03/06/2026 13:33Մհեր Գրիգորյանն ու Իրանի դեսպանը կարևորել են էներգետիկ, լոգիստիկ և առևտրատնտեսական ոլորտներում համագործակցության զարգացումըԱնդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Իրան երկկողմ համագործակցության օրակարգի այլ հարցերի:
03/06/2026 13:17ԵԱՏՄ-ի շուկան ԵՄ-ով փոխարինելը իրատեսական չէ, հակաճգնաժամային քարոզչություն է. Տնտեսագետը՝ Փաշինյանի հայտարարությունների մասինՏնտեսագետի խոսքով՝ գյուղատնտեսական ոլորտը կարող է ամենաշատը տուժել։
03/06/2026 12:11Արթուր Օսիպյանի կալանքն ու քրեական հետապնդումը բացահայտ վրեժխնդրություն են. ԹաթոյանՄենք չպետք է թույլ տանք, որ ընտրարշավը լռեցնի այս աղաղակող դեպքը։
03/06/2026 12:07Կգնամ ԵԱՏՄ ու տեղում հարցերը կլուծեմ. Նիկոլ Փաշինյան«Էս ժողովուրդը բիբարը հայրենիքի հետ փոխող ժողովուրդ չէ»։
03/06/2026 12:03Մեծ քանակությամբ զենք-զինամթերքի կամավոր հանձնումներ՝ Արմավիրում և ԱրտաշատումՀամայնքային ոստիկանները նրա նշած վայրում հայտնաբերել են «Կալաշնիկովի» 2 ինքնաձիգ, 8 հրացան, 3 նռնակ, տարբեր տեսակի 3 ատրճանակ, սվին-դանակ, տարբեր տրամաչափի ու տեսակի 808 փամփուշտ և այլ զինամթերք։
03/06/2026 11:43Լույսերի տաճարը․ գործարկվել է «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի լուսավորության նոր համակարգը2026 թվականի առաջին կիսամյակում, 2025-ի առաջին կիսամյակի հետ համեմատ, մոտ 15%-ով ավելացել է այցելուների թիվը:
03/06/2026 11:22Իմ նպատակը միշտ նույնն է եղել՝ բարգավաճ Հայաստան և արժանապատիվ կյանք մեր բոլորի համար. Գագիկ Ծառուկյան (Տեսանյութ)Մարդկանց ջերմ վերաբերմունքն ու աջակցությունն ինձ համար ամենամեծ գնահատականն է։
03/06/2026 10:59Դատախազը վերացրել է Արծրուն Մարգարյանի սպանության գործով 1999 թ-ի որոշումները. նախկին թիկնապահները կրկին մեղադրյալի կարգավիճակ ունենՔրեական վարույթի նախաքննությունն ընթացքի մեջ է:
03/06/2026 10:57Եթե շարունակվի ղարաբաղյան շարժումը՝ լինելու են մանր ու մեծ պատերազմներ, լինելու են շարունակական զոհեր, իսկ վերջում՝ Հայաստանի պետականության կորուստ. Նիկոլ ՓաշինյանԱյո՛, ես այն մարդն եմ, որ ասել եմ՝ «Արցախը Հայաստան է և վերջ»։
03/06/2026 10:44Հունիսի 3-ին դնում ենք մեր մեծ հաղթանակի սկիզբը. Սամվել Կարապետյան (Տեսանյութ)«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդի խոսքով՝ հանրահավաքը հնարավորություն է լինելու հանրությանը ներկայացնելու իրենց դիրքորոշումներն ու տեսլականը՝ երկրի անվտանգության և ապագայի վերաբերյալ։
03/06/2026 10:39ՄԻՊ աշխատակազմը նախապատրաստվում է խորհրդարանական ընտրություններինՔննարկվել են արդյունավետ մեխանիզմները։
03/06/2026 10:36ԱԳՆ «ղեկավարի» պատասխաններն ու հարցերը վկայում են գործող կառավարիչների ռազմավարական մտածողության իսպառ բացակայության մասին. ԶաքարյանՏեղյակ չէր անգամ, թե ինչ հիմնական սպառնալիքներ են ամրագրված ՀՀ ԱՀԾ զեկույցում:
03/06/2026 10:26Ալիկ Ալեքսանյանը երկու ամսով կալանավորվեց«Ես ժպտում եմ, իմ տրամադրությունը շատ լավ է»,- նշել էր նա։
03/06/2026 10:25Քննարկվել են վիզաների ազատականացման գործընթացին աջակցող նոր ծրագրի շրջանակում նախատեսվող աշխատանքներըԿողմերը բարձր են գնահատել Հայաստանի Հանրապետության և Լիտվայի Հանրապետության միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը։

02/03/2022 15:22Global Finance Names Ameriabank “Best Investment Bank” in ArmeniaThe list of award winners and other details will be published in the April 2022 print and digital editions, as well as online at GFMag.com.
02/03/2022 12:36An investment of around 1 billion AMD for the housing project by Viva-MTSThe commitment of the partners to assist the families is persistent; the partners give importance not only to the visible side of the project but also to its psychological impact on families.
01/03/2022 18:28Viva-MTS: Modernization of the central connection system of the network will be carried out in the upcoming night hoursViva-MTS 24/7 contact center will operate in enhanced mode.
25/02/2022 17:44Viva-MTS: NB-IOT network operating via 4G/LTE/GSM networks launched in pilot modeNarrow Band IoT is an IoT standard developed by 3GPP for mobile networks. The “NB-IoT” network can work both for the equipment of the 4G/LTE mobile network and through the GSM system.
23/02/2022 12:38A family displaced from Artsakh has built a home and settled in Vayots DzorThe partners of many years give significance not only to the visible results of the project, but also to the psychological one.
21/02/2022 16:32Ameriabank Receives Another IFC Award in Trade-Finance SectorIFC awards its best international partners for the excellence and efficient cooperation.
21/02/2022 14:02The 25-year-old metal container has already become a storage roomThe half-built building has now become a home. The metal container is no more a shelter; it has become a storage room, later it will be removed from the area.
14/02/2022 17:46Ameriabank is the First in Armenia to Place Green Bonds via Public OfferingWe would like to remind that Ameriabank was the first institution in Armenia to issue and place green bonds in 2020 via a private placement, with the total value of Euro 42 million.
14/02/2022 11:13Lindsay Forbes, Ameriabank Board of Directors member and EBRD representative, talks about the role of IPO and corporate governance. VideoLindsay Forbes talks about the role of IPO and corporate governance.
11/02/2022 11:23House construction completed in the border village of ParavakarIt's already a year since Karen, the youngest son of the Gharabaghtsyans, has been serving in the army. He had left for the army before the construction started. So far, he has enjoyed the happiness of having a decent home during a short vacation.
09/02/2022 15:11Traction Programme Introduced its 8 Startups Graduates during the Digital Demo DayThe European Union, GIZ, and Viva-MTS joined forces with Catalyst Foundation to support the second batch of the Traction Programme by Armenia Startup Academy
04/02/2022 14:33The President of the Republic got acquainted with the construction works of a new settlement being built for the residents of occupied AknaghbyurThe program is implemented by state funds, by order of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure.
27/01/2022 10:40‘Fly Arna’ appoints Chief Executive OfficerWith Zvartnots International Airport in Yerevan as its base, ‘Fly Arna’ follows Air Arabia Group’s successful low-cost business model offering comfort, reliability, and value-for-money air travel.
26/01/2022 13:33Arpi community was provided with energy-efficient outdoor lighting systemThe operation of an energy-efficient modern lighting system is important from environmental perspective and in terms of ensuring community savings.
25/01/2022 15:22Strengthened homes in the new house։ Housewarming after 13 years of expectationConsistency of the partners in supporting the families significantly contributes to getting the desired result. Many families, who once considered it a far-fetched dream, now, celebrate a housewarming.