Պուտինը Փաշինյանի հետ զրույցում շեշտել է ԵՄ-ին միանալու կամ ԵԱՏՄ-ում մնալու հարցով Հայաստանում հանրաքվե անցկացնելու անհրաժեշտությունը․ Կրեմլ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել հայկական կողմի նախաձեռնությամբ։
Տեղեկությունը Կրեմլի մամուլի ծառայությունն է հայտնում։
«Վլադիմիր Պուտինը վերահաստատել է 2026 թվականի մայիսի 29-ին Աստանայում կայացած ԵԱՏՄ գագաթնաժողովում Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների ընդունած համատեղ հայտարարությունը՝ Եվրոպական միությանը միանալուն ուղղությամբ Հայաստանի Հանրապետության գործողությունների վերաբերյալ։ Մասնավորապես, շեշտադրվել է Հայաստանում հնարավորինս սեղմ ժամկետում համապետական հանրաքվե անցկացնելու անհրաժեշտությունը՝ ԵՄ-ին անդամակցելու կամ ԵԱՏՄ-ում անդամակցությունը շարունակելու հարցով»,- նշված է Կրեմի տարածած հաղորդագրությունում։

In conversation with Pashinyan, Putin stresses need for referendum on joining EU or remaining in EAEU – Kremlin
27/07/2026 20:12
The telephone conversation between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Russian President Vladimir Putin took place at the initiative of the Armenian side, the Kremlin press service reported.
“Vladimir Putin reaffirmed the joint statement adopted by the leaders of Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Russia at the EAEU summit in Astana on May 29, 2026, regarding the Republic of Armenia’s actions toward joining the European Union. In particular, the need to hold a nationwide referendum in Armenia as soon as possible on joining the EU or continuing its membership in the EAEU was emphasized,” the news release stated.