Մարթա Կոսը հուլիսի 5-ին կայցելի Հայաստան
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մարթա Կոսն այդ մասին գրել է X-ի իր միկրոբլոգում՝ ներկայացնելով Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպման վերաբերյալ։
Կոսը գրել է, որ Ռուսաստանը շարունակում է ակտիվացնել ճնշումը Հայաստանի վրա` փորձելով հեռացնել երկիրը իր ժողովրդավարական ընտրությունից, որը կայացվել է Հայաստանի ժողովրդի կողմից վերջին ընտրություններում։
Նա հայտնել է, որ հանդիպել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։ Կոսը նշել է, որ հունիսի 15-ին ԵՄ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի ձևաչափով քննարկմանը ԵՄ անդամ երկրները կքննարկեն, թե ինչպես ԵՄ-ն կարող է շարունակել աջակցությունը Հայաստանին՝ ցույց տալով իր համերաշխությունը։
«Մենք ֆինանսական աջակցություն կցուցաբերենք և Հայաստանի համար ավելի հեշտ կդարձնենք իր հարևանների և Եվրոպայի հետ առևտուրը։ Ես հուլիսի 5-ին կմեկնեմ Երևան՝ առաջ մղելու կոնկրետ քայլեր»,- գրել է Մարթա Կոսը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Լյուքսեմբուրգում մասնակցում է ԵՄ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի ձևաչափով քննարկմանը։ Միրզոյանն այդ քննարկմանը մասնակցում է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Կայա Կալասի հրավերով։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանը Հայաստանում հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ արգելել կամ սահմանափակումներ էր կիրառել հայկական բամզաթիվ ապրանքների ներմուծման նկատմամբ։ Արգելքներն ու սահմանափակումները մինչ այս պահը չեն հանվել։

Марта Кос посетит Армению 5 июля
Как передает «Арменпресс», об этом Марта Кос написала в своем микроблоге X, сообщив о встрече с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном.
Кос написала, что Россия продолжает усиливать давление на Армению, пытаясь отдалить страну от демократического выбора, сделанного армянским народом на недавних выборах.
Она сообщила о встрече с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном. Кос отметила, что 15 июня на заседании Совета министров иностранных дел ЕС государства-члены ЕС обсудят, как ЕС может продолжать поддерживать Армению, демонстрируя свою солидарность.
«Мы окажем финансовую поддержку и упростим для Армении торговлю с соседями и Европой. 5 июля я отправлюсь в Ереван, чтобы предпринять конкретные шаги вперед», — написала Марта Кос.
Отметим, что министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принимает участие в дискуссии в Люксембурге в формате заседания Совета министров иностранных дел ЕС. Мирзоян участвует в этой дискуссии по приглашению Верховного комиссара ЕС по иностранным делам и политике безопасности Каи Каллас.
Напомним, что в преддверии парламентских выборов в Армении 7 июня Россия ввела запреты и ограничения на импорт армянских товаров. Запреты и ограничения до сих пор не сняты.