«Հայոց ցեղասպանություն. Կոտրելով լռությունը». Եվգենի Կիսին. Թուրքիան այդպես էլ չդարձավ ազատ, ժողովրդավարական պետություն
18/04/2015 17:16
Այսօր զրուցել ենք աշխարհահռչակ դաշնակահար Եվգենի Կիսինի հետ, ով Հայաստանում էր «Երևանյան հեռանկարներ» փառատոնի շրջանակում` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
Ցեղաս
-Պարոն Կիսին, բազմիցս արտահայտել եք Ձեր վերաբերմունքը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ: Բացի այդ Ձեր գործունեությամբ էլ փորձում եք աջակցել դրա ճանաչմանը աշխարհում: Հետաքրքիր է` հիշու՞մ եք, երբ առաջին անգամ իմացաք, թե ինչ է կատարվել 20-րդ դարի սկզբում հայերի հետ:
-Ճիշտն ասած, արդեն չեմ էլ հիշում՝ երբ և ինչպես եմ իմացել այդ մասին: Հիշում եմ, որ գիտեի այդ ճշմարտությունը, երբ դեռ Խորհրդային Միության տարածքում էինք ապրում: Բնականաբար, չգիտեի մանրամասներ, բայց գիտեի որ տեղի ունեցածը ցեղասպանություն է: Կարծում եմ` բոլոր կիրթ մարդիկ գիտեին դա:
-Ձեր հարցազրույցներից մեկում նշել եք, որ երբեք չեք այցելի Թուրքիա, քանի որ սա մի պետություն է, որը ժխտում է իր կատարած ոճիրը…
-Այո, և մինչև այսօր չեմ էլ գնում: Իհարկե, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ ստիպված եմ լինում անցնել այդ պետության տարածքով: Ինչ վերաբերում է համերգներին` երբեք ելույթ չեմ ունենա այնտեղ:
-Պարոն Կիսին, շատերի մոտ է հարց առաջանում՝ ինչու՞ այսքան տարիների ընթացքում Թուրքիան չի ցանկանում ընդունել իր արարքն ու հաշտվել սեփական պատմության հետ:
-Նման արարքներն ընդունելն իրականում շատ ու շատ բարդ է: Միգուցե, առանձին մարդկանց մոտ Թուրքիայում ծագում են հարցեր, նրանք փնտրում են պատասխաններ ու հաշտվում են իրողության հետ, բայց դժվար թե ամբողջական պետությունը համաձայնի ճանաչել իրողությունը, համենայնդեպս՝ դա անել ինքնակամ: Եվ, վերջիվերջո, Թուրքիան այդպես էլ չդարձավ ժողովրդավարական, ազատ պետություն: Իսկ դա ճանաչման համար պարտադիր պայման է:
Լուսանկարները՝ Վահագն Գրիգորյանի
-Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը կարևոր փուլ է: Ինչ եք կարծու՞մ կկարողանանք մենք գոնե մոտենալ աշխարհի ու մասնավորապես Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը:
-Այն, ինչ կանի կամ չի անի Թուրքիան՝ անխոս կախված է հենց աշխարհի դիրքորոշումից: Իսկ այն, թե ինչ դիրքորոշում կընդունի միջազգային հանրությունը՝ կախված է մեզանից: Մեզանից յուրաքանչոյւրը կարող է իր ներդրումն ունենալ այս հարցում: Ինչքան շատ ջանք ներդնենք` այնքան ավելի մոտ կլինենք ցանկալի արդյունքին:

«Геноцид армян. Нарушая молчание». Евгений Кисин: Турция так и не превратилась в демократическую, свободную страну
18/04/2015 15:22
Наш сегодняшний собеседник – всемирно известный пианист Евгений Кисин, который находится в Армении в рамках фестиваля «Ереванские перспективы», посвященного 100-летней годовщине Геноцида армян.
-Господин Кисин, Вы неоднократно выражали свою позицию по вопросу Геноцида армян. Кроме того, пытаетесь оказать содействие процессу международного признания посредством Вашей деятельности. Интересно, помните ли Вы, когда впервые узнали о том, что произошло с армянами в начале 20 века?
-Честно говоря, уже не помню, когда и как я узнал об этом. Но точно знаю, что это произошло еще в советский период. Естественно, я не знал подробностей, но знал, что случившееся – геноцид. Думаю, все цивилизованные люди знают это.
-В одном из интервью Вы отметили, что никогда не поедете в Турцию, поскольку это страна, отрицающая совершенное преступление…
-Да, и до сих пор я не посещал Турцию. Конечно, за исключением тех случаев, когда я вынужден проходить через эту страну транзитом. Что касается концертов, то я никогда не будут выступать там.
-У многих возникает вопрос, почему Турция за столько лет не желает признать свои действия и примириться с собственной историей.
-На самом деле, это очень трудно. Может у отдельных людей в Турции возникают вопросы, они ищут ответы, пытаются смириться с реальностью, но вряд ли государство согласится признать реальность, во всяком случае, добровольно. В конце концов, Турция так и не превратилась в демократическую, свободную страну. А это обязательное условие для признания.
-Столетняя годовщина Геноцида армян – важный этап. Как Вы думаете, сможем ли мы приблизиться к признанию Геноцида армян миром и, в частности, Турцией?
-То, что сделает или не сделает Турция, безусловно, зависит от позиции мира. А позиция мира зависит от нас. Каждый из нас может внести вклад в этот вопрос. Чем больше усилий мы приложим, тем ближе станем к желаемому результату.