«Դավութօղլուն ճիշտ կանի Երևանում այցելի Ցեղասպանության հուշահամալիր»
«Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության նիստին մասնակցելու նպատակով Երևան այցելելուց առաջ Թուրքիայի արտգործնախարարը տարածաշրջանում հնարավոր դրական զարգացումներին միայն վնաս հասցնող, սադրիչ հայտարարությունների փոխարեն ճիշտ կանի օգտագործի պատեհ առիթը և Երևանում այցելի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր` լռությամբ հարգանքի տուրք մատուցելու ցեղասպանության զոհերի հիշատակին»,- այս մասին, ի պատասխան «Արմենպրես» գործակալության հարցին, թե ինչպե՞ս կմեկնաբանի Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի` վերջերս կատարած հայտարարությունները տարածաշրջանային խնդիրների վերաբերյալ, ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ փոխնախարարը նաև ասել է, որ Թուրքիան կարող է նպաստել Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը` առանց որևէ նախապայմանի վավերացնելով և կյանքի կոչելով 2009թ. Ցյուրիխում ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրությունները:
«Եթե Թուրքիան ձգտում է էլ ավելի արագացնել տարածաշրջանի երկրների միջև քաղաքակիրթ հարաբերությունների հաստատման գործընթացը, ապա նա պետք է ճանաչի Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված հայոց ցեղասպանությունը և բացի իր կողմից փակված հայ-թուրքական սահմանը»,- ասել է Շավարշ Քոչարյանը:

“Instead of making provocative statements damaging the possible positive developments in the region ahead of the visit to Yerevan for participation in the BSEC meeting, it would be better to take the opportunity to visit the Memorial the Armenian Genocide Victims in Yerevan and pay tribute to the memory of the Genocide victims by observing a minute of silence,” Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Kocharian said when commenting on the Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu’s recent statements concerning regional problems.
In response to a question of the Armenpress news agency, S. Kocharian said that Turkey can contribute to the normalization of relations with Armenia by ratifying and implementing without preconditions the Armenian-Turkish protocols signed in Zurich in 2009.
“If Turkey seeks to speed up the process of establishing civilized relations between regional countries, it should recognize the Armenian Genocide committed in the Ottoman Turkey and open the Armenian-Turkish border it closed,” Shavarsh Kocharian said.