«Կալիֆորնիա Կուրիեր». Հարցեր Էրդողանին ԵԽԽՎ-ում
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն անցյալ ամիս ամոթալի մի ելույթ ունեցավ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ)։
Մեվլութ Չավուշօղլուն, ով հանդես էր գալիս ավելի շուտ որպես Թուրքիայի լոբբիստ, քան ԵԽԽՎ-ի նախագահ, շռայլ գովեստի խոսքերից հետո Էրդողանին հրավիրեց ամբիոն։ Չավուշօղլուն, իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (AKP) հիմնադիր անդամ է, ինչպես նաև Թուրքիայի խորհրդարանի անդամ։
Իր երկար ելույթում, վարչապետն անամոթաբար Եվրոպայի խորհրդարանականների համար ժողովրդավարության և ազատության դասեր տվեց։ Հաշվի առնելով իր երկրի՝ մարդու իրավունքների ոլորտում տխուր պատկերը՝ Էրդողանը չպետք է բարձրացներ նման հարցեր։ Հայտարարելով, որ Թուրքիայի անդամակցությունը «կենսական է Եվրոպական միության» համար, նա բնութագրեց որպես «հիմարներ» այն անձանց, ովքեր դեմ են Թուրքիայի՝ ԵՄ անդամակցությանը` «պոպուլիստական և շինծու պատճառներով»։
Հանդես գալով իր կառավարության ձեռքբերումների մասին մի շարք կասկածելի և ուռճացված հայտարարություններով՝ Էրդողանը հավաստիացրեց, որ «Թուրքիան իրականացրել է պատմական բարեփոխումներ, հատկապես ժողովրդավարացման ոլորտում.... Կառավարությունը նաև աշխատանքներ է տարել ազատության սահմանափակումները վերացնելու ուղղությամբ։ Վերջին տասնամյակում ժողովրդավարությունն ամրապնդվել է, և շատ հարցեր, որոնք տասնամյակ առաջ փակ էին քննարկման համար, այժմ քննարկվում են ազատ։ Խոշտանգումների նկատմամբ հանդուրժողականությունը զրոյական է, իսկ ազատ արտահայտվելու խոչընդոտները վերացվել են։ Ոմանք կպնդեն, որ ազատ արտահայտվելու սահմանափակումները գույություն ունեն, սակայն դա չի համապատասխանում իրականությանը.... Մամուլն ազատ է, և ազատորեն քննադատում է բոլորին.... Թուրքիայում, 26 լրագրող կալանավորվել կամ ձերբակալվել են հանցագործ լինելու պատճառով, և ոչ թե որ լրագրող են»։ Այս անհավանական խոսքերը արտասանվեցին վարչապետի կողմից, մի մարդ, որ մի րոպե իսկ չհապաղեց դատի տալու այն թերթերին, որոնք իր ծաղրանկարն էին հրապարակել։
Երբ Էրդողանն ավարտեց իր ելույթը, Չավուշօղլուն փրկեց նրան ծանր կացությունից՝ թույլ տալով խորհրդարանական անդամների միայն մի քանիսին ուղղել 30 վայրկյան տևողությամբ իրենց հարցերը։
Էրդողանը դժգոհեց, երբ շվեյցարացի խորհրդարանական Անդրեաս Գրոսը հիշեցրեց նրան «Թուրքիայի պատմության մութ կողմը»՝ հարցնելով նրան, թե ինչո՞ւ էր Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Օրհան Փամուքը հետապնդվում խոսքի ազատության իրավունքն իրականացնելու համար։
Ի պատասխան խորհրդարանական Անն Բրասուրի՝ (Լյուքսեմբուրգ) Թուրքիայում գրաքննության մասին հարցին, վարչապետ Էրդողանը հայտարարեց, որ թուրքական «դատարաններն անկախ են և իրավունք ունեն իրականացնել հետաքննությունն ըստ իրենց հայեցողության»։
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը հարցրեց Էրդողանին, թե ո՞րն էր Հայաստանի և Թուրքիայի արձանագրությունների ստորագրման նպատակը, եթե Թուրքիան չի պատրաստվում բացել Հայաստանի հետ սահմանը, քանի դեռ չի լուծվել Արցախի հակամարտությունը:
Վարչապետը պատասխանեց, որ Թուրքիան չի կարող թույլ տալ Հայաստանին «ապօրինաբար խլել ադրբեջանցիներից իրենց իրավունքները» և իսկապես Հայաստանի հետ սահմանը փակ կպահի, քանի դեռ Ղարաբաղի հարցը չի լուծվել: Ապա, Էրդողանը հանդես եկավ մի շարք արտառոց հայտարարություններով։ Նա անզգուշորեն հիշեցրեց իր եվրոպական լսարանին Թուրքիայի կողմից 1915 թվակականի Ցեղասպանության ժամանակ հայերի տեղահանման մասին՝ նշելով, որ թեև Թուրքիան կարող է, բայց չի տեղահանում փաստաթուղթ չունեցող 40,000 հայաստանցի աշխատողներին։ Նա նաև իր դժգոհությունը հայտնեց, որ Հայաստանը բավականաչափ ճնշում չի գործադրում իր Սփյուռքի վրա։ Վարչապետը հավանաբար մոռացել է, որ Եվրոպայում ապօրինի ապրող միլիոնավոր թուրքեր կարող են նույնպես արտաքսվել։ Էրդողանը զգուշորեն խուսափեց Կարսում «հայ-թուրքական բարեկամության հուշարձանը» քանդելու իր անձնական հրամանի մասին Ռուստամյանի հարցին պատասխանելուց։
ԵԽԽՎ-ի նիստի առավել ամոթալի մասը Էրդողանի կոպիտ պատասխանն էր ֆրանսիացի խորհրդարանական Մուրիել Մարլանդ-Միլիթելոյի՝ Թուրիքայում կրոնական փոքրամասնությունների պաշտպանության մասին հարցին։ Էրդողանը վիրավորեց տիկնոջը՝ նշելով, որ թուրքերենում տգետ մարդը բնութագրվում է որպես ինչ-որ մեկը Ֆրանսիայից, որտեղից էլ և նա էր։ Նա հրավիրեց տիկնոջը Թուրքիա, որտեղ վերջինս կարող էր պատկերացում կազմել իր երկրի մասին։ Ի տխրություն Էրդողանի, պարզվեց, որ Մարլանդ-Միլիթելոն շատ ավելին գիտի Թուրքիայի փոքրամասությունների մասին, քան հենց ինքը վարչապետը։ Մարլանդ-Մլիթելոն հերթական մամլո ասուլիսի ժամանակ բացահայտեց, որ ինքը սերում է հայ ընտանիքից, որը փախել էր Թուրքիայից Ցեղասպանության ժամանակ։ Էրդողանը նաև կեղծորեն հայտարարեց, որ Աղթամար կղզում գտնվող հայկական Սուրբ Խաչ եկեղեցին «այժմ բաց է պաշտամունքի համար»։ Փաստն այն է, որ Թուրքիայի կառավարությունը եկեղեցին դարձրել էր պետական թանգարան՝ թույլ տալով, որ այնտեղ սուրբ պատարագ մատուցվի միայն մեկ անգամ։
ԵԽԽՎ-ի մեկ այլ անդամ՝ Նաիրա Զոհրաբյանը, որին Չավուշօղլուն թույլ չտվեց ուղղել իր հարցը, նիստից հետո բռնացրեց Էրդողանին միջացքում և, մի կողմ հրելով թիկնապահներին, նրան հանձնեց Ցեղասպանության ժամանակ սպանված հայ մանուկների լուսանկարների ալբոմը։
Մինչ վարչապետը կարող է հեշտությամբ տպավորել իր երկրի բարեպաշտ հետևորդներին, նա լիովին ամոթալի դրության մեջ դրեց իրեն Ստրասբուրգում ԵԽԽՎ-ում իր ելույթով։ Հաշվի առնելով նրա ամպագորգոռ թյուր հայտարարությունները, կարելի է հուսալ, որ Էրդողանը ավելի հաճախ ելույթ կունենա եվրոպական լսարանի առաջ, որով կօգնի համոզել նրանց, որ Թուրքիան չի պատկանում Եվրոպային։

Council of Europe not deceived by Erdogan’s double-talk
Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan made an embarrassing appearance before the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) last month.
Erdogan was invited to the podium after lavish praise by Mevlut Cavusoglu, who was acting more like a Turkish lobbyist than President of PACE. Cavusoglu is a founding member of the ruling AKP party and member of the Turkish Parliament.
In his lengthy speech, the Prime Minister shamelessly lectured European Parliamentarians about democracy and freedom. Given his country’s dismal human rights record, Erdogan should have not raised such issues! Claiming that Turkey’s accession was "vital to the European Union," he described as "foolish" those who opposed Turkey’s EU membership "for populist or artificial reasons."
Making a series of dubious and inflated claims about his government’s accomplishments, Erdogan asserted that: "Turkey has achieved historic reforms, especially in the area of democratization…. The government has also worked to lift restrictions on freedom. Freedoms have been strengthened in the last decade, and many issues are now discussed freely that could not have been discussed a decade ago. There is zero tolerance of torture, and barriers to freedom of expression have been removed. Some have alleged that there are restrictions on freedom of expression, but this is wrong…. The press is free, and freely criticizes anyone and everyone…. In Turkey, 26 journalists have been detained or arrested, because they are criminals, not because they are journalists." These incredible words are uttered by a Prime Minister who does not hesitate to sue newspapers simply for publishing a cartoon likeness of him!
When Erdogan finished his speech, Cavusoglu shielded him from further embarrassment by allowing only a handful of Parliamentarians to ask 30-second questions.
Erdogan was displeased when Swiss Parliamentarian Andreas Gross reminded him about  "the dark side of Turkish history," asking him why Nobel Laureate Orhan Pamuk was being persecuted for exercising his right to free speech.
In response to Parliamentarian Anne Brasseur’s (Luxembourg) question about censorship in Turkey, Erdogan claimed that the Turkish "judiciary is independent and is entitled to conduct its investigations as it saw fit."
Armen Rustamyan, Chairman of the Armenian Parliament’s Foreign Relations Committee, asked Erdogan what was the point of signing the Armenia-Turkey Protocols, if Turkey is not going to open its border with Armenia until the Karabagh (Artsakh) conflict is resolved?
The Prime Minister responded that Turkey could not let Armenia "usurp the rights of Azerbaijan" and would indeed keep the border closed until the Karabagh issue is resolved. Erdogan then made a series of outlandish statements. He inadvertently reminded his European audience of the Turkish deportations of Armenians during the 1915 genocide by stating that even though Turkey could, it would not deport the 40,000 undocumented Armenian workers! He also complained that Armenia is not sufficiently pressuring its Diaspora. The Prime Minister seems to have forgotten that millions of Turks living illegally in Europe could also be deported! Erdogan carefully avoided responding to Rustamyan’s question about his personal order to dismantle the "Armenian-Turkish Friendship Statue" in Kars!
The most embarrassing part of the PACE meeting was Erdogan’s rude answer to French Parliamentarian Muriel Marland-Militello who asked about the protection of religious minorities in Turkey. Erdogan insulted the lady by point out that in the Turkish language an ignorant person is described as someone from France, which she clearly happens to be! He invited her to Turkey, so she could learn about his country. To Erdogan’s chagrin, Marland-Militello turned out to know much more about Turkey’s minorities than the Prime Minister himself. As she disclosed during a subsequent press conference, Marland-Militello is a descendant of an Armenian family that had escaped from Turkey during the genocide! Erdogan also falsely claimed that the Armenian Holy Cross Church on Akhtamar Island is "now open for worship." The fact is that the Turkish government converted the church into a state museum, allowing Divine Liturgy to be performed there only once.
Another member of PACE, Naira Zohrabyan, having been blocked by Cavusoglu from asking a question, chased Erdogan down the corridor after the session and pushed her way past his bodyguards to hand him a photo album of murdered Armenian children during the genocide.
While the Prime Minister may easily impress his devout followers at home, he completely embarrassed himself during his appearance at PACE in Strasbourg. In view of his blatantly deceptive statements, one would hope that Erdogan would appear more frequently in front of European audiences so he could help convince them that Turkey does not belong in Europe!