Այսօր հաշմանդամների միջազգային օրվան նվիրված համերգ տեղի կունենա
Դեկտեմբերի 3-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կկազմակերպվի հաշմանդամություն ունեցող անձանց միջազգային օրվան նվիրված «Լույս անսահման…» խորագրով համերգ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ մշակույթի նախարարության լրատվական բաժնից:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, նախագծին աջակցում են աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը, «Փյունիկ» համահայկական հիմնադրամը, ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը:
Համերգին Ալ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենան դաշնակահար Լևոն Կարապետյանը, տենոր Ալեքսանդր Ժույկովը, «Փարոս» կամերային երգչախումբը: Համերգային ծրագրում ներառված է նաև կոմպոզիտոր Սիմոն Հովհաննիսյանի ստեղծագործությունը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, համերգի մուտքն ազատ է:
1992 թ. ՄԱԿ-ը դեկտեմբերի 3-ը հռչակել է հաշմանդամություն ունեցող անձանց միջազգային օր: Հայաստանի Հանրապետությունը հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների կոնվենցիային միացել է 2006 թ. դեկտեմբերին:

3 декабря отмечается Международный день инвалидов
В 1992 году Генеральная Ассамблея ООН провозгласила 3 декабря Международным днем инвалидов (International Day of Persons with Disabilities). Об этом сообщает «Календарь событий».
Этот день был провозглашен в конце Десятилетия инвалидов Организации Объединенных Наций (1983-1992). Указанное десятилетие было периодом повышения информированности и принятия мер в целях улучшения положения инвалидов и обеспечения для них равных возможностей.
Позднее Генеральная Ассамблея ООН призвала государства-члены ООН проводить мероприятия в ознаменование Дня, имея в виду дальнейшую интеграцию в жизнь общества лиц с инвалидностью.
Отмечается также, что проведение 3 декабря Международного дня инвалидов направлено на привлечение внимания к проблемам инвалидов, защиту их достоинства, прав и благополучия, на привлечение внимания общества на преимущества, которые оно получает от участия инвалидов в политической, социальной, экономической и культурной жизни.
Цели, ради которых этот день был провозглашен, – полное и равное соблюдение прав человека и участие инвалидов в жизни общества. Эти цели были поставлены во Всемирной программе действий в отношении инвалидов, принятой Генеральной Ассамблеей в 1982 году.