Պուտինը Փաշինյանի հետ զրույցում շեշտել է ԵՄ-ին միանալու կամ ԵԱՏՄ-ում մնալու հարցով Հայաստանում հանրաքվե անցկացնելու անհրաժեշտությունը․ Կրեմլ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել հայկական կողմի նախաձեռնությամբ։
Տեղեկությունը Կրեմլի մամուլի ծառայությունն է հայտնում։
«Վլադիմիր Պուտինը վերահաստատել է 2026 թվականի մայիսի 29-ին Աստանայում կայացած ԵԱՏՄ գագաթնաժողովում Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների ընդունած համատեղ հայտարարությունը՝ Եվրոպական միությանը միանալուն ուղղությամբ Հայաստանի Հանրապետության գործողությունների վերաբերյալ։ Մասնավորապես, շեշտադրվել է Հայաստանում հնարավորինս սեղմ ժամկետում համապետական հանրաքվե անցկացնելու անհրաժեշտությունը՝ ԵՄ-ին անդամակցելու կամ ԵԱՏՄ-ում անդամակցությունը շարունակելու հարցով»,- նշված է Կրեմի տարածած հաղորդագրությունում։

Путин заявил Пашиняну о необходимости проведения референдума о вступлении в ЕС или дальнейшем пребывании в ЕАЭС
Пресс-служба Кремля сегодня распространила сообщение о телефонном разговоре президента РФ Владимира Путина с премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном.
Отмечается, что разговор состоялся по инициативе армянской стороны.
«Владимир Путин подтвердил приверженность принятому на саммите ЕАЭС в Астане 29 мая 2026 года совместному заявлению лидеров Белоруссии, Казахстана, Киргизии и России относительно действий Республики Армения, направленных на вступление в Европейский союз. В частности, была акцентирована необходимость проведения в Армении в возможно короткие сроки общенационального референдума о вступлении в ЕС или дальнейшем пребывании в составе ЕАЭС», - говорится в сообщении пресс-службы Кремля.