Փոխանակաման ծրագիր խուլ երիտասարդների համար
Հուլիսի 5-ից 13-ը Ծաղկաձորում ընթանում է «Բավական տարբեր են թվում» երիտասարդական փոխանակաման ծրագիրը, որին մասնակցում են 15 խուլ, 15 լսող երիտասարադներ Գերմանիայից, Ֆրանսիայից, Բելառուսից և Հայաստանից 9 հոգանոց թիմերը: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեց ծրագրի հեղինակ Աննա Սարգսյանը:
Նա նշեց, որ ծրագրի նպատակն է ապացուցել, որ լեզուն չպետք է խոչընդոտ լինի շփման համար. «Այս հանդիպումը լսողներին հնարավորություն կտա փորձի փոխանակման միջոցով առավել լավ ճանաչել մի խմբի, որի հետ հաղորդակցումն առօրյա կյանքում քիչ է: Կարևոր է, որ լսող մարդիկ փոխեն իրենց կարծիքը չլսողների մասին` նրանց համարելով ոչ թե հաշմանդամություն ունեցողներ, այլ սոցիալ լեզվական փոքրամասնություն կազմող խումբ»:
Նա հատկապես ընդգծեց, որ երիտասարադական փոխանակման ծրագրերում հավասար մասնակցությունը խուլ երիտասարդներին նաև հնարավորություն կտա արժևորել իրենց դերը հասարակության մեջ:
«Այս ծրագիրը կարևոր էր, քանի որ հայ խուլերը ցանկանում են պարզել, թե ասենք արտասահմանցի խուլերը ինչ խնդիրներ ունեն հասարակության մեջ, ինչպես են շփվում և, ի վերջո, ինչ մակարդակի վրա է ժեստերի լեզուն օրինակ Ֆրանսիայում»,- մանրամասնեց Ա. Սարգսյանը:
Ծրագրի մասնակիցները, հեղինակի խոսքերով, առաջին օրերին ժամանակի խնդիր ունեին, քանի որ տասը լեզվով խոսող մասակիցները պետք է հասկանային միմյանց, սակայն ըստ նրա, եթե կա ցանկություն, երկկողմանի հետաքրքրություն, ապա շփման եզրեր հայտնվում են:
Խոսելով Հայաստանում առկա խնդիրների մասին, որոնց ամեն օր առնչվում են խուլերը, ասուլիսին ներկա հայկական թիմի խուլ մասնակիցներից Մարիա Պետրոսյանը նշեց, որ իրենց համար առաջնային խնդիր է զբաղվածության խնդիրը. «Խուլերի մեծամասնությունը գործազուրկ է: Գործատուներն առանց իմանալու մեր կարողությունները, մեզ աշխատանիքի չեն ընդունում, թող ընդունեն աշխատանքի և երբ դժգոհ կլինեն մեզանից, այդ ժամանակ արդարացված է, որ ասենք աշխատանքից ազատեն»:
Հաջորդ խնդիրը, որի մասին խոսեց խուլ հյուրը, դա հեռուստատեսային հաղորդումներում իրենց համար հասանաելի լեզվի բացակայությունն է: Նա ասաց, որ շատ հաճախ իրենց ասում են, թե վազող տողը բավական է, սակայն Մ. Պետրոսյանի խոսքերով, դա բնավ բավական չէ լիրաժեք ինֆորմացիա ստանալու համար:

Программа для молодежи с проблемами слуха стартовала в Цахкадзоре
С 5-го по 13-ое июля в Цахкадзоре проводится молодежная программа, в которой участвуют 9 команд из Германии, Франции, Беларуси и Армении, сообщила в ходе встречи с журналистами автор проекта Анна Саркисян. По ее словам в каждую из команд включены 15 глухих молодых людей и 15 – с нормальным слухом.
Как отметила А.Саркисян, цель программы заключается в том, чтобы доказать, что язык не должен препятствовать общению. «Эта встреча предоставит возможность слушателям посредством обмена опытом максимально хорошо узнать группу, общение с которой не столь часто в повседневной жизни. Важно, чтобы люди с нормальным слухом изменили свое мнение о глухих, считали их не инвалидами, а составляющей социальное языковое меньшинство группой», - отметила она.
По словам автора программы, вначале возникала языковая проблема, поскольку участники говорили на разных языках и должны были понимать, о чем идет речь, однако, учитывая желание и двусторонний интерес, были найдены точки соприкосновения
Говоря о существующих в Армении проблемах, с которыми ежедневно сталкиваются глухие, участница программы Мария Петросян сообщила, что это в первую очередь вопрос занятости. «Большинство глухих – безработные. Работодатели, не зная наши возможности и умения, сразу отказываются брать нас на работу», - отметила она. По ее мнению, следует вначале оценить профессиональные качества, а затем лишь отказываться от сотрудника.
Кроме того, в эфире телекомпаний отсутствует доступный для глухих язык. Как отметила М.Петросян, часто говорят о том, что достаточно бегущей строки, однако, для получения полноценной информации этого недостаточно.