Թուրքիան հույս է հայտնել, որ «հետընտրական շրջանում Հայաստանը ավելի համարձակ քայլեր կձեռնարկի տարածաշրջանում խաղաղության և կարգավորման ուղղությամբ»
Թուրքիայի արտգործնախարարությունը հայտարարություն է տարածել հունիսի 7-ին Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ։
Թուրքիան հույս է հայտնել, որ «հետընտրական շրջանում Հայաստանը ավելի համարձակ քայլեր կձեռնարկի տարածաշրջանում խաղաղության և կարգավորման ուղղությամբ»։
«Թուրքիան կշարունակի նպաստել տարածաշրջանային կայունությանը և բարգավաճմանը, ինչպես դա արել է մինչ օրս, հիմնվելով տարածաշրջանի երկրների ընդհանուր շահերի վրա», – ասված է հայտարարությունում։
Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանն իր հերթին հայտարարել է, որ վերջին չորս տարիների ընթացքում ևս կարևոր զարգացումներ են տեղի ունեցել։
«Մեր կարծիքով, Հարավային Կովկասի առջև կանգնած հիմնական հնարավորությունն ու նպատակը հետևյալն է․ որքան ամրապնդվի խաղաղության հիմքը, այնքան ավելի ուժեղ արդյունքների կհասնեն կապակցվածության նախագծերը, իսկ որքան ուժեղանա կապակցվածությունը, այնքան ավելի ամուր կերպով կձևավորվի խաղաղության հասարակական և տնտեսական հիմքը։ Մենք վճռականորեն շարունակում ենք մեր աշխատանքը՝ ամրապնդելու այս շրջապտույտը, որը ծառայելու է ողջ տարածաշրջանի ընդհանուր շահերին»,-ընդգծել է Թուրքիայի արտգործնախարարը։

Turkey hopes Armenia will take “bolder steps towards peace” in post-election period
The Turkish Ministry of Foreign Affairs issued a statement regarding the parliamentary elections held in Armenia on June 7.
Turkey expressed hope that “in the post-election period, Armenia will take bolder steps towards peace and settlement in the region.”
“Turkey will continue to contribute to regional stability and prosperity, as it has done so far, based on the common interests of the countries in the region,” the statement said.
Turkish Foreign Minister Hakan Fidan also commented, noting that important developments have taken place over the past four years.
“In our view, the main opportunity and goal facing the South Caucasus is the following: the stronger the foundation for peace, the stronger the results of connectivity projects will be, and the stronger the connectivity, the more firmly the social and economic foundation for peace will be formed. We are resolutely continuing our work to strengthen this cycle, which will serve the common interests of the entire region,” the minister stated.