Ռոսսելխոզնադզորը շարունակում է վերահսկել Հայաստանից Ռուսաստան արտահանվող գյուղմթերքը
Ռոսսելխոզնադզորը ամսական հիմունքներով հետևում է Հայաստանից ռուսական շուկա մտնող արտադրանքին, TASS-ին ասել է գործակալության ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտը Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական ֆորումում տված հարցազրույցում։
«Մենք ներկայումս ամսական հիմունքներով հետևում ենք ռուսական շուկա մտնող արտադրանքին։ Մենք հետևում և վերլուծում ենք։ Եթե մեկ ամսվա ընթացքում որևէ կոնկրետ ապրանքի համար խախտումների աճ է նկատվում, մեր գործընկերները բանակցություններ են վարում», - ասել է Դանկվերտը՝ պատասխանելով Հայաստանից ներմուծման վերաբերյալ հարցին։
Մայիսի 30-ից սկսած «Ռոսսելխոզնադզորը» ժամանակավոր սահմանափակումներ է սահմանել Հայաստանից Ռուսաստան թարմ լոլիկի, վարունգի, պղպեղի, կանաչ բանջարեղենի և ելակի ներմուծման վրա։ Հունիսի 2-ից նմանատիպ սահմանափակումներ են սահմանվել բալի, թթու բալի, ծիրանի, դեղձի, սալորի, նեկտարինի և խաղողի ներմուծման վրա։ Ավելին, հունիսի 3-ից սկսած սահմանափակվել է նաև Հայաստանից նեխուրի, սմբուկի, կարտոֆիլի և չրերի ներմուծումը։

Rosselkhoznadzor continues to monitor agricultural products exported from Armenia to Russia
Rosselkhoznadzor is conducting monthly monitoring of agricultural products entering the Russian market from Armenia, the agency’s head Sergey Dankvert told TASS on the sidelines of the St. Petersburg International Economic Forum.
“We are currently monitoring products entering the Russian market on a monthly basis. We carry out monitoring and analysis. If an increase in violations is recorded for a specific product within a month, our partners enter into consultations,” Dankvert said in response to a question regarding imports from Armenia.
Starting May 30, Rosselkhoznadzor introduced temporary restrictions on the import of fresh tomatoes, cucumbers, peppers, leafy greens, and strawberries from Armenia to Russia. Since June 2, similar restrictions have been imposed on cherries, sour cherries, apricots, peaches, plums, nectarines, and grapes. In addition, beginning June 3, the import of celery, eggplants, potatoes, and dried fruits from Armenia has also been restricted.