ԿԸՀ-ն բավարարեց Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու միջնորդությունը (Տեսանյութ)
ԿԸՀ-ն բավարարել է Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու մասին  գլխավոր դատախազության միջնորդությունը։ Այդ մասին լրագրողներին փաստաբան Արամ Օրբելյանը հայտնեց։
«Առաջադրված մեղադրանքները վերաբերում են 2004-2009 թթ. դեպքերին՝ պաշտոնեական դիրքի չարաշահում, փողերի լվացում»,- ասաց Օրբելյանը։
Նրա խոսքով՝ ԿԸՀ-ն ընդամենը կատարողի դերում է, ինքն էլ չի հասկանում՝ ինչ է անում։
«Հարցնում էինք՝ կասե՞ք քննարկվող հարցերի շրջանակը, պարզաբանեք՝ վարույթի շրջանակում ինչ եք քննարկում։ Ասացին՝ չէ, մենք փաստեր չենք քննարկում։ Ուստի պարզ է, որ հանձնաժողովը տեղյակ չէ՝ ինքն ինչ գործառույթ ունի։ Պետք է միայն կարդա տեքստը»,- ասաց նա։
Օրբելյանը շեշտեց՝ պաշտպանական կողմը նշել է, որ մեղադրանքները կեղծ են, բայց հանձնաժողովն անհաղորդ է գտնվել, որովհետև ընդամենը հանձնարարություն ու քաղաքական պատվեր է կատարում։

ЦИК удовлетворила ходатайство о возбуждении уголовного дела в отношении Роберта Кочаряна
Центральная избирательная комиссия (ЦИК) удовлетворила ходатайство Генеральной прокуратуры о возбуждении уголовного дела в отношении Роберта Кочаряна. Об этом журналистам сообщил адвокат Арам Орбелян.
«Предъявленные обвинения касаются событий 2004–2009 годов — злоупотребления должностными полномочиями и отмывания денег», — заявил Орбелян.
По его словам, ЦИК фактически выступает лишь в роли исполнителя, и она сама не понимает, какие действия предпринимает.
«Мы спрашивали: можете ли вы обозначить круг рассматриваемых вопросов, пояснить, что именно вы рассматриваете в рамках производства? Нам ответили: нет, мы не рассматриваем факты. Поэтому очевидно, что комиссия не понимает, какие функции она выполняет. Она должна лишь зачитать текст», — сказал адвокат.
Орбелян отметил, что сторона защиты заявила о ложности предъявленных обвинений, однако комиссия, по его словам, не приняла это во внимание, поскольку лишь выполняет поручение и политический заказ.