Ցեղասպանության ճանաչումը ծանր երկընտրանքի մեջ է դնում Ադրբեջանին և TRIPP կոչվածի հարցում շահագրգիռ երկրների նոր վերադասավորումներ է ենթադրում
29/06/2026 13:43
Իսրայելի կառավարության կողմից Կնեսեթում դրված Ցեղասպանության ճանաչման բանաձևին հավանություն տալը մեծ ազդեցություն է ունենալու Մերձավոր Արևելքի իրավիճակի վրա, գրել է քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը։
«Ցեղասպանության ճանաչումը հայերի համար ունի պատմական արդարության նշանակություն, Իսրայելի եւ Թուրքիայի համար այն քաղաքական հակամարտության շրջափուլ է։ Իսրայելը ցանկանում է այն հավասարակշռել Գազայի ցեղասպանության մեղադրանքին, որում Իսրայելին մեղադրում է Թուրքիան։ Նաև սահմանափակել Իսլամական Աշխարհի վրա Թուրքիայի հավակնությունները։
Ցեղասպանության ճանաչումը ծանր երկընտրանքի մեջ է դնում Ադրբեջանին և TRIPP կոչվածի հարցում շահագրգիռ երկրների նոր վերադասավորումներ է ենթադրում»։

Признание Геноцида ставит Азербайджан перед сложным выбором и предполагает новую расстановку сил вокруг проекта TRIPP
29/06/2026 13:57
Одобрение правительством Израиля внесенной в Кнессет резолюции о признании Геноцида армян окажет значительное влияние на ситуацию на Ближнем Востоке. Об этом написал политолог Степан Даниелян.
«Для армян признание Геноцида имеет значение восстановления исторической справедливости, тогда как для Израиля и Турции оно является очередным этапом политического противостояния.
Израиль стремится уравновесить обвинения в геноциде в секторе Газа, которые выдвигает против него Турция, а также ограничить претензии Анкары на лидерство в исламском мире.
Признание Геноцида ставит Азербайджан перед сложной дилеммой и предполагает новую расстановку сил среди стран, заинтересованных в реализации проекта TRIPP», — написал Даниелян.