Հարվածել էր մեկ տարեկան երեխայի գլխին․ փոքրիկը մահացել էր․ նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում ավարտվել է խորթ մոր կողմից 1 տարեկան երեխային սպանելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել և հիմնավորվել է, որ Ռ.Ե.-ն իրենից կախվածության մեջ գտնվող՝ փաստացի իր խնամքին հանձնված 1 տարեկան Ա․Մ․-ին մեղադրելով իր և Մ․Ռ․-ի ընտանիքում անհաշտ և անախորժ իրավիճակի ստեղծման պատճառ հանդիսանալու մեջ, պարբերաբար՝ 2026 թվականի հունվար-մարտ ամիսների ընթացքում՝ տարբեր օրերի, ինչպես նաև նույն թվականի մարտի 10-ին, ուղղակի դիտավորությամբ, ֆիզիկական ներգործություն է գործադրել անկողնում պառկած երեխայի նկատմամբ, այն է՝ ձեռքերով հարվածներ է հասցրել վերջինիս մարմնի տարբեր հատվածներին և գլխին, ինչի հետևանքով երեխայի մոտ առաջացել է գիտակցության կորուստ:
Բացի այդ, Ռ․Ե․-ն 2026 թվականի մարտի 15-ին, ապօրինաբար կյանքից զրկելու ուղղակի դիտավորությամբ, հարվածել է անկողնում պառկած երեխայի գլխին՝ նրան պատճառելով կյանքին վտանգ սպառնացող մարմնական վնասվածքներ, որոնց հետևանքով վերջինս մահացել է:
Ռ.Ե.-ի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (անօգնական վիճակում գտնվողի սպանությունը) և 196-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 6-րդ կետերով (հանցավորից կախվածության մեջ գտնվող անչափահասին ֆիզիկական ուժեղ ցավ կամ հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելը):

Ударила по голове годовалого ребёнка: малыш скончался: предварительное следствие завершено
В Следственном управлении города Еревана Следственного комитета Армении завершено предварительное расследование по уголовному производству, возбужденному по факту убийства годовалого ребёнка его мачехой.
В ходе следствия было установлено и обосновано, что Р.Е., считая переданного ей на фактическое попечение годовалого А.М. причиной конфликтов и напряжённой обстановки в семье, которую она создала вместе с М.Р., в период с января по март 2026 года, в разные дни, а также 10 марта, умышленно применяла физическое насилие в отношении лежавшего в кровати ребёнка. В частности, она наносила руками удары по различным частям тела и голове малыша, вследствие чего ребёнок терял сознание.
Кроме того, по данным следствия, 15 марта 2026 года Р.Е., действуя с прямым умыслом на лишение ребёнка жизни, нанесла удар по голове лежавшего в кровати малыша, причинив ему опасные для жизни телесные повреждения. В результате полученных травм ребёнок скончался.
По решению прокурора, осуществляющего надзор за производством, в отношении Р.Е. возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 2 статьи 155 Уголовного кодекса Республики Армения (убийство лица, находящегося в беспомощном состоянии), а также по пунктам 3 и 6 части 2 статьи 196 УК РА (причинение сильной физической боли или тяжких психических страданий несовершеннолетнему, находящемуся в зависимости от виновного).