Կարատեի բաց առաջնությունը կբացահայտի լավագույններին
«Այկկիկենդո» կարատեի ֆեդերացիան կանցկացնի Հայաստանի հերթական բաց առաջնությունը` նպատակ ունենալով մարզիկներին նախապատրաստել հոկտեմբերի 24-31-ը Կիպրոսում կայանալիք Եվրոպայի մինչև 16 տարեկանների կոնտակտային թաեքվոնդոյի և կոնտակտային կարատեի առաջնություններին:
Հայաստանի առաջնությանը մասնակցելու են կոնտակտային ոճում գործող բոլոր ֆեդերացիաների ներկայացուցիչները, ընդհանուր թվով` 6-16 տարեկան 180-200 մարզիկներ: 6-7, 8-9 տարեկանները հանդես կգան 4 քաշային կարգում, իսկ 10-11 տարեկանները և ավելի բարձր տարիքային խմբերը` 5 քաշային կարգում:
«Ներգրավելով բոլոր ֆեդերացիաներին` այս առաջնության անցկացմամբ նպատակ ունենք բացահայտել բոլոր լավագույններին, ովքեր ի վիճակի կլինեն արժանիորեն ներկայացնել Հայաստանը Եվրոպայի առաջնությունում և մեդալներ նվաճել: Հայաստանում ֆեդերացիաները հաճախ են սեփական առաջնություններ կազմակերպում, ինչի հետևանքով մարզիկներն այլ առաջնություններում չեն դիմանում մրցակցությանը: Որքան մրցակիցներդ տարբերվում են ոճով, այնքան ավելի մեծանում է այլ առաջնություններում հաղթանակի հնարավորությունը»,- Հայաստանի բաց առաջնության մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ իր համոզմունքն է հայտնել «Այկկիկենդո» կարատեի ֆեդերացիայի նախագահ Դավիթ Աթանեսյանը:
Անցյալ տարի Կիպրոսում տեղի ունեցած Եվրոպայի երիտասարդների առաջնությունում Հայաստանի հավաքականը թիմային հաշվարկով զբաղեցրել է երրորդ հորիզոնականը, իսկ անհատական մրցումներում նաև ոսկե և արծաթե մեդալներ է նվաճել: Դավիթ Աթանեսյանը համոզված է, որ առաջիկա առաջնությունում էլ հայ մարզիկները կկարողանան ոսկե մեդալներ նվաճել:

Aykkikendo Karate Federation will hold Armenian Open Championship aimed at preparing the athletes for U16 European Championship in Cyprus on October 24 to 31.
180-200 representatives of all running in contact-style Federations can participate in Open Champ which includes 4 weight categories for U7 and U9 athletes; and 5 weight categories for U11 athletes.
“By involving all Federations, we had a goal to find out the best athletes who would be able to present Armenia at U16 European championship and take medals.
“Armenia’s Federations often hold their own Championships which lead to the situation when athletes can’t stand the competition.
“The more competitors are different in style, the more the possibility of victory increases,” confirmed Aykikendo Karate Federation’ president David Atanesyan in a statement released by Open Championship’s PR department.
In last year’s Cyprus European Youth Championship Armenia’s athletes seeded third in team competition, and took gold and silver in individual ones. Mr. Atanesyan expressed a confidence that in upcoming championship Armenian athletes will be able to win and take medals.