Փաշինյանը հանդիպել է ԵՄ անդամ պետությունների դեսպաններին, շնորհակալություն հայտնել ընտրությունների առիթով հնչեցված գնահատականների համար
30/06/2026 14:48
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված Եվրոպական միության անդամ պետությունների դեսպաններին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ–ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
Դեսպան Մարագոսը շնորհավորել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին 2026 թվականի հունիսի 7-ին Հայաստանում անցկացված համապետական խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների առիթով։ Ընդգծվել է Եվրոպական միության պատրաստակամությունը՝ շարունակելու սերտ համագործակցությունը Հայաստանի հետ՝ ի նպաստ ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման, կայունության և զարգացման։
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական միությանը և անդամ պետություններին՝ ընտրությունների առիթով հնչեցված գնահատականների և շնորհավորանքների համար։ Վարչապետն ընդգծել է Հայաստանի ժողովրդավարական գործընթացներին և բարեփոխումների օրակարգի առաջմղմանը Եվրոպական միության աջակցության կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան–Եվրամիություն համագործակցության օրակարգին վերաբերող հարցեր։ Մտքեր են փոխանակվել բարեփոխումների օրակարգի, իրավունքի գերակայության ամրապնդման, տնտեսական համագործակցության, ենթակառուցվածքների զարգացման, էներգետիկ դիմակայունության, ինչպես նաև տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության օրակարգի շուրջ։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան–Եվրամիություն գործընկերության հետագա խորացմանն ուղղված քայլերին։ Կարևորվել է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության շարունակականությունը և փոխգործակցության ընդլայնումը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում։

Pashinyan meets with EU ambassadors, thanks them for their assessments of the elections
Prime Minister Nikol Pashinyan received the ambassadors of the European Union member states accredited to Armenia. Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Vasilis Maragos, also attended the meeting.
Ambassador Maragos congratulated Prime Minister Pashinyan on the results of Armenia’s parliamentary elections held on June 7, 2026. He reaffirmed the European Union’s readiness to continue close cooperation with Armenia in support of democratic values, stability, and development.
Prime Minister Pashinyan thanked the European Union and its member states for their assessments and congratulations following the elections. He emphasized the importance of the EU’s continued support for Armenia’s democratic processes and reform agenda.
The meeting also covered issues related to the Armenia-EU cooperation agenda. The sides exchanged views on ongoing reforms, strengthening the rule of law, economic cooperation, infrastructure development, energy resilience, as well as regional stability and the peace process.
They also discussed steps to further deepen the Armenia-EU partnership. Both sides stressed the importance of maintaining high-level political dialogue and expanding cooperation in all areas of mutual interest.