Ահարոն Ադիբեկյան. Երկրաշարժից 25 տարի անց 3000 ընտանիք բնակարանի խնդիր ունի
Երկրաշարժից 25 տարի անց էլ աղետի գոտում բնակվող մոտ 3000 ընտանիք բնակարանի խնդիր ունի: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով 1988թ. դեկտեմբերի 7-ի երկրաշարժին, ասաց սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ հարցերը, ինչպես նաև գործարանների վերաբացման հարցը պետք է լուծվեր դեռ ՀՀ երկրրոդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի օրոք, ինչը, սակայն չարվեց և գործազրկությունը մեզ համար դարձավ խրոնիկ հիվանդություն:
«Տեսնում ենք, որ տատիկ-պապիկները դոմիկներում են ապրում, բայց քանի որ բողոք չկա, ուրեմն պրոբլեմ էլ չկա»,-ասաց նա:
Սոցիոլոգը նաև նշեց, որ հիմնական խնդիրը լուծված է` ավերակները հանված են և փորձում են վթարային շենքերը վերականգնել, թեև «այնտեղ ճեղքվածք է անցնում Լեննական-Սպիտակի գծով և դա միշտ կրկնվելու վտանգ ունի»:

25 years have passed since the Spitak earthquake, but 3,000 families in the earthquake zone still have housing problems, sociologist Aharon Adibekian said at a meeting with reporters today, when speaking about the devastating earthquake of December 7, 1988.
In his words, this problem as well as the problem of restoration and operation of industrial enterprises should have been solved under the second Armenian President Robert Kocharian, which was not done and unemployment has become a chronic illness.
“There are still elderly who live in temporary shelters in the earthquake zone, but no complaints are voiced, which means there is no problem,” Adibekian noted.
In his words, the main problem has been solved: ruins were removed and attempts are made to reconstruct accident-prone buildings, although ‘there is a deep break across Leninakan-Spitak highway and a danger that the earthquake may recur’.