Նախատեսված է մինչև տարեվերջ նախագահների մակարդակով հանդիպում կազմակերպել
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովը հայտարարել է, որ մինչև տարեվերջ, նախատեսվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների մակարդակով հանդիպում կազմակերպել: Այս մասին հաղորդում է «ԱՊԱ» լրատվական գործակալությունը:
Վերջինս նշել է, որ այդ թեմայով քննարկումներ են ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, ով տվել է իր համաձայնությունը՝ հանդիպելու Հայաստանի նախագահի հետ:
Ի. Պոպովը նշել է, որ Հայաստանի նախագահի հետ հանդիպումից հետո հանդես կգան հայտարարությամբ՝ հույս հայտնելով, որ հնարավոր կլինի նախագահների մակարդակով հանդիպում կազմակերպել:

Meeting of Armenian and Azerbaijani presidents planned by end of year
The Russian Co-chair of the OSCE Minsk Group Igor Popov said that it is planned to hold a meeting of the presidents of Armenia and Azerbaijan by the end of the year, according to the APA news agency.
In his words, the organization of a regular meeting of the heads of the two conflicting countries was discussed at today’s meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev.
“Holding a summit was among the issues we discussed today. The Azerbaijani president consented in principle. We will now travel to Armenia. After talks with President Sargsyan, we will release a statement of co-chairs, in which the positions of both presidents will be set out. Nevertheless, we hope a summit will be held by the end of this year,” Igor Popov said.