Գալուստ Սահակյան. Ես հո՞ Սասունցի Դավիթը չեմ
Գալուստ Սահակյանն այսօր թեև եկել է աշխատանքի, սակայն չի մասնակցել ԱԺ արտահերթ նիստին: ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ, պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞ւ չի մասնակցել, Սահակյանն ասաց, որ դա իր իրավունքն է:
«Գիտեք, դրական էինք դրամադրված, որ արտահերթ նիստը լինի, բայց իրենց քննարկումներում խոսքը վերաբերում էր օրինագծի ժամկետներին, բայց հետագայում պարզ դարձավ, որ մարդիկ ցանկանում էին բովանդակային փոփոխություններ իրականացնել»,- ասաց նա և ավելացրեց, որ տասը տարի է` այս հարցը քննարկվում է:
«Գտանք, որ քննարկման նոր փուլ պիտի անցներ և մենք նախկինում ասել էինք մեր տեսակետը, իսկ քննարկումից նոր արդյունք չէր գրանցվելու»,- ասաց ՀՀԿ պատգամավորը:
Գ. Սահակյանը նշեց, որ իրենց խմբակցությունում քննարկվել էր հարցը, կրկնեց ևս մեկ անգամ, որ իրենք կողմ էին քննարկել միայն ժամկետներին վերաբերող հարցերը, սակայն. «Երբ տեսանք, որ սրա հետևում թաքնված է բովանդակային քննարկումը, որը ոչ մի բան չի տալու, հետևաբար նման որոշում կայացրինք»,- ասաց նա և հավելեց, թե պատգամավորների հիմնական մասը չէր ցանկանում մասնակցել նիստին:
«Չենք խուսափել մասնակցել, ընդամենը բովանդակային քննարկման կարիք չկար»,- ասաց Գ. Սահակյանը:
Հարցին, թե ինչպե՞ս պատահեց, որ ՀՀԿ բոլոր պատգամավորները միանձնյա որոշում կայացրեցին և չներկայացան կամ միևնույն կարծիքն ունեցան, Գ. Սահակյանն ասաց. «Ես հո Սասունցի Դավիթը չեմ, որ ասեմ ու անեն: Քննարկեցինք և եկանք այս որոշման»:

G. Sahakian explains reason for Republicans’ nonparticipation in session
Representative of the Republican Party of Armenia (HHK) Galust Sahakian said their faction took a decision not to participate the parliament’s special session on the issue of the compulsory accumulative pension system’s introduction as it became known that the session’s initiators want to make changes in the draft law’s contents.
“The draft has been discussed for ten years. When we saw that discussions on the law’s content are planned, we took such a decision,’ Sahakian said.
“We don’t avoid participation. But there is no necessity to hold discussion of the content,” he noted.
The Armenian parliament’s special session to discuss the postponement of compulsory accumulative pension system’s introduction until 2015 did not take place today because the faction of the ruling HHK refused to attend the session.