Մակար Սրբազանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը ենթակա է դադարեցման
Մակար եպիսկոպոս Հակոբյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը ևս ենթակա է դադարեցման, այս մասին հայտարարել է փաստաբան Արմինե Ֆանյանը։
Նա նշել է, որ որոշումը կայացրել է դատավոր Էմմա Ավագյանը, որով հաստատվել է Մակար եպիսկոպոս Հակոբյանի իրավունքների խախտումը։
«Մասնավորապես, բավարարելով բողոքը՝ Դատարանն արձանագրել է, որ Մակար Սրբազանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդման ժամկետը կասեցվել է առանց դրա համար անհրաժեշտ բացառիկ հիմքի պատշաճ հիմնավորման, որի արդյունքում խախտվել են օրինական և հիմնավորված դատավարական ակտի, արդյունավետ դատական պաշտպանության և ողջամիտ ժամկետում մեղադրանքի հարցի լուծման իրավունքները:

Уголовное преследование в отношении Макара Србазана подлежит прекращению
Уголовное преследование в отношении епископа Макара Акопяна также подлежит прекращению. Об этом сообщила адвокат Армине Фанян.
По ее словам, соответствующее решение приняла судья Эмма Авагян, признав факт нарушения прав епископа Макара.
«Удовлетворив жалобу, суд установил, что срок публичного уголовного преследования в отношении епископа Макара был приостановлен без надлежащего обоснования наличия исключительных оснований для этого. В результате были нарушены его право на законный и обоснованный процессуальный акт, право на эффективную судебную защиту, а также право на рассмотрение вопроса о предъявленном обвинении в разумный срок.