Ավետիքը, Բագրատ Սրբազանը և մնացած ձերբակալվածները պայքարում են ազգային պետության պահպանման համար
Օրերս Բագրատ արքեպիսկոպոսի հետ հարցազրույց էինք նկարահանում։ Մինչ տեխնիկան տեղադրվում էր, ինքս ինձ բռնեցի էն մտքի վրա, որ սենյակում գտնվող 5 անձինց երեք ապօրինի ազատազրկված մարդիկ են, ովքեր դեռ սահմանափակումների տակ են, գրել է թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը։
«Հետո նկարահանման ընթացքում հիշեցինք այլ քաղբանտարկյալների ու ասացինք, որ նկարահանման ու հարցազրույցի եթեր գնալու միջև ընկած երեք օրում կարող են էլի մարդիկ դառնալ քաղբանտարկյալ։
Ցավոք, չսխալվեցինք։
Երեկ ապօրինի ձերբակալել են «ՀայաՔվեի» առաջնորդներից Ավետիք Չալաբյանին հերթական շինծու գործով։ Անկախ քաղաքական կողմնորոշումներից՝ չպետք է թողնել, որ Հայաստանում լինեն քաղբանտարկյալներ, հատկապես հիշելով, որ Ավետիքը, Բագրատ սրբազանը և մնացած տասնյակ ու հարյուրով ձերբակալված մարդիկ պայքարում են ազգային պետության պահպանման, հող չհանձնելու ու զարգացած հայկական պետություն ունենալու համար։

Аветик, архиепископ Баграт и остальные задержанные борются за сохранение национального государства
«Недавно мы снимали интервью с архиепископом Багратом. Пока устанавливали технику, я поймал себя на мысли, что из пяти человек, находящихся в комнате, трое — это люди, которые были незаконно лишены свободы и до сих пор находятся под ограничениями», — написал тюрколог Варужан Гегамян.
«Затем во время съёмок мы вспомнили других политических заключённых и сказали, что за те три дня, которые пройдут между записью и выходом интервью в эфир, ещё кто-то может стать политическим заключённым.
К сожалению, мы не ошиблись.
Вчера по очередному сфабрикованному делу был незаконно задержан один из лидеров «АйаКве» Аветик Чалабян. Независимо от политических взглядов, нельзя допускать, чтобы в Армении были политические заключённые, особенно учитывая, что Аветик, архиепископ Баграт и десятки и сотни других задержанных людей борются за сохранение национального государства, недопущение сдачи территорий и создание развитого армянского государства.