Ա. Շաքարյան. Հուսով եմ՝ Էրդողանը չի ընդունի Սերժ Սարգսյանի հրավերը
«Ես հույս ունեմ, որ Էրդողանը չի ընդունի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերը և ներկա չի գտնվի Երևանում 2015-ի ապրիլի 24-ին»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը:
Թուրքագետը կարծում է, որ եթե ապրիլի 24-ին Էրդողանը գա և անի այնպիսի հայտարարություն, որը սպասելի և ընդունելի չէ հայկական կողմի համար, ապա իրավիճակն ավելի կվատթարանա:
«Եթե Էրդողանը գա, ապա դա կլինի Սերժ Սարգսյանի հաղթանակը, բայց եթե նա գա միջազգային լրատվամիջոցների հետ, ասի, թե գլուխ է խոնարհում մեր ընդհանուր ցավի առաջ, 1915-ին սպանված հայերի ու թուրքերի, ինչպես նաև «Խոջալուում ցեղասպանված ադրբեջանցիների համար»… ի՞նչ ենք մենք անելու: Սա լուրջ խնդիր է, որը չի բխում մեր շահերից»,- ասաց թուրքագետը:

Шакарян: Надеюсь, что Эрдоган не примет приглашение президента Армении
«Надеюсь, что Эрдоган не примет приглашение президента Армении Сержа Саргсяна и не посетит Армению 24 апреля 2015 года, когда будет отмечаться столетняя годовщина Геноцида армян», - заявил журналистам тюрколог Артак Шакарян.
По его словам, если Эрдоган посетит Ереван и сделает неожиданное и неприемлемое для армянской стороны заявление, то это еще больше усугубит ситуацию.
«Если Эрдоган посетит Ереван, это станет победой Сержа Саргсяна. Но если он приедет в сопровождении международных СМИ, и скажет, что склоняет голову перед «нашей общей болью, перед убитыми в 1915 году армянами и турками», а также азербайджанцами – жертвами Ходжалу… Это серьезная проблема, которая не исходит из наших интересов», - сказал А.Шакарян.