Ադրբեջանն ու Թուրքիան դիմել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ՝ փախլավան սեփականաշնորհելու համար
Ադրբեջանն ու Թուրքիան դիմել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ՝ փախլավան սեփականաշնորհելու համար։ Այս մասին տեղեկանում ենք «Türkiye» թերթից։
Դիմումի վերաբերյալ վերջնական որոշումը կկայացվի նոյեմբերի 30-ից դեկտեմբերի 5-ը Չինաստանի Շյամեն քաղաքում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի միջկառավարական կոմիտեի նիստում։
Թուրք պաշտոնյաները կազմակերպության կողմից դրական որոշման են սպասում, որը «կխափանի Հունաստանի փորձերը՝ յուրացնելու» այս նրբահամ ուտեստը։ Նախկինում՝ 2013 թվականին, Գազիանթեփի փախլավան դարձավ առաջին թուրքական արտադրանքը, որը պաշտպանված կարգավիճակ ստացավ ԵՄ-ում՝ այն Եվրոպական հանձնաժողովում գրանցելով որպես պաշտպանված աշխարհագրական նշում ունեցող արտադրանք։
Հունաստանը փախլավան իր ճաշացանկում ներառում է որպես հունական փախլավա։ Սակայն, ըստ թուրքական թերթի, պատմաբանները կարծում են, որ այս թխվածքն իր ժամանակակից տեսքը ստացել է օսմանյան պալատի խոհանոցներում և հիշատակվում է Մեհմեդ Նվաճողի ժամանակներից (15-րդ դար) թվագրվող պալատական գրքերում։

Азербайджан и Турция обратились в ЮНЕСКО с заявкой на признание пахлавы своим культурным наследием
Азербайджан и Турция подали совместную заявку в ЮНЕСКО на признание пахлавы объектом нематериального культурного наследия. Об этом сообщает турецкая газета Türkiye.
Окончательное решение по заявке будет принято на заседании Межправительственного комитета ЮНЕСКО, которое пройдет с 30 ноября по 5 декабря в китайском городе Сямэнь.
Турецкие власти рассчитывают на положительное решение организации, которое, по их мнению, помешает попыткам Греции присвоить происхождение этого традиционного десерта.
Ранее, в 2013 году, пахлава из Газиантепа стала первым турецким продуктом, получившим в Европейском союзе статус защищенного географического указания после регистрации в Европейской комиссии.
В Греции десерт традиционно представлен как «греческая пахлава». Однако, как отмечает газета Türkiye, историки считают, что современный вид пахлава приобрела в кухнях османского дворца, а первые упоминания о ней встречаются в дворцовых документах времен султана Мехмеда II Завоевателя (XV век).