«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը դիմել է ՍԴ՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել ընտրությունների արդյունքները
2026 թվականի հունիսի 19-ին «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանը մուտքագրել է Ազգային ժողովի հունիսի 7-ի ընտրության արդյունքներն անվավեր ճանաչելու վերաբերյալ դիմումը Սահմանադրական դատարան, հայտնում է կուսակցության մամուլի խոսնակ Մարիաննա Ղահրամանյանը։
«Դաշինքը, հիմք ընդունելով իշխանությունների կողմից կազմակերպված զանգվածային ու կազմակերպված ընտրախախտումները, պահանջում է անվավեր ճանաչել Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2026 թվականի հունիսի 14-ի՝ «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 2026 թվականի հունիսի 7-ի ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ» թիվ 258-Ա որոշումը և անվավեր ճանաչել ընտրությունների արդյունքները, կամ նշանակել ընտրությունների երկրորդ փուլ»,-նշել է Ղահրամանյանը։

Блок «Сильная Армения» обратился в Конституционный суд с требованием признать недействительными результаты выборов
19 июня 2026 года представитель блока партий «Сильная Армения» Арам Вардаеванян подал в Конституционный суд заявление с требованием признать недействительными результаты выборов в Национальное собрание Армении, состоявшихся 7 июня. Об этом сообщила пресс-секретарь партии Марианна Каграманян.
«Блок, основываясь на фактах массовых и организованных нарушений избирательного законодательства, допущенных, властями, требует признать недействительным решение Центральной избирательной комиссии Республики Армения №258-А от 14 июня 2026 года "О результатах выборов в Национальное собрание Республики Армения, состоявшихся 7 июня 2026 года", а также признать недействительными результаты выборов либо назначить второй тур голосования», — отметила Каграманян.