտված էին սահմանափակել քաղաքական մրցակցությունն ու ազդել ընտրողների ազատ կամարտահայտության վրա։
Բուն քվեարկության օրը լայնորեն կիրառվել է վարչական ռեսուրսը՝ պետական և համայնքային լծակների ներգրավմամբ, փորձելով կանխորոշել ընտրությունների արդյունքը։ Քվեարկության օրն արձանագրվել են բազմաթիվ ընտրախախտումներ, որոնց մասին ահազանգերը ստացվել են ամբողջ օրվա ընթացքում` հանրապետության ամբողջ տարածքից։
Նշված երևույթները չէին կարող ազդեցություն չունենալ ընտրական գործընթացի և դրա արդյունքների վրա։
Բացի այս, տեղի է ունեցել աննախադեպ երևույթ. մինչև ԿԸՀ-ի կողմից բոլոր ընտրատեղամասերի արդյունքների մշակումը Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է «հաղթանակի և միանձնյա իշխանություն ձևավորելու» մասին, ինչն ուղիղ հրահանգ ու ազդակ էր ԿԸՀ-ին։
Այս պայմաններում հրապարակված թվերը չեն կարող արտացոլել իրական պատկերը և ընկալվել առանց խորքային ուսումնասիրության և իրավաքաղաքական գնահատականի։
«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի կենտրոնական շտաբը ներկայումս զբաղված է իրավիճակի վերլուծությամբ և ընտրողների կամարտահայտության իրական պատկերը ճշգրտելու աշխատանքներով, որի ավարտից հետո կներկայացնենք մեր դիրքորոշումն ու հետագա քայլերը»,- ասվում է հայտարարությունում։

«Сильная Армения» уточняет реальную картину волеизъявления избирателей и позже представит свою позицию и дальнейшие шаги — пресс-секретарь
Пресс-секретарь партии «Сильная Армения» Марианна Каграманян выступила с заявлением.
«На протяжении всего избирательного процесса блок «Сильная Армения» действовал в условиях беспрецедентного и массового давления, а также преследований со стороны властной системы.
Предвыборный этап сопровождался целенаправленными действиями в отношении нашего лидера, кандидатов, сторонников и членов команды, массовыми незаконными задержаниями и уголовными преследованиями, которые были направлены на ограничение политической конкуренции и воздействие на свободное волеизъявление граждан.
В день голосования широко использовался административный ресурс с привлечением государственных и муниципальных механизмов, что, по нашему мнению, было направлено на предопределение итогов выборов. В течение дня со всей территории республики поступали многочисленные сообщения о нарушениях избирательного законодательства.
Указанные обстоятельства не могли не повлиять на ход избирательного процесса и его результаты.
Кроме того, произошёл беспрецедентный случай: ещё до завершения обработки результатов со всех избирательных участков Центральной избирательной комиссией Никол Пашинян объявил о своей «победе и формировании единоличной власти», что стало прямым сигналом и указанием для ЦИК.
В этих условиях опубликованные цифры не могут отражать реальную картину и не могут восприниматься без тщательного изучения и политико-правовой оценки.
В настоящее время центральный штаб блока «Сильная Армения» занимается анализом ситуации и работой по уточнению реальной картины волеизъявления избирателей. После завершения этой работы мы представим нашу официальную позицию и дальнейшие шаги», — говорится в заявлении.