Մեր ժողովուրդը ոչ թե բուն պատերազմից է վախենում, այլ ներկա իշխանության և նրա ղեկավարի օրոք պատերազմից
17/06/2026 19:50
«Սրբազան պայքարի» էջում հրապարակվել է հատված Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի ծավալուն աշխատությունից, որը նա գրում էր կալանավայրում։ Սրբազանի  աշխատությունը խաղաղության, պատերազմի և նահատակության մասին է.
«Դ. ՊԱՏԵՐԱԶՄ ԵՎ ԱՌԱՋՆՈՐԴՈՒԹՅՈՒՆ
Ընդունենք կամ ոչ, պատերազմը արվեստ և գիտություն է` խորապես շաղկապված ոգեկանության և ներընդունակության հետ, որը որակական բարձր արժեքներով և արժանիքներով օժտված առաջնորդ-զորագլխի կարիք ունի:
Այս առումով, պատերազմից առավել կործանարար է այն վարողի կարողության և ունակության, վերոնշյալ համակարգերի բացակայությունը:
Ըստ էության, պատերազմի ելքը հիմնական առումով պայմանավորված է հենց այս հանգամանքով, որովհետև «Տգետ թագավորը կորստյան է մատնում իր ժողովրդին» (Սիրաք 10:3) և «Պատերազմը մղվում է ռազմարվեստով, հաղթանակը գալիս է ճիշտ խորհուրդներով» (Առակ. 24:5-6), ինչպես և «ձեռքերս վարժեցրիր պատերազմի... պատերազմելու զորություն տվեցիր, վրաս հարձակվողներին ոտքերիս տակ գցեցիր» (Սաղմ. 17:35-40):
Այսինքն` միանշանակորեն մարդկային գործոնը` առաջնորդությունը, ճիշտ կառավարումը, կազմակերպումը, մղումը, նպատակն են որոշում պատերազմի ելքը և ոչ միայն զենքերն ու զինատեսակները և կամ դրանց տիրապետելու կամ չտիրապետելու կարողությունը, որոնք անքննարկելիորեն կարևոր են, բայց ոչ վճռորոշ. «Օրհնյալ է Տերը` իմ Աստվածը, որ ձեռքս վարժեցրեց պատերազմի և մատներս ճակատամարտի» (Սաղմ. 143:1) և մինչդեռ «Եփրեմի որդիները զինված և քաջ նետաձիգներ են, բայց պատերազմի ժամանակ հետ դարձրին կապարճները» (Սաղմ. 77:9):
Համաշխարհային պատմության մեջ մինչև մեր օրեր վերոնշյալի օրինակները բազմաթիվ են, որոնց այստեղ և այս պահին չեմ ցանկանում անդրադառնալ:
Ինչպես առաջնորդության հանգամանքը վճռորոշ էր ժողովրդի ազատության դժվարին ու ծանր ճանապարհին. «Եվ կկործաներ նրանց, եթե ընտրյալ Մովսեսը նրանց առջև չլիներ... անարգեցին ցանկալի երկիրը...» (Սաղմ. 105:23-24) և «բոլոր ազգերն ինձ շրջապատեցին, և Տիրոջ անվամբ հաղթեցի նրանց, շուրջս շրջեցին և միասին ինձ պաշարեցին, և Տիրոջ անվամբ վանեցի նրանց» (Սաղմ. 117:10-11):
Այսինքն` այդպիսի առաջնորդությունն է հանգուցալուծումը և հաղթանակի գրավականը. «Դիմեց Տիրոջը, որ հաղթանակ է պարգևում ոչ թե ըստ մարդկանց ցանկության, այլ ըստ իր կամքի` այն մարդկանց, որ արժանի են դրան» (Բ Մակ. 15:21):
Ի վերջո, չհանձնվողին ոչ ոք չի կարող ծառայեցնել կամ ստրկացնել: Թերևս կարողանան մահվան մատնել, բայց ոչ երբեք՝ պարտության:
Միանշանակորեն, պետության առաջնային և կարևորագույն պատասխանատվությունը մանրակրկիտ մշակված ծրագրով պատրաստ լինելն է կանխատեսվող և անկանխատեսելի պատերազմին և ժողովրդին սպառնացող վտանգներին և ոչ թե երկրի ղեկավարի մակարդակով երևակայական կամ իրական պատերազմով սպառնալ սեփական ժողովրդին և նույնիսկ ավելին` դառնալ սպառնալիք սեփական ժողովրդի նկատմամբ:
Հետևաբար, երկրի և ժողովրդի համար ոչ թե պատերազմն է սպառնալիք կամ սարսափելի, այլ այդպիսի մտածողությամբ ղեկավարի առաջնորդությամբ ծագած պատերազմի հավանականությունը. «Այն թագավորը, որ իրեն աթոռակից չունի իմաստությունը, չի կարող իրեն վստահված ժողովրդի համար վայելուչ լինել» (Եղիշե, էջ 14-15):
Այս առումով, մեր ժողովուրդն, ըստ էության, որքան էլ հոգեբանական ահաբեկության ենթարկված լինի, ոչ թե վախենում է պատերազմից, այլ ենթագիտակցորեն և գիտակցորեն վախենում է ներկա իշխանության և նրա ղեկավարի օրոք պատերազմից: Եվ սա հասկանալի է և արդարացված, քանի որ մեր վերջին Հայրենական պատերազմում (44-օրյա) պարտության պատճառը հենց այս հանգամանքն էր. կռվեց բանակը, կռվեց ժողովուրդը, բայց ձախողեց կառավարությունը` իր ղեկավարով, երբ չգործեց պետական ողջ համակարգը և ճիշտ ու կազմակերպված համակարգային կերպով չարձագանքեց սպառնալիքին և չկառավարեց պատերազմը, որը և շարունակվեց հետպատերազմյան դառն հետևանքներով մինչև այսօր:
Արձանագրենք և հաստատենք, որ թե՛ պատերազմից վախը, և թե՛ պատերազմ հրահրելու խելացնորությունը անառողջ առաջնորդության պատճառով է. «Թագավորը ոչ միայն պատասխանատու է իր համար, այլև նրանց համար, որոնց կորստյան պատճառ եղավ» (Եղիշե, էջ 15):
Պատերազմ վարելու և այն հաղթելու բացառիկ, կատարյալ և ամբողջական օրինակ է Հիսուս Քրիստոսի` Զորագլուխ-Առաջնորդի և առաջնորդության օրինակը:
Ինչպես`
• Անապատում փորձությունը – հոգևոր իմաստով և խորքով` ամբողջությամբ պատերազմին պատրաստություն,
• Աշակերտների կոչում – հրավերը առաքելության – ղեկավարության և բանակի պատրաստությունը,
• Քարոզչությունը – հոգևոր, բարոյական գիտակցության հաստատումը, կրթադաստիարակչական քարոզչությունը, հոգեբանական պատրաստությունը, վախի մերժումը և պատրաստությունը դիմագրավելու կյանքի պատերազմը` արժեքների համար
• Արքայության մասին ուսուցումը – Պետության տեսիլքի և վարքագծի գաղափարականի առաջմղումը
• Խաչելությունը – ճակատամարտից կամ պատերազմից ոչ թե խուսափելը կամ վախենալը, այլ այն ընդունելը և ընդառաջ գնալը և պատերազմ մղելը
• Սուրբ Հարությունը – թշնամուն պարտության մատնելը, ամրությունները քանդելւ, նրանց տիրելը և Հաղթանակը,
որի համապարփակ և ամբողջական սահմանումը տալիս է առաքյալը. «Համբերությամբ ընթանանք դեպի մրցասպարեզ, որ բացվում է մեր առաջ, նայեք Հիսուսին` հավատքի զորագլխին, որն Իր առաջ դրված ուրախության համար հանձն առավ խաչը... ուրեմն մտաբերեք Հիսուսին, որ այսպես համբերեց Իր հանդեպ մեղավորների ունեցած հակառակությանը, որպեսզի չլինի, թե հոգնեք և հուսալքվեք, դուք, որ կռվի մեջ դեռ արյուն թափելու չափ չհակառակվեցիք մեղքին» (Եբր. 12:1-5):
Այսպիսի (Մովսեսի և Քրիստոսի) առաջնորդությունն է գովերգում Սբ. Գրիգոր Նարեկացին.
«... Եւ գերեալ զիս ի մահ, ըստ հին դիպուածոյն,
Որ նախ քան զշնորհին ժամանելն առ իս,
Զոր ընտրեալն առաքելականացն դասուց Պաւղոս,
Աւրինակ առեալ զՄովսէս,
ԶՔրիստոսի փրկութիւնն յաղթող ցուցանէ»:
(ԲԱՆ Ա,Բ)

Наш народ боится не самой войны, а войны при нынешней власти и её руководителе
На странице движения «Священная борьба» опубликован отрывок из масштабного труда архиепископа Баграта Галстаняна, который он писал в местах лишения свободы. Труд архиепископа посвящен вопросам мира, войны и мученичества.
IV. ВОЙНА И ЛИДЕРСТВО
Признаём мы это или нет, война является одновременно искусством и наукой, глубоко связанной с духовным состоянием и внутренним потенциалом человека. Она требует лидера-полководца, наделённого высокими нравственными качествами и достоинствами.
В этом смысле более разрушительным, чем сама война, является отсутствие у того, кто её ведёт, необходимых способностей, качеств и соответствующей системы управления.
По сути, исход войны в значительной степени определяется именно этим обстоятельством, поскольку «неразумный царь губит свой народ» (Сир. 10:3), а «через мудрое руководство ты можешь вести свою войну, и в изобилии советников — победа» (Притч. 24:5–6). Как сказано и в Псалтири: «Ты научил руки мои брани... даровал мне силу вести войну и поверг под ноги мои нападающих на меня» (Пс. 17:35–40).
Иными словами, решающим фактором является человеческий фактор — лидерство, правильное управление, организация, ведение войны и её цель, а не только оружие и вооружение либо способность ими владеть. Всё это, безусловно, важно, но не является определяющим. «Благословен Господь, твердыня моя, научающий руки мои битве и персты мои — брани» (Пс. 143:1). В то же время «сыны Ефремовы, вооружённые и меткие стрелки, обратились назад в день брани» (Пс. 77:9).
Мировая история вплоть до наших дней знает множество примеров, подтверждающих эту мысль, однако сейчас я не хотел бы останавливаться на них подробно.
Так же как фактор лидерства оказался решающим на тяжёлом пути к свободе народа: «И погубил бы их, если бы избранный Его Моисей не стал пред Ним... они пренебрегли желанной землёй...» (Пс. 105:23–24), и: «Все народы окружили меня, но именем Господним я одолел их; окружили и осадили меня, но именем Господним я отразил их» (Пс. 117:10–11).
Именно такое лидерство становится ключом к разрешению кризисов и залогом победы. «Он обратился к Господу, дарующему победу не по человеческому желанию, а по Своей воле тем, кто достоин её» (2 Мак. 15:21).
В конечном итоге того, кто не сдаётся, невозможно ни подчинить, ни поработить. Его могут лишить жизни, но не победить.
Безусловно, первостепенная и важнейшая обязанность государства — быть готовым к предсказуемым и непредсказуемым войнам и угрозам, нависшим над народом, имея для этого тщательно разработанный план. А не угрожать собственному народу войной — реальной или воображаемой — на уровне руководителя страны и тем более самому становиться угрозой для собственного народа.
Следовательно, для страны и народа угрозой и источником страха является не сама война, а вероятность войны под руководством лидера с подобным мышлением. «Царь, которому не сопутствует мудрость, не может быть достойным народа, вверенного его попечению» (Егише, стр. 14–15).
В этом смысле наш народ, несмотря на психологическое давление и запугивание, на самом деле боится не войны как таковой. На сознательном и подсознательном уровнях он боится войны при нынешней власти и её руководителе.
И это понятно и оправданно, поскольку причиной поражения в нашей последней Отечественной войне — 44-дневной войне — стало именно данное обстоятельство. Армия сражалась, народ сражался, однако потерпело неудачу правительство во главе со своим руководителем. Государственная система не сработала как единый механизм, не отреагировала на угрозу должным образом и не смогла эффективно управлять войной. Последствия этой неудачи продолжаются и в послевоенный период, вплоть до сегодняшнего дня.
Следует зафиксировать и признать: как страх перед войной, так и безумное стремление её спровоцировать являются следствием нездорового лидерства. «Царь несёт ответственность не только за себя, но и за тех, чью гибель он вызвал» (Егише, стр. 15).
Исключительным, совершенным и всеобъемлющим примером ведения войны и достижения победы является пример Иисуса Христа как Вождя и Лидера.
Таковыми являются:
• Искушение в пустыне — в духовном смысле полная подготовка к войне;
• Призвание учеников — приглашение к миссии, подготовка руководства и воинства;
• Проповедь — утверждение духовного и нравственного сознания, воспитание, психологическая подготовка, преодоление страха и готовность противостоять жизненным испытаниям ради ценностей;
• Учение о Царстве — продвижение идеала государства и мировоззренческих основ его существования;
• Распятие — не бегство от битвы и не страх перед ней, а её принятие и вступление в неё;
• Святое Воскресение — поражение врага, разрушение его твердынь и достижение Победы.
Всеобъемлющее определение этому даёт апостол:
«С терпением будем проходить предлежащее нам поприще, взирая на Иисуса, начальника и совершителя веры... Ради предлежавшей Ему радости Он претерпел крест... Помышляйте о Том, Кто претерпел такое над Собою поругание от грешников, чтобы вам не изнемочь и не ослабеть душами вашими; вы ещё не до крови сражались, подвизаясь против греха» (Евр. 12:1–5).