ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և ռոք-երգիչ Սերժ Թանկյանը հանդիպել են
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն երեկ մասնակցել է մայրաքաղաքի Աջափնյակ համայնքում գտնվող Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի պաշտոնական բացման արարողությանը:
Հանրապետության ղեկավարը շրջել է նորաստեղծ կենտրոնում, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին:
Սերժ Սարգսյանն իր ողջույնի խոսքում նշել է, որ ստեղծարար տեխնոլոգիաների այսպիսի կենտրոնի բացումը Հայաստանի համար ունի ռազմավարական նշանակություն: Հանրապետության ղեկավարի խոսքով, հայ երիտասարդների մտավոր ունակությունների բացահայտումը և դրա հետևանքով մրցունակության բարձրացումը մեր երկրի կարևորագույն խնդիրներից է:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը բնական քիչ պաշարներ ունի և պետք է նախ՝ շատ զգուշորեն և խնայողաբար վերաբերվել այդ պաշարներին և երկրորդ՝ կարողանալ մտավոր ծառայություններ մատուցել և՛ մեր հասարակությանը, և՛ տարածաշրջանին, և՛ աշխարհին, ինչն անհնար է առանց այսպիսի կենտրոնների գործունեության: Հանրապետության ղեկավարը նշել է, որ ոգևորված է կենտրոնի բացմամբ և վստահություն է հայտնել, որ ծրագիրն ունենալու է շատ կոնկրետ արդյունքներ և նշանակություն Հայաստանի համար:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ տեր և տիկին Սիմոնյանների աշխատանքը ոչ միայն շնորհակալության, այլ նաև խրախուսանքի է արժանի, որովհետև բացի իր կիրառական նշանակությունից այն նաև շատ լավ օրինակ է բոլոր նրանց համար, ովքեր մեծ ջանքերի շնորհիվ կարողացել են հաջողությունների հասնել իրենց ոլորտում և հիմա ժամանակն է, որ իրենց հաջողություններից մի փոքրիկ մասնիկ փորձեն կիսել հայրենիքի հետ:
Թումո կենտրոնում Հանրապետության ղեկավարը հանդիպել է նաև ամերիկահայ ռոք երաժիշտ և երգահան, աշխարհահռչակ “System of a Down” խմբի մեներգիչ Սերժ Թանկյանի հետ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Սերժ Թանկյանը խոսել են երգչի ստեղծագործական և հասարակական գործունեության մասին: Ամերիկահայ ռոք երաժիշտը վստահեցրել է, որ շարունակելու է Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված իր ջանքերը: Երգիչը նաև հույս է հայտնել, որ մոտ ապագայում Հայաստանում կկայանա “System of a Down” խմբի համերգը:
Հանրապետության ղեկավարը Սերժ Թանկյանին մաղթել է ստեղծագործական հետագա հաջողություններ և շնորհակալություն հայտնել նրա հայանպաստ գործունեության համար:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել նաև Թումո կենտրոնի բացման առթիվ կազմակերպված համերգին: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի մամլո գրասենյակից:

Президент Армении встретился с Сержем Танкяном в центре ТУМО
Президент Армении Серж Саргсян накануне принял участие в официальной церемонии открытия Центра креативных технологий ТУМО в административном округе столицы Ачапняк. Глава государства побывал в центре, ознакомился с созданными условиями.
Как сообщили в пресс-службе президента Армении, в своей приветственной речи С.Саргсян отметил, что открытие такого центра креативных технологий имеет для Армении стратегическое значение. По словам главы государства, выявление умственных способностей армянской молодежи и повышение вследствие этого конкурентоспособности являются одной из важнейших задач нашей страны.
Президент С.Саргсян отметил, что у Армении мало природных ресурсов и нужно, во-первых, очень осторожно и бережно относиться к этим ресурсам, и, во-вторых, уметь предоставлять интеллектуальные услуги и нашему обществу, и региону, и миру, что невозможно без деятельности таких центров. Глава государства отметил, что воодушевлен открытием центра и выразил уверенность, что программа будет иметь конкретные результаты и значение для Армении.
Как подчеркнул С.Саргсян, работа супругов Симонян достойна не только благодарности, но и поощрения, поскольку помимо своего прикладного значения, она является также очень хорошим значением для тех, кто благодаря большим усилиям смог достичь успехов в сфере своей деятельности, и сейчас время попытаться поделиться с родиной маленькой частицей своих успехов.
В Центре креативных технологий ТУМО глава государства встретился также с Американским рок-музыкантом армянского происхождения, солистом всемирно известной группы «System of a Down» Сержем Танкяном.
Президент С.Саргсян и Серж Танкян поговорили о творческой и общественной работе певца. Американский рок-музыкант армянского происхождения заверил, что продолжит свои усилия по признанию Геноцида армян. Певец также выразил надежду, что в ближайшее время в Армении состоится концерт группы «System of a Down».
Глава государства пожелал Сержу Танкяну дальнейших творческих успехов и выразил благодарность за благоприятную для армян деятельность.