02/05/2026 16:30Կփոխհատուցվեն թե՛ անասունների անկումը, թե՛ բերքի կորուստը․ «Միասնության թևեր»Միասնության թևերը» զարգացնելու է գյուղատնտեսական ապահովագրությունը՝ այնպես, որ գյուղացին պաշտպանված լինի ամեն իրավիճակում։
02/05/2026 15:55Վրաերթի հետևանքով մահացել է КВН-ի հայտնի դերասանուհի Ելենա ՌիբալկոնԴերասանուհին 53 տարեկան էր։
02/05/2026 14:55Չնայած առատ տեղումներին՝ Սևանա լճի մակարդակը նախորդ տարվա նույն օրվա համեմատ ցածր է 17 սմ-ով2026 թվականի ապրիլ ամսին Սևանա լճի մակարդակը բարձրացել է 9 սմ-ով, իսկ 2025 թվականի ապրիլ ամսին՝ 14 սմ-ով։
02/05/2026 14:43Խաչի զորությունը մի զենք է, որի փամփուշտը մենք ինքներս պետք է ունենանք՝ դա մեր հավատքն է և աղոթքը. Տեր ՄկրտիչԽաչը ոչ միայն տառապանք է, այլեւ՝ սեր եւ փրկություն։
02/05/2026 14:27Մայիսի 5-ին Գյումրիում նախատեսվում են երթևեկության սահմանափակումներՇիրակի մարզպետի աշխատակազմից են հայտնում։
02/05/2026 13:52Արման Թաթոյանին և «Միասնության թևեր»-ի թիմին Լճափում դիմավորել են աղ ու հացով, դհոլ-զուռնայով«Միասնության թևեր»-ի վարչապետի թեկնածու Արման Թաթոյանն ու թիմն այցելել են Գեղարքունիքի մարզի մի շարք գյուղեր։
02/05/2026 13:47Ինչպիսի՞ եղանակ է սպասվումՕդի ջերմաստիճանը մայիսի 3-4-ն աստիճանաբար կբարձրանա 2-4 աստիճանով։
02/05/2026 13:38Հայաստանի երաշխավորը լինելու է Հայաստանի ուժեղ բանակը. Սամվել Կարապետյան (Տեսանյութ)Ադրբեջանը Հայաստանում ամենաշատը կարող է լինել փոքրիկ խմբակի երաշխավորը։
02/05/2026 13:20Ադրբեջանի նախագահը հայտարարություն է անում, փոքրիկ խմբակն իր ղեկավարի հետ վազելով կատարում է. Կարապետյան (Տեսանյութ)Մենք այդ ամենը կանգնեցնելու ենք։
02/05/2026 10:59«Վիզա» էջերում նկարները պետք է զբաղեցնեն անձնագրի 1/3 մասը. ՆախարարՍարգսյանի խոսքով՝ իրենք աշխատում են ոլորտի լավագույն մասնագետների հետ։
02/05/2026 10:43Կիրանցի եկեղեցում Նիկոլ Փաշինյանին ուղեկցում է պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը․ ԼուսանկարներՓաշինյանը մասնակցում է Կիրանցի վերականգնված Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու օծման արարողությանը։
02/05/2026 10:27Հայտնի է՝ երբ կնշվի Հիսուս Քրիստոսի պայծառակերպության տոնը՝ Վարդավառը«Վարդավառ» ժողովրդական անվանումը, հավանաբար, գալիս է վարդաջուր լցնելու սովորությունից:
02/05/2026 09:57Մայիսի 5-ին Կենտրոնում գործող հաստատությունների աշխատանքը կազմակերպվելու է հեռավարԵրևանի մյուս վարչական շրջաններում գործող հաստատություններին առաջարկվում է աշխատանքը կազմակերպել հեռավար՝ ըստ անհրաժեշտության։
02/05/2026 09:36ՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի ենՍտեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը բաց է։
01/05/2026 21:09Ողբերգական ելքով վթար՝ Տավուշում. մեքենան 20-30 մետր բարձրությունից ընկել է, ընտանիքի անդամները հիվանդանոցում են, երեք երեխաներից մեկը մահացել էՆախաձեռնվել է քրեական վարույթ։

26/03/2021 14:15Issue on production of Sputnik V vaccine in Armenia discussed – Russian ambassadorWith regard to the production, there is a tight dialogue, contacts between the Russian Fund of Direct Investments and Ministry of Healthcare.
26/03/2021 13:53Misinformation about handing Tavush regions halts investment programs – governor“I exclude the handing over of regions of Tavush province. If there is a threat on the border of Tavush province I will be the first one to stand there and neutralize the danger,” the governor said.
26/03/2021 13:30Russia’s ambassador believes issue of return of Armenian POWs to be discussed at upcoming meeting of Russian, Armenian, Azerbaijani FMs (Video)The issue is not being easily settled, but works are underway. Certain success is being registered in this direction.
26/03/2021 13:23Russian, Armenian military cooperation predicated on existing demands in security sector – Russian ambassador (Video)“This cooperation fully reflects the strategic, allied nature of relations that tie our countries. It is predicated on the realities and demands in the security sector existing now,” Kopirkin said.
26/03/2021 12:10Armenian, Artsakh Security Councils conduct joint session in Yerevan“The proposal is the following – to implement the program through Hayastan All-Armenia Fund and fund the program with the following proportion – currently the Fund has on its accounts over 58 billion AMD collected during the recent fundraising and the government of Armenia will allocate 52 billion AMD,” the PM said.
26/03/2021 11:58Naira Zohrabyan describes NA vice speaker’s bill on fines for defamation unprecedented shame, sends observations to Venice Commission and PACE Human Rights CommissionerThis bill is directed to silence the free speech in Armenia and not at all against defamation and offence.
26/03/2021 11:00Armenia records 1,005 new coronavirus cases in a day, 23 deaths reportedThe total death toll reached 3,434 (+18), other 876(+5) patients died from other diseases.
26/03/2021 10:52Georgia excludes cooperation in a same platform with Russia, offers its own for regulation of Karabakh issue“We do not view any platform with Russia who occupied our territories,” he said at a news conference.
25/03/2021 16:04Body search operation in Shushi-Lisagor sector gives no resultThe works will continue tomorrow in Mataghis-Talish directions.
25/03/2021 15:17Russian language becomes second official in ArtsakhThe bill was backed by 27 deputies, 2 abstained from voting.
25/03/2021 15:11Judge returns Onik Gasparyan’s lawsuit against Armenia’s PM and the presidentOnik Gasparyan also applied to General Prosecutor’s Office demanding that a criminal case be filed against PM Nikol Pashinyan and Defense Minister Vagharshak Harutyunyan for abuse of power which negligently caused grave consequences.
25/03/2021 13:31Process of acquiring SU-30 ammunition took longer than war launched – SCS“When SU-30 fighters were bought they were viewed as a longer process…The issue was simply it. We had no other issue with SU-30,” Grigoryan said.
25/03/2021 12:57SCS says Onik Gasparyan made no suggestion to stop war on the fourth day“The whole Security Council session is recorded and what I say may be proved with facts,” he said.
25/03/2021 12:15Nagorno-Karabakh: The mystery of the missing church (BBC)An online video shows the church was intact when Azerbaijan took back the disputed territory.
25/03/2021 11:55Russia may create digital travel card for international flights in EAEU, says sourceAt the same time, the issue of accelerating the implementation of the digital IATA Travel Pass, which is already operating on some air routes abroad, is also being discussed.