Պատերազմը ողբերգություն է, բայց ավելի մեծ ողբերգություն է ամբողջությամբ թշնամու ողորմածությանը հանձնված գերու կարգավիճակով «խաղաղությունը»
«Սրբազան պայքարի» էջում հրապարակվել է հատված Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի ծավալուն աշխատությունից, որը նա գրում էր կալանավայրում։ Սրբազանի աշխատությունը խաղաղության, պատերազմի և նահատակության մասին է.
«Գ. ՊԱՏԵՐԱԶՄԻ ԷՈՒԹՅՈՒՆԸ
Անժխտելիորեն, ինչպես անձի, այնպես էլ ողջ մարդկության` ազգերի և պետությունների պատմությունը պատերազմների պատմություն է` ընդմիջված կարճատև խաղաղություններով: Ըստ վիճակագրության, մարդկությունը վերջին 6000 տարվա պատմության մեջ ընդամենը շուրջ 250 տարի է ապրել պայմանական խաղաղության շրջաններում: Կարելի է համարել, որ մարդկությունը ապրել և մշտապես ապրելու է ոչ թե խաղաղության, այլ ժամանակավոր հրադադարների ժամանակաշրջանում:
Հարկ է անդրադառնալ, որ պատերազմը ոչ միայն ռազմական դրսևորում ունի, այլև տնտեսական, էներգետիկ, հոգևոր-մշակութային, քաղաքակրթական, հոգեբանական, մեդիա կամ համացանցային, «սառը» և «փափուկ» ուժի կիրառման և այլն: Հատկանշական է, որ «բոլոր պատերազմները» մարդկային կյանքի բոլոր սահմաններում (dimensions)` մեծավ մասամբ ծառայում են համահարթեցման (globalization) գաղափարին, որում նյութը` վերջնանպատակ և տնտեսական գերիշխանությունը գերնպատակ է` ձգտելով ընդլայնել երկրի տարածքները, տիրապետելու հարստությանն ու ռեսուրսներին:
Այսու, պատերազմը կյանքի անխուսափելի փաստ է, որն էությամբ ողբերգություն է: Այսուհանդերձ, ավելի մեծ ողբերգություն է իրավունքներից զրկված կամ ամբողջությամբ թշնամու ողորմածությանը հանձնված գերու կարգավիճակով «խաղաղությունը»:
«Արթո՛ւն եղեք, հսկե՛ք, քանի որ ձեր ոսոխը` սատանան, մռնչում է առյուծի նման, շրջում և փնտրում է, թե ում կուլ տա: Դիմադրե՛ք նրան` հաստատուն լինելով հավատքի մեջ» (Բ Պետ. 5:8):
Այս առումով բացառիկ է Սուրբ Եղիշեի վկայությունը և մեկնաբանությունը. «Մարդիկ, որ Աստծու սիրով զինավառված էին, վախկոտի պես վատասիրտ չեղան` ելնելու Հայրենի երկրից և օտարների ստրկության մատնվել, այլ ոչինչ չխնայեցին` ո՛չ իրենց մահը, ո՛չ ունեցվածքը, ո՛չ իսկ իրենց սիրելիների մահը և ոչ էլ ընտանիքների գերությունը» (Եղիշե, էջ 98):
Բնականաբար, պատերազմի տենչը միանշանակ խելագարություն է և մեղք, այդուհանդերձ, առավել խելագարություն և մեղք է կեղծ, մուրացիկ «մեղքի խաղաղությունը»` գերությունը, ինքնության, Հայրենիքի, ժառանգության ուրացումը, որը շղարշված է տնտեսական հարաբերությունների օգուտի և շահի կեղծ «պացիֆիզմի» վարագույրով: Այսպիսի «խաղաղությունը» մեծապես վտանգում է ոչ միայն անցյալի հիշողությունը, պատկանելությունը և սերունդներին ավանդելիք ժառանգությունը, այլև ընդհանրապես ազգի գոյության իրավունքը և գոյությունը. «Ինչպես անիրավությունից արդարություն գոյություն ունենալ չի կարող, այսպես էլ ստից` ճշմարտություն և խռովասեր մտքից խաղաղության ակնկալություն չի կարող լինել» (Եղիշե, էջ 86-87) և «Եթե կան մարդիկ, որոնք որովայնի համար հրաժարվել են իրենց նախնիների օրենքներից, ապա արքունի (իմա` պետական) գործերի հանդեպ էլ երբեք բարյացկամ չեն տրամադրվի» (Գ Մակ. 7:11):

Война — это трагедия, но ещё большая трагедия — «мир» в статусе пленного, полностью отданного на милость врага
На странице движения «Священная борьба» опубликован фрагмент из объёмного труда, который, находясь в заключении, написал архиепископ Баграт Галстанян. Работа посвящена вопросам мира, войны и мученичества.
В тексте, в частности, говорится:
«Г. СУЩНОСТЬ ВОЙНЫ
Неоспоримо, что история как отдельного человека, так и всего человечества — народов и государств — является историей войн, прерываемых краткими периодами мира. Согласно статистике, за последние 6000 лет человечество жило в условиях относительного мира лишь около 250 лет. Можно считать, что человечество живёт и будет жить не в эпоху мира, а в эпоху временных перемирий.
Следует отметить, что война имеет не только военное проявление, но и экономическое, энергетическое, духовно-культурное, цивилизационное, психологическое, медийное или интернетное измерение, а также формы "холодной" и "мягкой" силы. Примечательно, что все эти "войны" во многом служат идее глобализации, в которой материальное становится конечной целью, а экономическое доминирование — высшей целью, стремящейся расширять территории и контролировать ресурсы.
Таким образом, война — это неизбежный факт жизни, по своей сути являющийся трагедией. Однако ещё большей трагедией является так называемый "мир" в условиях лишения прав или полного пребывания в статусе пленника, отданного на милость врага.
"Будьте бдительны и трезвитесь, потому что противник ваш, диавол, ходит, как рыкающий лев, ища, кого поглотить. Противостойте ему, твёрдые в вере" (1 Пет. 5:8).
В этом отношении особенно примечательны свидетельства и толкования святого Егише: «Люди, вооружённые любовью к Богу… не побоялись ни смерти, ни утраты имущества…» (Егише, стр. 98).
Разумеется, стремление к войне — безусловное безумие и грех, однако ещё большим безумием и грехом является ложный, нищенский "мир", представляющий собой плен, отказ от идентичности, Родины и наследия, прикрытый иллюзией экономической выгоды и псевдопацифизма.
Такой "мир" угрожает не только памяти о прошлом и передаче наследия будущим поколениям, но и самому существованию нации.
"Как не может из несправедливости возникнуть справедливость, так из лжи — истина и из смутного ума — мир" (Егише, стр. 86–87).
И: “Если люди ради чрева отказываются от законов своих предков, то и к государственным делам они никогда не будут расположены доброжелательно” (3 Мак. 7:11).