Ռոսսելխոզնադզորը շարունակում է վերահսկել Հայաստանից Ռուսաստան արտահանվող գյուղմթերքը
Ռոսսելխոզնադզորը ամսական հիմունքներով հետևում է Հայաստանից ռուսական շուկա մտնող արտադրանքին, TASS-ին ասել է գործակալության ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտը Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական ֆորումում տված հարցազրույցում։
«Մենք ներկայումս ամսական հիմունքներով հետևում ենք ռուսական շուկա մտնող արտադրանքին։ Մենք հետևում և վերլուծում ենք։ Եթե մեկ ամսվա ընթացքում որևէ կոնկրետ ապրանքի համար խախտումների աճ է նկատվում, մեր գործընկերները բանակցություններ են վարում», - ասել է Դանկվերտը՝ պատասխանելով Հայաստանից ներմուծման վերաբերյալ հարցին։
Մայիսի 30-ից սկսած «Ռոսսելխոզնադզորը» ժամանակավոր սահմանափակումներ է սահմանել Հայաստանից Ռուսաստան թարմ լոլիկի, վարունգի, պղպեղի, կանաչ բանջարեղենի և ելակի ներմուծման վրա։ Հունիսի 2-ից նմանատիպ սահմանափակումներ են սահմանվել բալի, թթու բալի, ծիրանի, դեղձի, սալորի, նեկտարինի և խաղողի ներմուծման վրա։ Ավելին, հունիսի 3-ից սկսած սահմանափակվել է նաև Հայաստանից նեխուրի, սմբուկի, կարտոֆիլի և չրերի ներմուծումը։

Россельхознадзор ежемесячно проводит мониторинг продукции из Армении
Россельхознадзор ежемесячно осуществляет мониторинг продукции из Армении, поступающей на российский рынок, сообщил в интервью ТАСС на Петербургском международном экономическом форуме руководитель Россельхознадзора Сергей Данкверт.
"Мы сейчас ежемесячно проводим мониторинг продукции, поступающей на российский рынок. Смотрим и анализируем. Если в течение месяца по какой-то продукции есть рост выявленных нарушений, наши коллеги выходят на переговоры", - сказал Данкверт, отвечая на вопрос о поставках из Армении.
С 30 мая Россельхознадзор ввел временные ограничения на ввоз в Россию свежих томатов, огурцов, перца, зеленых культур и клубники из Армении. С 2 июня такие же ограничения ввели на поставки черешни, вишни, абрикосов, персиков, сливы, нектаринов и винограда. Кроме того, с 3 июня ограничен ввоз семечковых культур, баклажанов, картофеля и сухофруктов из Армении.