Ես միայն քյաբաբի և շաուրմայի ախորժակ ունեմ. Ռուբեն Ռուբինյան
Մենք մեր ստացած քվեների տերերն ենք, ստացել ենք ավելի շատ քվե, քան 2021 թվականին, դա բավարար է միանձնյա կառավարություն կազմելու համար, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
«Մենք չենք ուզում, որ ընտրությունները չեղյալ համարվեն, որովհետև մեր ստացած ձայները լեգիտիմ են և մենք ձևավորելու ենք կառավարություն»,-ասաց Ռուբինյանը։
Նա ասաց, թե շատ ուրախ խորհրդարան կլինի, եթե ընդդիմադիրները մանդատները չվերցնեն.
«Վերջապես ստիպված չենք լինի 5 տարի անցկացնել մարդկանց հետ, ովքեր եկել են այստեղ զուտ իրենց ապօրինի ձեռք բերած գույքը պաշտպանելու կամ իրենց դատվելիք ղեկավարությանը պաշտպանելու համար»։
Ինչ վերաբերում է պաշտոնների բաշխմանը, Ռուբինյանն ասաց, թե «ճակատագրեր» դեռ չեն քննարկել։
«Դեռ չենք քննարկել, եթե անկեղծ՝ ես ինքս էլ դեռ չեմ մտածել»,-նշեց Ռուբինյանը՝ արձագանքելով հարցին, թե ինքը հակված է մնալ օրենսդիրո՞ւմ, թե՞ գնալ գործադիր մարմին։
Դիտարկմանը, թե Ազգային ժողովի նախագահի ախորժակ ունի՝ Ռուբինյանն արձագանքեց.
«Ես ախորժակ ունեմ միայն քյաբաբի և շաուրմայի, այն էլ բացառապես բառիս բուն իմաստով և ոչ կալուգացի օլիգարխի մտածած իմաստով»։

Rubinyan says he has appetite for kebabs and shawarma and not the position of NA speaker
We are the owners of the votes we received, we received more votes than in 2021; this is sufficient to form a single-party government, said Deputy Speaker of the National Assembly Ruben Rubinyan in a conversation with reporters.
“We do not want the elections to be annulled, because the votes we received are legitimate and we will form a government,” Rubinyan said.
He noted that the parliament would be very satisfied if opposition MPs refused their mandates.
“Finally, we will not have to spend five years with people who came here solely to defend their illegally acquired property or to protect their leadership, which is about to be tried.”
Regarding the distribution of positions, Rubinyan said that the issue of “fates” has not yet been discussed.
“We have not discussed it yet, to be honest, I myself have not thought about it yet,” Rubinyan said in response to a question about whether he intends to remain in the legislature or move to the executive branch.
Responding to a remark that he has the speaker of parliament appetite , Rubinyan said:
“I only have an appetite for kebabs and shawarma, and that exclusively in the literal sense of the word, not in the sense implied by the Kaluga oligarch.”