ԵԽԽՎ-ին ներկայացվելիք ժամանակացույցը ներառում է 30 կետեր
Հունվարից ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում սկսվել են աշխատանքները մարտի 17-ին ԵԽԽՎ-ում` 2008 թ-ի մարտի 1-2-ի իրադրաձությունների հետևանքները վերացնելուն ուղղված Հայաստանի կողմից կատարվելիք անելիքների ժամանակացույցը կազմելու ուղղությամբ: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց ԱԺ-ում Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր, Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հովհաննես Սահակյանը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը ԵԽԽՎ հաջորդ նստաշրջանին պետք է ներկայացնի առաջիկայում կատարվելիք քայլերի ու բարեփոխումների ժամանակացույցը, որոնց մասին նշված է եղել ԱԺ մարտի 1-2-ի իրադարձություններն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողովի եզրափակիչ զեկույցում: Նշենք նաև, որ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովին են տրված լիազորությունները` մոնիտորինգի ենթարկել վերոնշյալ զեկույցում տեղ գտած առաջարկությունների կատարումը:
Հ. Սահակյանի տեղեկացմամբ` հանձնաժողովն արդեն պատրաստել է 30 կետից բաղկացած մի փաստաթուղթ, որը ներկայացնելու է ՀՀ Կառավարությանը, քանի որ վերջինս է հանդիսանալու այդ կետերի հիմնական կատարողը:
Նշենք, որ Հ. Սահակյանը չցանկացավ առանձնացնել, թե պատրաստված փաստաթղթում կատարվելիք ո՞ր քայլերն են առաջնային, այլ նշեց միայն, որ դրանցում ներառված են Ոստիկանության ծառայողների կրթության մակարդակի բարելավման, միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցման մասին, ինչպես նաև Արդարդատության ոլորտում կատարվելիք բարեփոխումներին առնչվող դրույթներ:

Document of 30 points prepared to be delivered to Parliament
Since January 2010 Armenia’s Standing Committee on state and law issues has been starting the working session with focus on the March 1-2 2008 Clashes, announced Committee’s member, Deputy and member of the Republican Party of Armenia, Hovhannes Sahakian.
He said the Committee had already prepared a document, containing 30 points, to be delivered to Armenian government, which is responsible for the document’s implementation. The document has notations on raising the educational level of police’s staff, on bringing it into line with the international standards, and reforming of the public justice sector, said Hovhannes Sahakian denying answering in details which points are at high-priority.
It’s worth mentioning that Armenia’s government has to deliver to PACE a schedule for future steps and reforms in accordance with the Standing Committee Final Report on March 1-2 2008 Clashes. The Standing Committee is reported is empowered monitoring the points and proposals’ implementation.