«Հայոց ցեղասպանություն. Կոտրելով լռությունը». Եվգենի Կիսին. Թուրքիան այդպես էլ չդարձավ ազատ, ժողովրդավարական պետություն
18/04/2015 17:16
Այսօր զրուցել ենք աշխարհահռչակ դաշնակահար Եվգենի Կիսինի հետ, ով Հայաստանում էր «Երևանյան հեռանկարներ» փառատոնի շրջանակում` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
Ցեղաս
-Պարոն Կիսին, բազմիցս արտահայտել եք Ձեր վերաբերմունքը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ: Բացի այդ Ձեր գործունեությամբ էլ փորձում եք աջակցել դրա ճանաչմանը աշխարհում: Հետաքրքիր է` հիշու՞մ եք, երբ առաջին անգամ իմացաք, թե ինչ է կատարվել 20-րդ դարի սկզբում հայերի հետ:
-Ճիշտն ասած, արդեն չեմ էլ հիշում՝ երբ և ինչպես եմ իմացել այդ մասին: Հիշում եմ, որ գիտեի այդ ճշմարտությունը, երբ դեռ Խորհրդային Միության տարածքում էինք ապրում: Բնականաբար, չգիտեի մանրամասներ, բայց գիտեի որ տեղի ունեցածը ցեղասպանություն է: Կարծում եմ` բոլոր կիրթ մարդիկ գիտեին դա:
-Ձեր հարցազրույցներից մեկում նշել եք, որ երբեք չեք այցելի Թուրքիա, քանի որ սա մի պետություն է, որը ժխտում է իր կատարած ոճիրը…
-Այո, և մինչև այսօր չեմ էլ գնում: Իհարկե, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ ստիպված եմ լինում անցնել այդ պետության տարածքով: Ինչ վերաբերում է համերգներին` երբեք ելույթ չեմ ունենա այնտեղ:
-Պարոն Կիսին, շատերի մոտ է հարց առաջանում՝ ինչու՞ այսքան տարիների ընթացքում Թուրքիան չի ցանկանում ընդունել իր արարքն ու հաշտվել սեփական պատմության հետ:
-Նման արարքներն ընդունելն իրականում շատ ու շատ բարդ է: Միգուցե, առանձին մարդկանց մոտ Թուրքիայում ծագում են հարցեր, նրանք փնտրում են պատասխաններ ու հաշտվում են իրողության հետ, բայց դժվար թե ամբողջական պետությունը համաձայնի ճանաչել իրողությունը, համենայնդեպս՝ դա անել ինքնակամ: Եվ, վերջիվերջո, Թուրքիան այդպես էլ չդարձավ ժողովրդավարական, ազատ պետություն: Իսկ դա ճանաչման համար պարտադիր պայման է:
Լուսանկարները՝ Վահագն Գրիգորյանի
-Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը կարևոր փուլ է: Ինչ եք կարծու՞մ կկարողանանք մենք գոնե մոտենալ աշխարհի ու մասնավորապես Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը:
-Այն, ինչ կանի կամ չի անի Թուրքիան՝ անխոս կախված է հենց աշխարհի դիրքորոշումից: Իսկ այն, թե ինչ դիրքորոշում կընդունի միջազգային հանրությունը՝ կախված է մեզանից: Մեզանից յուրաքանչոյւրը կարող է իր ներդրումն ունենալ այս հարցում: Ինչքան շատ ջանք ներդնենք` այնքան ավելի մոտ կլինենք ցանկալի արդյունքին:

“The Armenian Genocide: Breaking the Silence”. Turkey has never become a free, democratic state
Today we talked to a famous pianist Evgeny Kissin, who was in Armenia within the framework of Yerevan Perspectives International Music Festival dedicated to the 100th anniversary of Armenian Genocide.
-Mr. Kissin, you have expressed your attitude about the Armenian Genocide many times. In addition to your work you try to support its worldwide recognition. I wonder, do you remember the first time you heard what has happened with the Armenians in the early 20th century?
- To be honest, I can’t even remember when or how I learned about it. I remember that I knew about the truth when we still lived in the Soviet Union. Naturally, I did not know the details, but I knew that there has been Genocide. I think that all educated people knew about it.
- In one of your interviews you said that you will never visit Turkey, because it is a country that denies the committing crime.
- Yes, and I have not gone even until today. Surely, except when I am forced to pass through its territory. As for the concerts, I will never perform there.
- Mr. Kissin, a question arises, why does not Turkey want to come to terms with its history and its actions so many years?
- Such actions are actually very, very difficult to accept. Maybe questions arise for some people in Turkey. They look for answers and come to terms with reality, but hardly a complete state agrees to recognize the reality, at least, to do it voluntarily. And, finally, Turkey has not become a democratic and free country. But it is a necessary condition for recognition.
- The 100th anniversary is an important stage. What do you think will we be able to approach the word and particularly Turkey’s recognition of the Armenian Genocide?
- What Turkey will or will not do, undoubtedly, depends on the position of the world. And, what will be the stance of the international community depends on us. Each of us can make a contribution to this issue. The more effort we put in it, the more we shall be close to the final point.