«Հայոց ցեղասպանություն. Կոտրելով լռությունը». Ցեղասպանության շարքային իրականացնողները՝ երեխաներ և կանայք
04/04/2015 12:02
Այսօր զրուցել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտաշխատող Հասմիկ Գրիգորյանի հետ, ով  «Հայոց ցեղասպանության «շարքային» իրականացնողները. Երեխաների և կանանց գործառությաին առանձնահատկությունները» հոդվածի հեղինակն է:
-Հասմիկ, Ցեղասպանության մասին բազմաթիվ ուսումնասիրություններ կան, բայց ձեր ընտրած թեման բավականին առանձնահատուկ էր: Ինչու՞ որոշեցիք անդրադառնալ Ցեղասպանության հենց շարքային իրագործողներին, մասնավորապես` երեխաներին:
-Նախ և առաջ ցանկանում եմ նշել, որ Ցեղասապնության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ և Թուրքիայի կողմից շարունակական ժխտողական քաղաքականության պարագայում միանգամայն արդիական է Ցեղասպանության իրագործմանը մուսուլման հասարակության տարբեր շերտերի մասնակցության ուսումնասիրությունը: Մասնագիտությամբ ես մշակութաբան եմ, ինչը նաև թելադրել է, որ թեմայի վերաբերյալ ոչ միայն պատմագիտական մոտեցում ցուցաբերեմ:
Այս ուսումնասիրության միտքը ծագել է այսպես` թուրքական ժխտողականության հիմնաքարերից մեկն այն է, որ Հայոց Ցեղասպանությունն իրագործել է Օսմանյան կայսրության իշխանությունը և Թուրքիայի Հանրապետությունը չի հանդիսանում վերջինիս իրավահաջորդը: Այս կոնտեքստում տեղի ունեցածի մեղքը հիմանականում փորձում են բարդել օսմանյան իշխանությունների` ռազմական և ռազմականացված կառույցների վրա: Այդ իսկ պատճառով ցանկացանք ցույց տալ, որ իրականում իրենց մասնակցությունն են ունեցել  հասարակության բոլոր շերտերը: Ճիշտ է, ցեղասպանության «շարքային» իրագործողների մասին կան անդրադարձներ պատմագրության մեջ և բանավոր զրույցներում, սակայն չկա որևէ համապարփակ գիտական աշխատնք այս ուղղությամբ:
-Ձեր հոդվածի համար ի՞նչ աղբյուրներից եք օգտվել:
-Քանի որ բախտ ունեմ աշխատելու Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում դեռևս ուսանողական տարիներից, պետք է ասեմ, որ մեր ինստիտուտի գրադարանը և ախիվը շատ հարուստ են` թե՛  Ցեղասպանությունը վերապրածների տպագրված հուշերով, թե՛ ձեռագիր հուշագրություններով: Բնականաբար, սկսել եմ այդտեղից:
Բացի այդ օգտվել եմ բանասեր Վերժինե Սվազլյանի հավաքագրած հուշագրություններից, ինչպես նաև վերջերս Հայասատանի ազգային արխիվի տպագրած եռահատորյակից: Այն կարևոր է, քանի որ դրանում տեղ գտած հուշերը հավաքագրվել են 1916, 1917 թվականներին և դրանք, այսպես ասած, թարմ են` մարդիկ մանրամասն ներկայացնում են իրողութունը:
-Հոդվածում անդրադարձ կա նաև Ցեղասպանության շարքային իրագործողների, մասնավորապես` երեխաների արարքների վերաբերյալ միջազգային կազմակերպությունների արձագանքին: Ի՞նչպես են այդ կազմակերպությունները որակում ցեղասպանությունն իրագործող երեխաների արարքները:
-Ընդհանրապես միջազգային քրեական իրավունքի համաձայն` Ցեղասապնությանը, պատերազմներին կամ մարդկության դեմ ուղղված այլ հանցագործություններին մասնակից երեխաները քրեական հանցագործ չեն համարվում: Իսկ հայտնի է, որ երեխաներ են համարվում մինչև 18 տարեկան անձիք: Սակայն պետք է նշել, որ Ռուանդայում տեղի ունեցած ցեղասպանությանը մասնակից նույնիսկ 14 տարեկան երախաները, թվով մոտ 5000 երեխա, ձերբակալվել են: Սա UNICEF-ի 2002թ.-ի տվյալներն են ու այդ պահի դրությամբ դեռևս 4000 երեխա բանտարկված էր այդ մեղադրանքով: Ընդհանուր առմամբ միջազգային քրեական իրավունքն փորձում է երախաներին, այնուամենայնիվ, դիտարկել զոհի կարգավիճակում` պետության կողմից այդ հանցագործություններին ստիպողաբար ներգրավվելու տեսանկյունից: Որպես հանցագործ այս երախաներն այդպես էլ չեն դիտարկվում:
Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության համատեքստում երեաներին որպես ոճրագործ դիտարելիս, ես առանձնացրել եմ մի քանի խմբեր: Պետք է նշեմ, որ  հիմնականում երեխաների մասնակցությունը կազմակերպված չէր պետականորեն, բայց դեռևս Համիդյան կոտորածների շրջանից` 1894-1896 թվականներից, շատ դեպքերում  երեխաները ևս զինվում էին և դա ինչ-որ կերպ կարող ենք ասել, որ վերահսկվում էր պետության կողմից: Իսկ բուն Հայոց ցեղասապնության ժամանակ երեխաներին զինելու դեպք չեմ հանդիպել: Մասնակցելով կոտորածներին`իերնք, որպես կանոն, պարզապես հետևում էին իրենց ծնողների օրինակին: Այսպես էր` տղամարդիկ գնում էին կոտորելու, սպանություններ անելու, կողոպտելու, իսկ կանայք գնում էին այդ գողոնը վերցնելու և ընթացքում նաև մասնակցում էին սպանությունների, թաքնված հայերի տեղերն էին բացահայտում ու այս ամենի մասնակիցը դարձնում էին նաև երեխաներին: Հետաքրքիր է, որ կար նաև միջխմաբյին բախում` հայ և մուսուլման երեխաների միջև: Հայտնի է, որ շատ հայ երեխաների մուսուլման ընտանիքները վերցնում էին իրենց մոտ` որպես աշխատուժ, ստրկական վիճակում պահելու համար և երբ հայ երեխաներն օրինակ տանում էին իրենց վերցրած ընտանիքի անասուններն արածացնելու` այդ ժամանակ ևս հայ և թուրք, քուրդ երեխաների միջև բախումներ էին լինում: Իմ հոդվածում էլ մի հետաքրքիր դրվագ կա, երբ հայ և թուրք երեխաները պատահաբար մարդկային ոսկորների են հանդիպում ու թուրք երախաները դիմելով հայ երեխաներին ասում են` ահա ձեր «գյավուրների» ոսկորները:
-Եթե մեծերի դեպքում այդ կոնֆլիկտն ու թշնամանքը սերմանելը, կարծես թե, համեմատաբար ավելի հեշտ է` ասենք ազգայնականության հողի վրա` պնդելով, որ հայերը դավաճան են ու ապստամբություն են պատրաստում, ապա, հետաքրքիր է`երեխաների դեպքում ինչպե՞ս է սերմանվում այդ թշնամանքը: Ինչպե՞ս են թշնամանում, կարելի է ասել, միասին մեծացած երեխաները:
-Թշնամանքն առաջին հերթին խորանում է` նմանակելով ընտանիքին:Երեխան դեռևս չի կարող գիտակցել պետական գաղափարախոսությունը, չի կարող գիտակցել միջէթնիկ բախումներն ու հիմնականում ցեղասապնությանը մասնակից երեխաները, ինչպես ասացի, պարզապես ընդօրինակում էին իրենց ծնողների վարքը`ընդունելով այն որպես գերագույն ճշմարտություն:
-Ձեր հոդվածում հետաքրքիր միտք կարդացի` նշել եք, որ Ցեղասպանության իրագործման համար բավարար չէ միայն պետական մակարդակով աշխատելը: Ցեղասպանությունը կարող է ավելի արդյունավետ իրագործվել հասարակության բոլոր շերտերի մասնակցությամբ: Չեք կարծու՞մ, որ մեզ համար շահեկան է ավելի հաճախ աշխարհին ներկայացնել, ցույց տալ Ցեղասպանության հենց այս` շարքային իրագործողներին:
-Իրավաբան չեմ, բայց որպես քաղաքացի կարծում եմ, որ իրականում ապացուցելու հարց չունենք: Աշխարհը գիտի, որ տեղի ունեցածը հենց Ցեղասապնություն է, սակայն այլ հարց է, որ Թուրքիայի հանրապետությունը դա չի ընդունում: Ապացույցները շատ են` կան այդ տարիներին Օսմանյան կայսրությունում աշխատող բազմաթիվ միսիոներների վկայություններ, քաղաքական գործիչների նամակներ, զեկուցումներ, հուշագրություններ: Այլ հարց է արմատացած ժխտողականությունը:
-Եվ, ինչպես դուք ասացիք, որպես քաղաքացի... Ձեր ուսումնասիրությունից ու գիտական աշխատանքից այնկողմ` ի՞նչ քաղաքացիական դիրքորոշում ունեք: Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցն ընդառաջ ի՞նչ քայլեր եք ակնկալում մեր պետությունից ու նաև հարևանից` Թուրքիայից:
-Որպես հայ և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի` կարծում եմ շատ միամիտ է հիմա ճանաչում սպասել Թուրքիայի Հանրապետությունից: Բայց ավելի շատ կցանկանայի, որպեսզի ինֆորմացիոն սլաքն ուղղվեր դեպի մեր ներքին հասարակություն և հատկապես դեպի մեր երիտասարդ սերունդը: Վերջապես պետք է լիովին դուրս գանք զոհի կարգավիճակից: Խորհրդային Միության պարտադրած զոհի կարգավիճակը կարծես թե հաղթահարվել էր 60-ական թվականներին: Չնայած 100-րդ տարելիցի հետ կապված կրկին տեղեկատվական աշխուժացում է նկատվում, այնուամենայնիվ, ցավոք, Ցեղասպանությունն ամենից հաճախ ասոցացվում է միայն Ծիծեռնակաբերդի և ապրիլի 24-ի հետ: Ավելին` ցեղասպանության իրագոծման մեխանիզմների, պատճառների վերաբերյալ, հասարակության լայն շերտը տեղյակ չէ: Հաճախ շրջանառվում է նաև այն միտքը, որ ահա մենք չենք պաշտպանվել ու գլուխներս կախ կոտորվել ենք: Ուզում եմ ասել` այդպես չի եղել: Բոլոր այն շրջաններում, որտեղ տղամարդիկ կարողացել են ինչ-որ կերպ դիմադրել` իրենք դիմադրել են. Թեկուզ մեկ օր, մեկ ժամ: Գաղթի ճանապարհին դիմադրել են անգամ կանայք:
Պետք է հասկանանք, որ մենք պարզապես գլուխներս կախ զոհ չենք եղել: Երբ ասացի մեխանիզմների մասին... Ամեն բան պետականորեն ծրագրված էր` նախ տեղի ունեցավ տղամարդկանց զորահավաք, ապա զանգվածային բանտարկություններ, զինաթափում, տներից հավաքվում էին նույնիսկ դանակները… Այսքանից հետո նոր տեղի ունեցավ հիմնականում կանանց ու երեխաների տարհանում:

Special project: “The Armenian Genocide: Breaking the Silence”. Ordinary implementers- children and women
04/04/2015 13:07
Aysor.am talked with Hasmik Grigoryan who is a researcher of the Armenian Genocide Museum-Institute. She is the author of the article "Armenian genocide" ordinary "implementers. Functional characteristics of children and women."
- Hasmik, there are many studies on Genocide, but your chosen theme was rather specific. Why did you decide to address just to the ordinary perpetrators of the genocide, particularly children?
- First and foremost, I would like to note that the study of Muslim society’s various sections participation in implementation of Genocide is timely ahead to the 100th anniversary of the Armenian Genocide and Turkey's ongoing denial of it. By profession I am a cultural which dictated to display not only a historical approach on the subject.
Thus the idea of this study arose: one of the cornerstones of the Turkish denial is that the Armenian Genocide was perpetrated by the Ottoman Empire and now the Republic of Turkey is not its successor. In this context, the military and paramilitary structures of the Ottoman authorities are accused in what has happened. That's why we wanted to show that actually all the layers of society have had their participation in it. Perhaps there was no attempt in the Armenian genocide to bring the subject of "ordinary" perpetrators in to the academic field. Surely, there were references to history and oral conversations.
- What sources have you used for your article?
- As I am lucky to work in Genocide Museum-Institute since I have been a student, I must say that our library's collections are very rich in both printed memories and handwritten memoirs of genocide survivors. Naturally, I started from there. In addition I have used philologist Vergine Svazlyan’s collected memoirs, as well as the recently published three volumes of the Armenian National Archives. It's important because it's the memories collected in 1916, 1917. Actually they are fresh as people closely represent the reality.
- Your article also refers to the genocide "ordinary" perpetrators, particularly for the international response concerning children’s actions. How do these organizations consider the acts of children carried out the genocide?
- In general, according to international criminal law, children participating in the genocide, military operations or other crimes against humanity are not considered criminals. It is well known that children are those under 18 years of age. However, it should be noted that approximately 5,000 children (14 years of age) participating in the Rwandan genocide were arrested. These are UNICEF's 2002 findings and 4000 children were imprisoned in that moment. Overall, international criminal law seeks to consider the children as victims from the point of state forcible crime involvement view. These children are not treated as criminals. I have chosen a few groups of children considered as villains in the context of the Armenian Genocide in Ottoman Empire. I should note that the children's participation was not officially organized. In many cases, children were also armed in Hamidian massacres since 1894-1896 and we can say that it somehow was controlled by the state. I haven’t met armed children during the studies of Armenian Genocide. They usually just follow their parents participating in the massacres. So men went to massacre, shoot, robe, and the women went to take the theft and also took part in the killings, revealed the hidden places of Armenians and they made the children participants in all of this.
Interestingly, there was also intergroup clash between Armenian and Muslim children. It is known that Muslim families used many Armenian children as workforce, slaves. When Armenian children took cattle to graze clashes between Armenian, Turkish, Kurdish children continued. There is an interesting episode in my article: the Armenian and Turkish children accidentally find human bones. Turkish children turning to the Armenians say “here are your "gyavurner’s" bones”.
- Insisting that Armenians are traitors and organizers of riot and at the same time spreading conflict and hostility among the adults is much easier than among children. How do the children grown up together become enemy?
- First of all, the deepening animosity boasts family. The child may not realize the state ideology, inter-ethnic clashes. So mostly children participated in the genocide, as I said, just imitated their parents' conduct, accepting it as supreme truth.
- I came up to an interesting idea, you have mentioned that for the Genocide is not enough just to work at the state level. Genocide can be achieved only with the participation of all segments of society. Don’t you think that it is much more advantageous for us to show exactly these "ordinary" perpetrators of the Genocide to the world?
- I'm not a lawyer, but as a citizen I think that actually we have nothing to prove. The world knows that this is the Genocide and another thing is that Turkey does not admit it. There are many evidences: many testimonies of missionaries worked in the Ottoman Empire at that time in which the reality of those years was called Genocide. Another issue is the rooted in denial.
- What kind of civic position do you have beside your study and scientific research? What do you expect from our country and Turkey ahead to the 100th anniversary of Genocide?
- As an Armenian I think that we must not expect Turkey to recognize Genocide. But I would like the Information mark to refer to our inner society and to our young generation. Eventually we must come out of victimhood. Unfortunately Genocide frequently is associated with Tsitsernakaberd and April 24. Moreover a huge amount of people in our society is not aware of the mechanisms and reason of Genocide implementation. Very often we say that we have not protected ourselves and have been killed. I want to announce that it is not so. The men have resisted as much as they could: even a day or an hour. On the way of migration even the women have resisted. We must understand that we are not victim with bowed heads. As for mechanisms we must know that everything was officially planned: firstly come the mobilization, arrest and disarmament of men then the transmission of women and children. And people, however, have tried to resist even when their houses were disgorged from the knives.