Դատարանն արձանագրել է՝ «Հանրապետություն» կուսակցության անդամները զրպարտել են Բագրատ Սրբազանին
Երևանի քաղաքացիական դատարանն արձանագրել է՝ Արամ Սարգսյանի ղեկավարած «Հանրապետություն» կուսակցության ներկայացուցիչներ Անի Խաչատրյանը և Հայկ Սահակյանը զրպարտել են Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանին։
2025 թվականին նրանք յութուբյան հաղորդումներից մեկի ժամանակ Բագրատ Սրբազանի հասցեին վիրավորական ու արատավորող հայտարարություններ էին արել։
Ինչպես տեղեկանում ենք «Դատալեքս» տեղեկատվական համակարգից, Անի Խաչատրյանից և Հայկ Սահակյանից վիրավորանքի և զրպարտության համար տուգանք կբռնագանձվի։
Դատական հայցը ներկայացվել էր քաղաքական գործիչների կողմից՝ Բագրատ սրբազանի հասցեին հնչեցրած վիրավորական և զրպարտչական հայտարարությունների պատճառով։
Ավելի վաղ էլ դատարանը բավարարել էր Բագրատ Սրբազանի հայցն ընդդեմ Ստյոպա Սաֆարյանի` զրպարտության համար սահմանելով ոչ նյութական վնասի հատուցում։

Суд зафиксировал, что представители партии «Республика» оклеветали архиепископа Баграта Галстаняна
Гражданский суд Еревана зафиксировал, что представители партии «Республика», возглавляемой Арамом Саргсяном, — Ани Хачатрян и Айк Саакян — распространили клеветнические сведения в отношении архиепископа Баграта Галстаняна.
Согласно материалам дела, в 2025 году во время одного из YouTube-шоу они допустили в адрес Баграта Галстаняна оскорбительные и порочащие его честь и достоинство высказывания.
Как следует из информации, размещенной в судебной информационной системе Datalex, с Ани Хачатрян и Айка Саакяна будет взыскан штраф за оскорбление и клевету.
Иск был подан в связи с оскорбительными и клеветническими заявлениями, сделанными политиками в адрес архиепископа Баграта Галстаняна.
Ранее суд также удовлетворил иск Баграта Галстаняна к Степе Сафаряну по делу о клевете, обязав ответчика выплатить компенсацию морального вреда.