Տիգրանաշենի պատկանելությունը կասկածի տակ դնողները կատարում են Քրեական օրենսգրքի հոդվածով հանցագործություն. Մեսրոպ Առաքելյան
29/06/2026 12:10
«Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մեսրոպ Առաքելյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է.
«Բոլոր նրանք, ովքեր կասկածի տակ են դնում Տիգրանաշենի պատկանելությունը, կատարում են Քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործություն:
«Կառավարությունը մեկ շաբաթ առաջ նախաձեռնել է «Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» ՀՀ օրենքի փոփոխություն, որով Արարատ և Վեդի համայնքները միավորվում են՝ ներառելով նաև Տիգրանաշեն գյուղը։ Այսինքն՝ Տիգրանաշենի՝ ՀՀ-ին պատկանելությունն ամրագրված է օրենքով, և այդ փոփոխությամբ մեկ անգամ ևս ամրագրվում է գործող իշխանության կողմից։
Հետևաբար, բոլոր նրանք, ովքեր կասկածի տակ են դնում կամ քննարկում են Տիգրանաշենի պատկանելությունը, կատարում են Քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործություն։ Խնդրում եմ, եթե նկատել եք նման հայտարարություններ, ուղարկեք ինձ՝ իրավապահ մարմիններին փոխանցելու նպատակով»,- գրել է նա։

Those who question the belonging of Tigranashen are committing a crime under Article 422 of the Criminal Code – Mesrop Arakelyan
29/06/2026 14:15
Mesrop Arakelyan, co-founder of the “Land to Live” party, wrote on his Facebook page:
“All those who question the belonging of Tigranashen are committing a crime under Article 422 of the Criminal Code.
A week ago, the government initiated an amendment to the RA Law ‘On Administrative-Territorial Division of the Republic of Armenia,’ under which the communities of Ararat and Vedi are being merged, including the village of Tigranashen. In other words, the belonging of Tigranashen to the Republic of Armenia is already enshrined in law, and this amendment further reaffirms it under the current government.
Therefore, all those who question or discuss the belonging of Tigranashen are committing a crime under Article 422 of the Criminal Code. Please, if you have noticed such statements, send them to me so that I can forward them to law enforcement.”