Ոստիկանը խոշտանգել է քաղաքացուն՝ պատճառելով հոգեկան ուժեղ տառապանք
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով հաստատվել է, որ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության համայնքային ծառայող Ս.Խ.-ն տեղեկանալով Գյումրի քաղաքի բնակչի կողմից հարևանուհուն սպառնալու, նրա հասցեին սեռական բնույթի հայհոյանքներ տալու մասին, մտադրվել է կատարած արարքի համար պատժել Վ.Գ.-ին:
Այդ նպատակով Ս.Խ.-ն Վ.Գ.-ին տարել է ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության բաժին, որտեղ պատժելու նպատակով խոշտանգել է նրան՝ ձեռքերով ու ոտքերով բազմաթիվ հարվածներ հասցնելով նրա մարմնի տարբեր մասերին և պատճառելով ֆիզիկական ուժեղ ցավ, ինչպես նաև նվաստացրել նրա արժանապատվությունը՝ պատճառելով հոգեկան ուժեղ տառապանք:
Բացի այդ, քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում քննիչի կողմից բացահայտվել է Ս.Խ.-ի կողմից քաղաքացուն խոշտանգելու ևս մեկ դեպք:
Մասնավորապես՝ պաշտոնատար անձ Ս.Խ.-ն հայհոյանք տալու համար Գյումրի քաղաքի բնակչին տարել է ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության բաժին և կատարած արարքի համար պատժելու նպատակով խոշտանգել է նրան:
Ս.Խ.-ի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 450-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խոշտանգումը) (2 դրվագ):
Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը և քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Полицейский подверг гражданина пыткам, причинив ему тяжелые психические страдания
Доказательствами, полученными в ходе предварительного следствия по уголовному производству, расследуемому Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении, установлено, что сотрудник общинной полиции МВД РА С. Х., узнав о том, что житель Гюмри угрожал своей соседке и оскорблял ее нецензурной бранью сексуального характера, решил наказать его за содеянное.
С этой целью С. Х. доставил В. Г. в отдел полиции МВД, где, намереваясь наказать его, подверг пыткам: нанес многочисленные удары руками и ногами по различным частям тела, причинив сильную физическую боль, а также унизил его человеческое достоинство, причинив тяжелые психические страдания.
Кроме того, в ходе предварительного следствия следователь выявил еще один эпизод применения пыток в отношении гражданина со стороны С. Х.
В частности, должностное лицо С. Х. доставил в отдел полиции МВД жителя Гюмри за нецензурную брань и, желая наказать его за совершенное деяние, также подверг его пыткам.
По решению прокурора, осуществляющего надзор за расследованием, в отношении С. Х. возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 450 Уголовного кодекса Республики Армения («Пытки») по двум эпизодам.
В качестве меры пресечения в отношении обвиняемого избрано заключение под стражу. Уголовное производство с обвинительным заключением направлено надзирающему прокурору для утверждения и последующего направления в суд для рассмотрения по существу.