«Հայոց ցեղասպանություն. Կոտրելով լռությունը». Ցեղասպանության շարքային իրականացնողները՝ երեխաներ և կանայք
04/04/2015 12:02
Այսօր զրուցել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտաշխատող Հասմիկ Գրիգորյանի հետ, ով  «Հայոց ցեղասպանության «շարքային» իրականացնողները. Երեխաների և կանանց գործառությաին առանձնահատկությունները» հոդվածի հեղինակն է:
-Հասմիկ, Ցեղասպանության մասին բազմաթիվ ուսումնասիրություններ կան, բայց ձեր ընտրած թեման բավականին առանձնահատուկ էր: Ինչու՞ որոշեցիք անդրադառնալ Ցեղասպանության հենց շարքային իրագործողներին, մասնավորապես` երեխաներին:
-Նախ և առաջ ցանկանում եմ նշել, որ Ցեղասապնության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ և Թուրքիայի կողմից շարունակական ժխտողական քաղաքականության պարագայում միանգամայն արդիական է Ցեղասպանության իրագործմանը մուսուլման հասարակության տարբեր շերտերի մասնակցության ուսումնասիրությունը: Մասնագիտությամբ ես մշակութաբան եմ, ինչը նաև թելադրել է, որ թեմայի վերաբերյալ ոչ միայն պատմագիտական մոտեցում ցուցաբերեմ:
Այս ուսումնասիրության միտքը ծագել է այսպես` թուրքական ժխտողականության հիմնաքարերից մեկն այն է, որ Հայոց Ցեղասպանությունն իրագործել է Օսմանյան կայսրության իշխանությունը և Թուրքիայի Հանրապետությունը չի հանդիսանում վերջինիս իրավահաջորդը: Այս կոնտեքստում տեղի ունեցածի մեղքը հիմանականում փորձում են բարդել օսմանյան իշխանությունների` ռազմական և ռազմականացված կառույցների վրա: Այդ իսկ պատճառով ցանկացանք ցույց տալ, որ իրականում իրենց մասնակցությունն են ունեցել  հասարակության բոլոր շերտերը: Ճիշտ է, ցեղասպանության «շարքային» իրագործողների մասին կան անդրադարձներ պատմագրության մեջ և բանավոր զրույցներում, սակայն չկա որևէ համապարփակ գիտական աշխատնք այս ուղղությամբ:
-Ձեր հոդվածի համար ի՞նչ աղբյուրներից եք օգտվել:
-Քանի որ բախտ ունեմ աշխատելու Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում դեռևս ուսանողական տարիներից, պետք է ասեմ, որ մեր ինստիտուտի գրադարանը և ախիվը շատ հարուստ են` թե՛  Ցեղասպանությունը վերապրածների տպագրված հուշերով, թե՛ ձեռագիր հուշագրություններով: Բնականաբար, սկսել եմ այդտեղից:
Բացի այդ օգտվել եմ բանասեր Վերժինե Սվազլյանի հավաքագրած հուշագրություններից, ինչպես նաև վերջերս Հայասատանի ազգային արխիվի տպագրած եռահատորյակից: Այն կարևոր է, քանի որ դրանում տեղ գտած հուշերը հավաքագրվել են 1916, 1917 թվականներին և դրանք, այսպես ասած, թարմ են` մարդիկ մանրամասն ներկայացնում են իրողութունը:
-Հոդվածում անդրադարձ կա նաև Ցեղասպանության շարքային իրագործողների, մասնավորապես` երեխաների արարքների վերաբերյալ միջազգային կազմակերպությունների արձագանքին: Ի՞նչպես են այդ կազմակերպությունները որակում ցեղասպանությունն իրագործող երեխաների արարքները:
-Ընդհանրապես միջազգային քրեական իրավունքի համաձայն` Ցեղասապնությանը, պատերազմներին կամ մարդկության դեմ ուղղված այլ հանցագործություններին մասնակից երեխաները քրեական հանցագործ չեն համարվում: Իսկ հայտնի է, որ երեխաներ են համարվում մինչև 18 տարեկան անձիք: Սակայն պետք է նշել, որ Ռուանդայում տեղի ունեցած ցեղասպանությանը մասնակից նույնիսկ 14 տարեկան երախաները, թվով մոտ 5000 երեխա, ձերբակալվել են: Սա UNICEF-ի 2002թ.-ի տվյալներն են ու այդ պահի դրությամբ դեռևս 4000 երեխա բանտարկված էր այդ մեղադրանքով: Ընդհանուր առմամբ միջազգային քրեական իրավունքն փորձում է երախաներին, այնուամենայնիվ, դիտարկել զոհի կարգավիճակում` պետության կողմից այդ հանցագործություններին ստիպողաբար ներգրավվելու տեսանկյունից: Որպես հանցագործ այս երախաներն այդպես էլ չեն դիտարկվում:
Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության համատեքստում երեաներին որպես ոճրագործ դիտարելիս, ես առանձնացրել եմ մի քանի խմբեր: Պետք է նշեմ, որ  հիմնականում երեխաների մասնակցությունը կազմակերպված չէր պետականորեն, բայց դեռևս Համիդյան կոտորածների շրջանից` 1894-1896 թվականներից, շատ դեպքերում  երեխաները ևս զինվում էին և դա ինչ-որ կերպ կարող ենք ասել, որ վերահսկվում էր պետության կողմից: Իսկ բուն Հայոց ցեղասապնության ժամանակ երեխաներին զինելու դեպք չեմ հանդիպել: Մասնակցելով կոտորածներին`իերնք, որպես կանոն, պարզապես հետևում էին իրենց ծնողների օրինակին: Այսպես էր` տղամարդիկ գնում էին կոտորելու, սպանություններ անելու, կողոպտելու, իսկ կանայք գնում էին այդ գողոնը վերցնելու և ընթացքում նաև մասնակցում էին սպանությունների, թաքնված հայերի տեղերն էին բացահայտում ու այս ամենի մասնակիցը դարձնում էին նաև երեխաներին: Հետաքրքիր է, որ կար նաև միջխմաբյին բախում` հայ և մուսուլման երեխաների միջև: Հայտնի է, որ շատ հայ երեխաների մուսուլման ընտանիքները վերցնում էին իրենց մոտ` որպես աշխատուժ, ստրկական վիճակում պահելու համար և երբ հայ երեխաներն օրինակ տանում էին իրենց վերցրած ընտանիքի անասուններն արածացնելու` այդ ժամանակ ևս հայ և թուրք, քուրդ երեխաների միջև բախումներ էին լինում: Իմ հոդվածում էլ մի հետաքրքիր դրվագ կա, երբ հայ և թուրք երեխաները պատահաբար մարդկային ոսկորների են հանդիպում ու թուրք երախաները դիմելով հայ երեխաներին ասում են` ահա ձեր «գյավուրների» ոսկորները:
-Եթե մեծերի դեպքում այդ կոնֆլիկտն ու թշնամանքը սերմանելը, կարծես թե, համեմատաբար ավելի հեշտ է` ասենք ազգայնականության հողի վրա` պնդելով, որ հայերը դավաճան են ու ապստամբություն են պատրաստում, ապա, հետաքրքիր է`երեխաների դեպքում ինչպե՞ս է սերմանվում այդ թշնամանքը: Ինչպե՞ս են թշնամանում, կարելի է ասել, միասին մեծացած երեխաները:
-Թշնամանքն առաջին հերթին խորանում է` նմանակելով ընտանիքին:Երեխան դեռևս չի կարող գիտակցել պետական գաղափարախոսությունը, չի կարող գիտակցել միջէթնիկ բախումներն ու հիմնականում ցեղասապնությանը մասնակից երեխաները, ինչպես ասացի, պարզապես ընդօրինակում էին իրենց ծնողների վարքը`ընդունելով այն որպես գերագույն ճշմարտություն:
-Ձեր հոդվածում հետաքրքիր միտք կարդացի` նշել եք, որ Ցեղասպանության իրագործման համար բավարար չէ միայն պետական մակարդակով աշխատելը: Ցեղասպանությունը կարող է ավելի արդյունավետ իրագործվել հասարակության բոլոր շերտերի մասնակցությամբ: Չեք կարծու՞մ, որ մեզ համար շահեկան է ավելի հաճախ աշխարհին ներկայացնել, ցույց տալ Ցեղասպանության հենց այս` շարքային իրագործողներին:
-Իրավաբան չեմ, բայց որպես քաղաքացի կարծում եմ, որ իրականում ապացուցելու հարց չունենք: Աշխարհը գիտի, որ տեղի ունեցածը հենց Ցեղասապնություն է, սակայն այլ հարց է, որ Թուրքիայի հանրապետությունը դա չի ընդունում: Ապացույցները շատ են` կան այդ տարիներին Օսմանյան կայսրությունում աշխատող բազմաթիվ միսիոներների վկայություններ, քաղաքական գործիչների նամակներ, զեկուցումներ, հուշագրություններ: Այլ հարց է արմատացած ժխտողականությունը:
-Եվ, ինչպես դուք ասացիք, որպես քաղաքացի... Ձեր ուսումնասիրությունից ու գիտական աշխատանքից այնկողմ` ի՞նչ քաղաքացիական դիրքորոշում ունեք: Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցն ընդառաջ ի՞նչ քայլեր եք ակնկալում մեր պետությունից ու նաև հարևանից` Թուրքիայից:
-Որպես հայ և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի` կարծում եմ շատ միամիտ է հիմա ճանաչում սպասել Թուրքիայի Հանրապետությունից: Բայց ավելի շատ կցանկանայի, որպեսզի ինֆորմացիոն սլաքն ուղղվեր դեպի մեր ներքին հասարակություն և հատկապես դեպի մեր երիտասարդ սերունդը: Վերջապես պետք է լիովին դուրս գանք զոհի կարգավիճակից: Խորհրդային Միության պարտադրած զոհի կարգավիճակը կարծես թե հաղթահարվել էր 60-ական թվականներին: Չնայած 100-րդ տարելիցի հետ կապված կրկին տեղեկատվական աշխուժացում է նկատվում, այնուամենայնիվ, ցավոք, Ցեղասպանությունն ամենից հաճախ ասոցացվում է միայն Ծիծեռնակաբերդի և ապրիլի 24-ի հետ: Ավելին` ցեղասպանության իրագոծման մեխանիզմների, պատճառների վերաբերյալ, հասարակության լայն շերտը տեղյակ չէ: Հաճախ շրջանառվում է նաև այն միտքը, որ ահա մենք չենք պաշտպանվել ու գլուխներս կախ կոտորվել ենք: Ուզում եմ ասել` այդպես չի եղել: Բոլոր այն շրջաններում, որտեղ տղամարդիկ կարողացել են ինչ-որ կերպ դիմադրել` իրենք դիմադրել են. Թեկուզ մեկ օր, մեկ ժամ: Գաղթի ճանապարհին դիմադրել են անգամ կանայք:
Պետք է հասկանանք, որ մենք պարզապես գլուխներս կախ զոհ չենք եղել: Երբ ասացի մեխանիզմների մասին... Ամեն բան պետականորեն ծրագրված էր` նախ տեղի ունեցավ տղամարդկանց զորահավաք, ապա զանգվածային բանտարկություններ, զինաթափում, տներից հավաքվում էին նույնիսկ դանակները… Այսքանից հետո նոր տեղի ունեցավ հիմնականում կանանց ու երեխաների տարհանում:

«Геноцид армян. Нарушая молчание». Рядовые исполнители Геноцида армян: женщины и дети
Наш сегодняшний собеседник научный сотрудник Музея-института Геноцида армян Асмик Григорян – автор статьи ««Рядовые» исполнители Геноцида армян: функциональные особенности детей и женщин».
- О Геноциде армян есть множество исследований, однако выбранная Вами тема уникальна. Почему Вы решили обратиться к рядовым исполнителям Геноцида, в частности, детям?
- В первую очередь, отмечу, что в преддверии 100-летия Геноцида и в условиях политики отрицания Турции, исследование участия различных слоев мусульманского общества в совершении Геноцида армян однозначно актуально. По профессии я культуролог, что позволило проявить к теме не только исторический подход.
Одним из краеугольных камней политики отрицания Турции является то, что Геноцид армян осуществили власти Османской империи, а Турецкая Республика не является ее правопреемником. Вину за эти события, в основном, пытаются сложить на военные и военизированные структуры османских властей. Поэтому мы решили показать, что на самом деле в этом процессе участвовали все слои общества. Есть много свидетельств о «рядовых» исполнителях Геноцида и в историографии, и устных беседах, однако нет всеобъемлющей научной работы.
- Какими источниками Вы пользовались при написании статьи?
- Библиотека и архив Музея-института Геноцида армян очень богаты и изданными воспоминаниями переживших Геноцид, и рукописями. Естественно, начала отсюда. Кроме того, воспользовалась собранными Вержине Свазлян мемуарами, а также изданным недавно Национальным архивом Армении трехтомником. Нашедшие там место воспоминания, мемуары были собраны еще в 1916-17 гг., как говорится, с первых рук, где люди подробно описывают произошедшие события.
- В статье затрагивается также реакция международных организаций о действиях детей, как рядовых исполнителей Геноцида. Какова данная этими организациями характеристика?
- Согласно международному уголовному праву, дети, участвующие в преступлениях против человечества, Геноциде, не считаются преступниками. Известно, что детьми считаются лица, не достигшие 18 лет. Однако, стоит отметить, что в Руанде были арестованы около 5 тысяч 14-летних детей, участвующих в геноциде. Это данные UNICEF за 2002 год. Тогда еще около 4 тысяч детей содержались под стражей по этому обвинению. Международное уголовное право пытается, тем не менее, рассматривать детей в качестве жертв – с точки зрения их насильственного вовлечения в преступления со стороны государства. Эти дети не рассматриваются в качестве преступников.
Рассматривая детей в качестве преступников в контексте Геноцида армян, я выделила несколько групп. В основном, участие детей не было организовано на государственном уровне. Однако во времена Хамидской резни 1894-1896 гг. во многих случаях вооружались также дети, что в какой-то мере контролировалось государством. В период самого Геноцида армян я не встречала случаев вооружения детей. Участвуя в погромах, они, как правило, следовали примеру своих родителей. Мужчины шли убивать, грабить, женщины – помогали выносить награбленное, участвовали в убийствах, выявляли места, где прятались армяне, и участниками этих действий становились также дети. Примечательно, что существовало межгрупповое столкновение между армянскими и мусульманскими детьми. Известно, что мусульманские семьи забрала множество армянских детей в качестве рабочей силы, содержали в рабских условиях. Когда армянские дети выводили принадлежащий мусульманским семьям скот на пастбища, между ними и курдскими и турецкими детьми происходили столкновения. В моей статье есть интересный эпизод, когда армянские и турецкие дети наталкиваются на человеческие кости, турецкие дети говорят им – вот, это кости ваших «гяуров» (презрительное обозначение человека, не исповедующего ислам - ред.).
- Если в случае со взрослыми внести раздор и вражду очень легко, к примеру, на националистической почве, заявляя, что армяне – предатели и готовят волнения, то как этот процесс происходит в случае с детьми. Каким образом выросшие вместе дети становятся врагами?
- Вражда укореняется, в первую очередь, по примеру семей. Ребенок пока не может осознать государственную идеологию, не может осознать межэтнические столкновения. Участвующие в Геноциде дети, как я уже сказала, просто следовали примеру своих родителей, принимая его в качестве истины последней инстанции.
В статье Вы пишите, что для осуществления Геноцида работа лишь на государственном уровне недостаточна. Геноцид может быть эффективно осуществлен при участии всех слоев общества. Считаете ли Вы, что нам более выгодно показать миру именно их – рядовых исполнителей Геноцида?
Я не юрист, но как гражданин считаю, что нам нечего доказывать. Мир знает, что произошедшее – Геноцид, однако вопрос в том, что Турция этого не признает. Доказательств много. Есть свидетельства работающих в те годы в Османской империи многочисленных миссионеров, в которых эти события даже тогда уже назывались Геноцидом. Проблема в укоренившемся отрицании.
- Какова Ваша гражданская позиция? Какие шаги Вы ожидаете от нашей страны и Турции в преддверии 100-летия Геноцида армян?
- Наивно ожидать сегодня признания от Турции. Желаю, чтобы информационная стрелка была бы направлена на наше внутреннее общество, в частности, молодое поколение. Необходимо полностью покинуть статус жертвы. Навязанный Советским Союзом статус жертвы, кажется, был преодолен в 60-ые гг. Хотя в связи с 100-летием наблюдается информационная активность, однако, к сожалению, Геноцид больше всего ассоциируется с Цицернакабердом и 24 апреля. Более того, широкие слои общества не осведомлены о механизмах, причинах осуществления Геноцида. Очень часто муссируется мнение, что мы не защищались и нас убивали. Хочу сказать, что это не так. Везде, где мужчины могли защищаться, они каким-либо образом оказывали сопротивление. Хотя бы один час, один день. На пути по дороге смерти сопротивлялись даже женщины. Необходимо понять, что мы не жертвы с опущенными головами. Все было запланировано на государственном уровне – сначала состоялась мобилизация мужского населения, обезоруживание, конфисковали из домов даже ножи… Лишь после этого началось выселение женщин и детей.
Проект осуществляется при содействии Информационно-аналитического центра Аппарата правительства Армении