«Ճանաչելը` մեր բարոյական պարտականությունն է»
Իսրայելի Կնեսետում Հայոց ցեղասպանության մասին հարցի քննարկումը 12 կողմ, 8 դեմ, մեկ ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ նախօերին ընդգրկվել է խորհրդարանի օրակարգ:
Քննարկման գաղափարը, ինչպես և նախորդ երկու տարիներին, բարձրացրել է ձախակողմյան ՄԵՐԵՑ կուսակցության պատգամավոր Խաիմ Օրոնը:
Ինչպես հաղորդում է news.ru.co.il-ը, իր ելույթում Օրոնն ասել է. «Ինձ հարցնում են` «ինչու՞ ես բարձրացնում այդ թեման: Թողենք, որ պատմությունը պարզաբանի փաստերը»… Սակայն մենք հանդես չենք գալիս կոնկրետ հայտարարությամբ, չենք քննարկում փոխհատուցման հարցը, չենք խոսում որևէ մեկի իրավունքների վերականգնման մասին»:
«Մեզ համար կարևոր է, որպեսզի իսրայելական ժողովուրդը` տվյալ դեպքում Կնեսետը, ճանաչի այլ ազգի ողբերգությունը, տեղի ունեցածի ողջ սարսափը: Հայ ժողովրդին շատ է հարկավոր, որ մենք գտնվենք այն խորհրդարանների թվում, դրանց թիվը 20-ից ավելին է, որոնք ճանաչել են ցեղասպանության փաստը», - հայտարարել է Օրոնը:
Կնեսետում քննարկումների ժամանակ հայանպաստ դիրքորոշում է ցուցաբերել նաև ԽԱԴԱՇ կուսակցության ներկայացուցիչ Դով Խանինը:
«Մենք, առավել, քան որևէ մեկը, կարող ենք հասկանալ այլ ազգի ցավը, որը ենթարկվել է մասսայական բնաջնջման: Ճանաչելը` մեր բարոյական պարտականությունն է», - ասել է Խանինը:
Այն, որ Խ.Օրոնի նախաձեռնությունը կընդունվի, աղբյուրի համաձայն, պարզ էր քննարկումների հենց սկզբից: Հարցը միայն նրանում էր, թե որ հանձնաժողովում այն պետք է քննարկվի նախքան քվեարկությունը:

“Recognition is our moral duty”
In the Knesset of Israel the discussions over the Armenian Genocide was accepted in the agenda of the parliament with 12 for and 8 against votes yesterday.
The idea of discussing the issue was with the MP of left side MEREC party Khaim Oron.
As the news.ru.co.il informs Oron said in his speech, “They ask me why do you touch that issue. Let’s leave the history to open the facts”… but we do not appear with a concrete statement, we do not speak about the compensation, and we do not speak about resumption of anyone’s rights.”
“It’s important for us to make the Israeli people, Knesset in this case, recognize the tragedy of another nation. The Armenian nation needs us to be in the number of those parliaments which overpass 20, and which have recognized the fact of the Genocide”
Dov Khanin also has showed a positive position for the Armenians.
“We, more than anyone else, can understand the pain of another nation, who has been committed to mass exterminations. Recognizing is our moral duty,” Khanin said.
The fact that Kh. Oron’s initiation will be accepted was clear form the very beginning of the discussions, the source says. The question was in which commission will it be discussed before the voting.