Ա. Շաքարյան. Հուսով եմ՝ Էրդողանը չի ընդունի Սերժ Սարգսյանի հրավերը
«Ես հույս ունեմ, որ Էրդողանը չի ընդունի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերը և ներկա չի գտնվի Երևանում 2015-ի ապրիլի 24-ին»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը:
Թուրքագետը կարծում է, որ եթե ապրիլի 24-ին Էրդողանը գա և անի այնպիսի հայտարարություն, որը սպասելի և ընդունելի չէ հայկական կողմի համար, ապա իրավիճակն ավելի կվատթարանա:
«Եթե Էրդողանը գա, ապա դա կլինի Սերժ Սարգսյանի հաղթանակը, բայց եթե նա գա միջազգային լրատվամիջոցների հետ, ասի, թե գլուխ է խոնարհում մեր ընդհանուր ցավի առաջ, 1915-ին սպանված հայերի ու թուրքերի, ինչպես նաև «Խոջալուում ցեղասպանված ադրբեջանցիների համար»… ի՞նչ ենք մենք անելու: Սա լուրջ խնդիր է, որը չի բխում մեր շահերից»,- ասաց թուրքագետը:

Turkologist: I hope Erdogan will not accept Armenian president’s invitation
“I hope that Erdogan will not accept Armenian President Serzh Sargsyan’s invitation to visit Armenia on April 24, 2015 when the centennial of the Armenian genocide will be marked,” Turkologist Artak Shakaryan told reporters today.
In his words, if during his visit to Yerevan, Erdogan makes a statement that would be unexpected and unacceptable to the Armenian side, this will aggravate the situation.
“Erdogan’s visit to Yerevan will be a victory for Serzh Sargsyan. But what if he comes, accompanied by international mass media, and says that he bows his head “before our common pain, before the Armenians and the Turks killed in 1915 and also the Azerbaijanis - Khojaly victims? It is a serious problem not stemming from our interests,” Shakaryan said.