Մարթա Կոսը հուլիսի 5-ին կայցելի Հայաստան
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մարթա Կոսն այդ մասին գրել է X-ի իր միկրոբլոգում՝ ներկայացնելով Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպման վերաբերյալ։
Կոսը գրել է, որ Ռուսաստանը շարունակում է ակտիվացնել ճնշումը Հայաստանի վրա` փորձելով հեռացնել երկիրը իր ժողովրդավարական ընտրությունից, որը կայացվել է Հայաստանի ժողովրդի կողմից վերջին ընտրություններում։
Նա հայտնել է, որ հանդիպել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։ Կոսը նշել է, որ հունիսի 15-ին ԵՄ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի ձևաչափով քննարկմանը ԵՄ անդամ երկրները կքննարկեն, թե ինչպես ԵՄ-ն կարող է շարունակել աջակցությունը Հայաստանին՝ ցույց տալով իր համերաշխությունը։
«Մենք ֆինանսական աջակցություն կցուցաբերենք և Հայաստանի համար ավելի հեշտ կդարձնենք իր հարևանների և Եվրոպայի հետ առևտուրը։ Ես հուլիսի 5-ին կմեկնեմ Երևան՝ առաջ մղելու կոնկրետ քայլեր»,- գրել է Մարթա Կոսը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Լյուքսեմբուրգում մասնակցում է ԵՄ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի ձևաչափով քննարկմանը։ Միրզոյանն այդ քննարկմանը մասնակցում է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Կայա Կալասի հրավերով։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանը Հայաստանում հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ արգելել կամ սահմանափակումներ էր կիրառել հայկական բամզաթիվ ապրանքների ներմուծման նկատմամբ։ Արգելքներն ու սահմանափակումները մինչ այս պահը չեն հանվել։

Marta Kos to visit Armenia on July 5
According to the commissioner, Russia has intensified pressure on Armenia in an attempt to steer the country away from the democratic path chosen by its citizens in the recent parliamentary elections.
Kos noted that EU member states will discuss further support for Armenia at the meeting of the EU Foreign Affairs Council in Luxembourg on June 15, emphasizing the bloc’s solidarity with the country.
“We will provide financial assistance and help make it easier for Armenia to trade with its neighbors and Europe. I will travel to Yerevan on July 5 to take forward concrete steps,” Kos wrote.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan is participating in the Foreign Affairs Council meeting in Luxembourg at the invitation of EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas.
Russia imposed bans and restrictions on the import of a number of Armenian goods ahead of Armenia’s June 7 parliamentary elections. Those measures remain in force.