Միշել Մայորին շնորհվել է Վիկտոր Համբարձումյանի անվան մրցանակ
Հանրահայտ շվեյցարացի աստղաֆիզիկոս պրոֆ. Միշել Մայորին ու իր գիտական խմբի երկու անդամներին շնորհվել է Վիկտոր Համբարձումյանի անվան 2010թ. միջազգային մրցանակը: Այս մասին հայտնում են Վիկտոր Համբարձումյանի միջազգային մրցանակի միջազգային հանձնաժողովից:
Վիկտոր Համբարձումյանի անվ. միջազգային մրցանակը սահմանվել է ՀՀ նախագահի կողմից 2009 թվին և ներկայումս աստղագիտության, աստղաֆիզիկայի և հարակից գիտությունների բնագավառում կարևորագույն մրցանակներից մեկն է: Այն հանձնվում է ցանկացած երկրի և ազգության ականավոր գիտնականների, որոնք նշանակալի ներդրում ունեն գիտության մեջ: Մրցանակը կազմում է 500,000 ԱՄՆ դոլար և կտրվի երկու տարին մեկ անգամ, սկսած 2010 թվից:
Առաջադրումների ժամկետն էր մարտի 18-ը, և ՀՀ ԳԱԱ նախագահ ակադ. Ռադիկ Մարտիրոսյանի ղեկավարած միջազգային հանձնաժողովը ազգային ակադեմիաներից, համալսարաններից, աստղադիտարաններից և Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներից ստացել էր ականավոր գիտնականների և գիտական խմբերի 14 առաջադրում աշխարհի տարբեր երկրներից: Ներկայացված աշխատանքերի մանրակրկիտ ուսումնասիրության, ինչպես նաև անկախ գրախոսների կարծիքների հիման վրա, հանձնաժողովը մի շարք քննարկումներ ունեցավ և վերջապես որպես հաղթող ընտրեց Շվեյցարիայի գիտությունների ակադեմիայի կողմից ներկայացված պրոֆ. Միշել Մայորին (Michel Mayor) և իր գիտական խմբին:
Ժնևի համալսարանի պրոֆեսոր Միշել Մայորը արեգակնային տիպի աստղի շուրջ պտտվող առաջին արտաարեգակնային մոլորակի համահայտնաբերողն է: Նա արտաարեգակնային մոլորակների որոնման և նրանց ֆիզիկական հատկությունների ուսումնասիրության նպատակով հարավային կիսագնդում իրականացվող կարևորագույն շրջահայության ղեկավարն է: Եվրոպական հարավային աստղադիտարանի` Չիլիում գտնվող Լա Սիլլա դիտակայանում դեռևս ընթացող այս շրջահայությունը թույլ տվեց հայտնաբերել Երկրի զանգվածն ընդամենը մի քանի անգամ գերազանցող զանգվածով մի քանի մոլորակներ:
Շվեյցարիայի գիտությունների ակադեմիայի կողմից առաջադրված Միշել Մայորը և նրա գիտական խմբի անդամները ակնառու ներդրումներ են կատարել մոլորակային համակարգերի և նրանց կենտրոնական աստղերի հետազոտման բնագավառում: Չնայած հայտնաբերված արդեն մեծ թվով արտաարեգակնային մոլորակներին, մոլորակային համակարգերի առաջացումն առայժմ բավարար չափով պարզաբանված չէ: Այս համակարգերի զարմանալի բազմազանությունը լուրջ խնդիրներ է առաջադրում: Վերջին տասը տարիների ընթացքում Մայորը և իր միջազգային գիտական խումբը, ներառյալ Կանարյան կղզիների աստղաֆիզիկայի ինստիտուտի աշխատակից Գարիկ Իսրայելյանին (Garik Israelian) և Պորտոյի համալսարանի աստղաֆիզիկայի կենտրոն աշխատակից Նունո Սանտոսին (Nuno Santos), բնութագրել են արտաարեգակնային մոլորակներ ունեցող աստղերի ֆիզիկական և քիմիական հատկությունները: Մոլորակներ ունեցող աստղերի սպեկտրների փոքր անոմալիաները նպաստում են մոլորակների առաջացման մեխանիզմների բազմազանության վերաբերյալ մեր պատկերացումների զարգացմանը: Այդ խմբի կողմից ստացված արդյունքները մեծ ազդեցություն թողեցին մոլորակների առաջացման մոդելների մշակման վրա:

Viktor Hambartsumian International Prize 2010 goes to famous Swiss astrophysicist Prof. Michel Mayor and two of his team member.
Viktor Hambartsumian International Prize has been established by the President of Armenia in 2009 and at present is one of the important awards in astronomy/astrophysics and related sciences. It is being awarded to outstanding scientists from any country and nationality having significant contribution in science. The Prize totals USD 500,000 and will be awarded once every two years, starting with 2010.
The deadline for nominations was March 18, and the International Steering Committee chaired by the President of the Armenian National Academy of Sciences Prof. Radik Martirosyan received nominations from national academies of sciences, universities, observatories, and Nobel Prize winners for 14 outstanding scientists and teams from different countries. After a thorough study of the nominated works, as well as independent referees’ reports, the Committee had several discussions and finally Prof. Michel Mayor and his team nominated by the Swiss Academy of Sciences were selected as winners.
Michel Mayor, professor at the Geneva University, is the co-discoverer of the first extrasolar planet orbiting a solar-type star. He is the principal investigator of an important survey carried in the southern hemisphere to search and characterize exoplanets. Still going on at La Silla Observatory (ESO, Chile) this survey has allowed the discovery of several planets with mass as small as a few Earth masses.
Michel Mayor and his team members, nominated by the Swiss Academy of Sciences, have done outstanding contributions in the domain of planetary systems and their host stars. Despite the large number of discovered extrasolar planets, the formation of planetary systems is still far to be understood. The amazing diversity of these systems is challenging. On the last ten years, Mayor and his international team including members of the Astrophysical Institute of Canary Islands, IAC, (Garik Israelian) and Centro de Astrofísica da Universidade do Porto, CAUP, (Nuno Santos), have characterized the physical and chemical properties of stars with extrasolar planets. Small anomalies of spectra of stars hosting planets contribute to our understanding of the complexity of planetary formation mechanisms. The results obtained by that team had a strong impact on planet formation models.