Էդվարդ Նալդանդյանն ընդունել է Սերբիայի ԱԳՆ Իվան Մրկիչին
Այսօր արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է պաշտոնական այցելությամբ Երևանում գտնվող Սերբիայի արտգործնախարար Իվան Մրկիչին։ Այս մասին տեղեկանում ենք ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Ողջունելով հյուրին` նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ հայ և սերբ ժողովուրդների միջև դարավոր բարեկամությունը, որն արտահայտվել է փոխադարձ աջակցության բազմաթիվ դրսևորումներով լավ հիմք են ծառայում միջպետական փոխգործակցության խթանման համար։
Շնորհակալություն հայտնելով Հայաստան այցելության հրավերի և ջերմ ընդունելության համար, նախարար Մրկիչը ասել է, որ շատ ուրախ է այցելել Երևան, որի հիմնական նպատակն է նոր մակարդակի բարձրացնել բոլոր հնարավոր ոլորտներում երկու երկրների միջև համագործակցությունը։
Հանդիպման օրակարգում են եղել այս տարվա ընթացքում Սերբիայի Նախագահի Հայաստան կատարելիք այցի նախապատրաստական աշխատանքները, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության սերտացման, առևտրատնտեսական կապերի աշխուժացման, միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի գործունեության ակտիվացման, ապակենտրոնացված փոխգործակցությանն առնչվող հարցերը։
2015 թ. Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունում Սերբիայի նախագահության համատեքստում քննարկվել են կազմակերպության առջև ծառացած խնդիրները։
Սերբիայի արտգործնախարարը ներկայացրել է Կոսովոյի հետ բանակցությունների ընթացքը՝ այս համատեքստում բարձր գնահատելով Հայաստանի հավասարակշռված դիրքորոշումը։
Նախարար Նալբանդյանը ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և միջազգային հանրության համատեղ ջանքերը: Նախարար Մրկիչը վերահաստատել է Մինսկի խմբի համանախագահության գործունեության աջակցությունը։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել միջազգային և տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ։
Հանդիպումից հետո արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանը և Իվան Մրկիչը ստորագրել են Հայաստանի և Սերբիայի միջև կրկնակի հարկումից խուսափելու մասին համաձայնագիրը։

Главы МИД Армении и Сербии обсудили перспективы сотрудничества
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял сегодня главу МИД Сербии Ивана Мркича, находящегося в Армении с официальным визитом. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Приветствуя гостя, министр Налбандян отметил, что вековая дружба между армянским и сербским народами, которая проявлялась в различных формах взаимной поддержки, является хорошей основой для стимулирования межгосударственного взаимодействия.
Поблагодарив за приглашение посетить Армению и теплый прием, глава МИД Сербии заявил, что основная цель визита – поднять на новый уровень сотрудничество между двумя государствами во всех возможных сферах.
В ходе встречи стороны обсудили подготовительные работы к визиту президента Сербии в Армению в течение этого года, вопросы расширения договорно-правового поля, сближения сотрудничества в рамках международных отношений, активизации торгово-экономических связей, интенсификации деятельности групп межпарламентской дружбы, децентрализованного сотрудничества.
В контексте председательства Сербии в ОБСЕ в 2015 году были обсуждены вставшие перед организацией проблемы. Глава МИД Сербии представил ход переговоров с Косово, высоко оценив сбалансированную позицию Армении в данном вопросе.
Министр Э.Налбандян представил усилия Армении и международного сообщества в направлении урегулирования карабахского конфликта. Иван Мркич вновь заявил о поддержке Сербии деятельности Минской группе ОБСЕ.
Собеседники обменялись мнениями вокруг региональных и международных проблем.
По итогам встречи Эдвард Налбандянг и Иван Мркич подписали соглашение об устранении двойного налогообложения между Арменией и Сербией.