Ղրիմը կա ու միշտ լինելու է Ուկրաինայի կազմում. Դեսպան
Ղրիմը կա ու միշտ լինելու է Ուկրաինայի կազմում: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարեց Հայաստանում Ուկրաինայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Կուխտան՝ ընդգծելով, որ Ուկրաինայի դիրքորոշումը Ղրիմի հարցում անփոփոխ է:
«Այդ մասին նաև օրեր առաջ հայտարարել է Ուկրաինայի նորընտիր նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն: Ես չգիտեմ, թե ինչպես կվարվի Մոսկվան ստեղծված իրավիճակում, բայց մեր դիրքորոշումը դա է»,- նշեց դեսպանը:
Ւվան Կուխտան հավելեց նաև, որ նախագահն իր ծրագիրն ունի Ղրիմը վերադարձնելու ուղղությամբ: Ինչ վերաբերում է միջազգային կազմակերպություններին՝ ապա ըստ նրա, Ղրիմի հանրաքվեն չեն ճանաչում. «Ճանաչում են Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը»,-շեշտեց դեսպանը:
Անդրադառնալով Ուկրաինա-Ռուսաստան հարաբերությունների հետագա զարգացմանը՝ դեսպանն ընդգծեց, որ Ռուսաստանը այնուամենայնիվ հարևան երկիր է համարվում:
«Ուկրաինան արդեն հայտարարել է, որ պատրաստ է բանակցություններ վարել Մոսկվայի հետ: Եվ Պյոտոր Պորոշենկոն ասել է, որ Ռուսաստանի հետ պետք է նստի բանակցային սեղանի շուրջ, զարգացնի երկկողմ հարաբերությունները, ստորագրի նոր նորմատիվային փաստաթղթեր»,-նշեց Կուխտան:

Crimea is a part of Ukraine and will always remain so, Ukrainian Ambassador to Armenia Ivan Kukhta stated at a press conference in Yerevan today. In his words, Ukraine’s position on Crimea remains unchanged.
“The newly elected President of Ukraine Petro Poroshenko also declared that a few days ago. I don’t know what Moscow will do in this situation, but it is our position,” the Ukrainian ambassador noted.
According to Ivan Kukhta, the Ukrainian president has a program of getting Crimea back. As for international organizations, they don’t recognize the Crimea referendum, the ambassador said noting “They recognize Ukraine’s territorial integrity”.
Speaking about further relations between Ukraine and Russia, Ivan Kukhta said that Russia is nevertheless a neighboring country. “Ukraine already announced its readiness to conduct negotiations with Moscow. Petro Poroshenko said he should sit down to talks with Russia, develop bilateral relations and sign new normative documents,” I. Kukhta said.