ԵԽԽՎ-ին ներկայացվելիք ժամանակացույցը ներառում է 30 կետեր
Հունվարից ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում սկսվել են աշխատանքները մարտի 17-ին ԵԽԽՎ-ում` 2008 թ-ի մարտի 1-2-ի իրադրաձությունների հետևանքները վերացնելուն ուղղված Հայաստանի կողմից կատարվելիք անելիքների ժամանակացույցը կազմելու ուղղությամբ: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց ԱԺ-ում Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր, Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հովհաննես Սահակյանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը ԵԽԽՎ հաջորդ նստաշրջանին պետք է ներկայացնի առաջիկայում կատարվելիք քայլերի ու բարեփոխումների ժամանակացույցը, որոնց մասին նշված է եղել ԱԺ մարտի 1-2-ի իրադարձություններն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողովի եզրափակիչ զեկույցում: Նշենք նաև, որ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովին են տրված լիազորությունները` մոնիտորինգի ենթարկել վերոնշյալ զեկույցում տեղ գտած առաջարկությունների կատարումը:
Հ. Սահակյանի տեղեկացմամբ` հանձնաժողովն արդեն պատրաստել է 30 կետից բաղկացած մի փաստաթուղթ, որը ներկայացնելու է ՀՀ Կառավարությանը, քանի որ վերջինս է հանդիսանալու այդ կետերի հիմնական կատարողը:
Նշենք, որ Հ. Սահակյանը չցանկացավ առանձնացնել, թե պատրաստված փաստաթղթում կատարվելիք ո՞ր քայլերն են առաջնային, այլ նշեց միայն, որ դրանցում ներառված են Ոստիկանության ծառայողների կրթության մակարդակի բարելավման, միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցման մասին, ինչպես նաև Արդարդատության ոլորտում կատարվելիք բարեփոխումներին առնչվող դրույթներ:

Армения представит в ПАСЕ документ из 30-ти пунктов
В постоянной парламентской комиссии Армении по государственно-правовым вопросам с января нынешнего года началась работа по составлению графика действий Армении, направленных на устранение последствий событий 1-2-го марта 2008 года. Об этом сообщил в ходе встречи с журналистами депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении, член постоянной комиссии парламента по государственно-правовым вопросам Ованнес Саакян.
Напомним, что Армения должна представить на следующей сессии ПАСЕ график предстоящих шагов и реформ, которые были указаны в заключительном докладе временной парламентской комиссии по изучению событий 1-2-го марта. Отметим также, что постоянной комиссии парламента по государственно-правовым вопросам предоставлены полномочия по мониторингу выполнения предложений, нашедших место в докладе.
Как сообщил О.Саакян, комиссия уже подготовила состоящий из 30 пунктов документ, который будет представлен правительству Армении – основному исполнителю этих пунктов.
Отметим, что О.Саакян не пожелал уточнить, какие из шагов в подготовленном документе являются первоочередными, отметив лишь, что в документ включены пункты о повышении образовательного уровня сотрудников Полиции, приведения его в соответствие с международными стандартами, а также положения о реформах в сфере правосудия.